Změna valorizace důchodů? Poslanci se obrátili na Ústavní soud

Poslanci Pirátů, SPD a lidovců požádali Ústavní soud, aby zrušil část zákona o důchodovém pojištění. Vadí jim ustanovení, podle kterého se důchody valorizují k termínu jejich vyplácení, nikoli k pevnému datu. Podle poslanců jsou tím diskriminováni lidé, kterým stát důchod vyplácí později v měsíci.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Ilustrační foto

"Současný systém funguje tak, že důchody se vyplácejí v termínu, který si člověk vylosuje, a to od 2. do 24. dne v měsíci. Když dochází k valorizaci, tak navýšení se vztahuje k termínu výplaty místo toho, aby se vztahovalo například k 1. lednu," uvedl v tiskové zprávě jeden z iniciátorů stížnosti Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

"Lidé, kterým se vyplácí důchod na konci ledna, dostávají méně peněz než ti, kterým se vyplácí na začátku ledna. V tuto chvíli člověk, který dostane důchod 2. ledna, obdrží celých 500 korun, a ten, kdo 24. ledna, tak má pouze poměrnou část za šest dnů a zbytek se mu nikdy nedoplatí," dodal.

Podle poslanců nynější zákon vytváří situaci, kdy lidé, kteří pracovali stejně dlouho a odvedli do penzijního systému stejně peněz, nedostávají od státu shodné důchody. Považují to za porušení rovnosti občanů před zákonem. Ferjenčík nynější systém označil za absurdní.

Poslanci v podání k Ústavnímu soudu argumentují i přístupem Slovenska. V minulosti mělo stejnou právní úpravu, jakou má nyní Česko, v roce 2003 ale rozhodlo o změně zákona tak, že se důchody valorizují vždy k 1. lednu.

Průměrný starobní důchod činí 12 347 korun. Stále platí, že důchody mužů – starobních důchodců jsou v průměru vyšší než důchody žen –důchodkyň. Muži pobírají průměrně 13 615 Kč měsíčně, zatímco ženy 11 219 Kč. Jedná se o průměrnou výši starobních důchodů vyplácených samostatně – sólo, tj. bez důchodů vyplácených v souběhu s pozůstalostním důchodem, uvedla Česká správa sociálního zabezpečení.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchody? Systém je neudržitelný, Maláčová představí komisi pro reformy

12.01.2019 10:34 Nová důchodová komise, která by měla projednávat návrhy případných změn v systému penzí, by se…

Stát chystá velkou revizi sociálních dávek. Co všechno se změní?

08.01.2019 16:51 Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá revizi systému sociálních dávek. Výsledky by měly být…

ANO převálcovalo ČSSD: Návrh na zvýšení životního minima neprošel

07.01.2019 20:04 Aktualizováno Sociální demokraté ve vládě zvýšení životního minima o 380 korun neprosadili. Návrh ministryně…

Důchodci, máte se na co těšit. Máte mít mnohem víc peněz, vláda je ale…

06.01.2019 22:16 Aktualizováno Od ledna letošního roku dostali všichni Češi, kteří pobírají nějakou formu důchodu, více peněz. O…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama