Vyplácení dávek zachráněno. MPSV prodloužilo smlouvu s firmou OKsystem

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dnes prodloužilo smlouvu na informační systém pro vyplácení dávek s nynějším dodavatelem. Využilo opce a dosavadní kontrakt s firmou OKsystem má na další dva roky. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Barbara Hanousek Eckhardová. Dvouleté prodloužení vyjde podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) zhruba na miliardu korun. Vláda vzala dnes záměr ministerstva pokračovat v kontraktu na vědomí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Ministerstvo práce mělo podle plánů mít už od loňska nový propojený informační systém. Podle Maláčové zatím plně funkční není a pokračování nynější smlouvy umožní vyplácení dávek. "Je to dlouhodobá situace, v tuto chvíli potřebujeme zajistit funkčnost výplaty dávek nejen v příštím roce, ale do konce roku 2020," řekla dnes novinářům ministryně.

Doufá v to, že do dvou let budou nové systémy v provozu. "Zároveň je tam čtyřměsíční výpovědní lhůta, takže když se nám to podaří dříve, je možné to vypovědět," dodala.

Smlouva s OKsystemem na provoz, podporu a rozvoj systému vyplácení dávek a agendu zaměstnanosti měla vypršet na konci roku. Ministerstvo ji mohlo prodloužit na dva roky opcí, a to do konce letošního září. Termín nestihlo. S firmou se pak dohodlo na dodatku, který odsunul možnost prodloužení kontraktu do konce listopadu. Vedení resortu dnes podle mluvčí opci uplatnilo a podepsané dokumenty OKsystemu odeslalo.

Maláčová se svým týmem trvala na tom, aby záměr prodloužit smlouvu projednala rada vlády pro informační společnost a kabinet. Rada informaci probrala podle dřívějšího vyjádření mluvčí resortu na zasedání 12. října. Kabinet se plánem začal zabývat minulý týden, dnes jednání dokončil.

Postup ministerstva už několik týdnů kritizují Piráti. Obávají se toho, že by vyplácení dávek mohlo být v příštím roce ohroženo. Podle Pirátů je dodatek, který odložil možnost pro uplatnění opce až do konce listopadu, v rozporu se zákonem o zadávání zakázek. Podle mluvčí strany Karolíny Sadílkové to v připomínkovém řízení uznalo i ministerstvo financí.

"Ministryně Maláčová stojí před rozhodnutím buďto využít protizákonný dodatek a těšit se na soudní řízení, nebo přestat vyplácet dávky," uvedl šéf sněmovního podvýboru pro IT a dávkové systémy Lukáš Kolářík (Piráti). Podle ministerstva práce připomínka resortu financí nebyla ale zásadní, doporučovala provedení právní analýzy.

O vytvoření nového jednotného informačního systému rozhodlo v roce 2014 vedení ministerstva práce v čele s ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD). Cílem bylo mimo jiné zbavit se závislosti na jediném dodavateli. Projekt měl stát zhruba 1,5 miliardy. Přípravy od počátku nabraly zpoždění. Smlouva s OKsystemem se kvůli tomu opcí prodlužovala už před dvěma lety. Dvouletý provoz vyšel asi na miliardu. Cena by měla zůstat stejná i v příštích dvou letech. Před opcí do konce roku 2016 platil resort OKsystemu za služby méně.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy děsí chudoba ve stáří. V penzijních fondech si spoří už 967 tisíc…

19.02.2019 15:20 Aktualizováno Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění,…

Vyplácení dávek ohroženo? MPSV dostalo námitku proti výběru dodavatele…

15.02.2019 17:02 Aktualizováno Ministerstvo práce bude rozhodovat o námitkách proti výběru dodavatele nového informačního systému…

Byznys s chudobou ničí Chomutovsko, Babiš slíbil změny v dávkách na bydlení

15.02.2019 13:38 Iniciativa starostů Chomutovska za změnu legislativy upravující sociální dávky na bydlení má první…

Nejasnosti kolem důchodů: Žádná reforma nebude?

09.02.2019 10:52 Nová důchodová komise má hodnotit hlavně návrhy ministerstva práce k úpravě penzí. Některou z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama