Místo poukázek na živobytí opět peníze. Zeman podepsal výjimky pro některé lidi

Některé skupiny chudších lidí už nebudou dostávat část příspěvku na živobytí v poukázkách, ale znovu výhradně v penězích. Změnu přinese poslanecká předloha, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Zákon bude účinný od prvního měsíce po jeho vyhlášení ve sbírce, tedy zřejmě od ledna.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Výhradně v penězích budou úřady vyplácet příspěvek na živobytí lidem starším 70 let, lidem s nejtěžším a s těžkým zdravotním postižením a lidem v pobytových zařízeních sociálních služeb.

Dále budou mít výjimku z výplaty části dávky v poukázkách lidé s příspěvkem na živobytí do 500 korun měsíčně, lidé, kteří jsou celý měsíc v nemocnici, lidé s omezenou svéprávností a invalidé ve třetím stupni. Úřady práce by také nemusely dávat poukázky v případech "hodných zvláštního zřetele".

Úřad práce musí dávat potřebným lidem poukázky od loňského prosince. Zákonodárci toto opatření zavedli ve snaze zamezit zneužívání dávky. Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku v posledním roce, dostávají v poukázkách 35 až 65 procent této dávky. Za poukázky si mohou koupit potraviny, základní drogistické potřeby, dětské a lékárenské zboží, školní potřeby a oděvy, nikoli cigarety nebo alkohol.

Autoři poslanecké novely argumentovali tím, že povinné poukázky v praxi zvýšily byrokracii a přinesly některým lidem problémy v obcích, kde získání zboží za poukázky není dostupné. Poukazovali rovněž na přeprodej poukázek pod cenou.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi spoří na důchod. Zájem o třetí pilíř roste, přibyly tisíce účastníků

21.10.2019 14:33 Aktualizováno Počet lidí s penzijním spořením v tzv. třetím pilíři letos koncem září dosáhl 4,445 milionu osob,…

13. důchody pro české seniory? Ministryně Maláčová promluvila

15.10.2019 23:01 Aktualizováno Měli by čeští senioři dostávat 13. důchody? V Polsku je zavedla vládní strana Právo a spravedlnost …

Důchodová reforma: Co se chystá na Čechy? Zazněl nový návrh

11.10.2019 13:19 Aktualizováno Důchodová komise se dnes shodla na tom, jak by mohla v Česku v budoucnu případně vypadat důchodová…

Zásadní změna v důchodech? Česko musí jednat, než bude zle

10.10.2019 19:33 Odborníci na důchodovou problematiku se začínají shodovat na změně systému penzí. Mluví o tom, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama