Zvýšení existenčního minima? Maláčová předložila vládě návrh

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce, aby vláda dnes zvýšila existenční minimum o 380 korun. Potřebných 450 milionů korun na příští rok má její úřad ve své kapitole, změna by se tak nedotkla státního rozpočtu. Záměr projednávala koaliční rada, na navýšení se nedohodla. Ministryně novinářům při příchodu do Strakovy akademie řekla, že její bod s nedostal na oficiální program jednání, návrh tedy předloží na stůl. Dnešní zasedání je pravděpodobně poslední před Novým rokem, zvýšit životní minimum chce přitom Maláčová od ledna.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jana Maláčová, ministryně práce
doporučujeme

Nejnižší uznaná částka pro život by měla pro samotného dospělého vzrůst o 380 korun na 3790 korun, pro členy v rodině by se měla zvednout o 190 až 350 korun. Podle ministerstva financí pod správou ANO by se měla ale nejdřív aktualizovat pravidla pro stanovení minima, až pak přidat od roku 2020. ANO má ve vládě deset křesel, ČSSD pět.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012. Pro samotného dospělého činí 3410 korun, pro dospělé a děti v rodině je nižší a pohybuje se od 1740 do 3140 korun. Existenční minimum je 2200 korun. "Pokud se částka nevalorizovala, dochází k jejich reálnému propadu," uvedla Maláčová s tím, že téma se úzce dotýká exekucí, ve kterých je 900.000 obyvatel Česka.

"Životní a existenční minimum je spolu s náklady na bydlení je důležitá částka, podle které se stanovuje takzvané nezabavitelné minimum. Pokud se nám podaří prosadit životní a existenční minimum, můžeme motivovat až desítky tisíc lidí k tomu, aby šli do práce, nepracovali na černo," uvedla.

Kvůli reálnému propadu životního minima podle Maláčové za poslední čtyři roky vypadlo z přídavků na dítě kvůli nezvyšování minima téměř 200.000 dětí. "Ne, že by ty rodiny nějak zázračně zbohatly. Tím, že se s minimem nepracovalo, z rodinných přídavků se staly chudinské dávky," konstatovala.

Rodiče se dvěma malými dětmi do šesti let mají teď životní minimum 9450 korun. Podle návrhu by to bylo 10.490 korun. U samoživitelky s osmiletým a šestnáctiletým potomkem nyní částka činí 7730 korun, podle návrhu 8590 korun. Pro seniorský pár minimum dosahuje 5790 korun, nově 6630 korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se zvýšení minima nebrání, ale až od ledna 2020. Už dříve řekla, že je nutné nejdřív přehodnotit spotřební koš, podle něhož se minimální částka stanovuje.

Ministerstvo práce v podkladech k navrhovanému nařízení o zvýšení uvedlo, že vlády v posledních letech dávaly přednost navýšení minimální mzdy před životním minimem. Resort píše, že za sledované období od posledního přidání od října 2011 do letošního září se ceny bez nákladů na bydlení, vodu a energie zvedly o 11,1 procenta, proto navrhuje takové navýšení.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů a zjišťuje se, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. S růstem mezd v Česku se zmenšuje okruh těch, kteří na dávky dosáhnou.

Nejnižší částka pro život se využívá i pro stanovení alimentů. Určuje také podporu azylantů a cizinců, kteří mají v Česku dočasnou ochranu. Roli hraje rovněž u případného osvobození od poplatků za televizi a rozhlas.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zatím nechválila zvýšení důchodů, objevil se zádrhel

25.03.2019 16:59 Aktualizováno Vláda zatím neschválila zvýšení důchodů na příští rok. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) platí,…

Zvýšení rodičovské? Maláčová předloží vládě tři návrhy

25.03.2019 15:33 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) přinese příští týden na jednání vlády návrhy na zvýšení…

Jak to bude s rodičovskou? Vládní koalice rozhodne do konce května

25.03.2019 14:36 Aktualizováno Koalice bude znovu jednat o podobě navýšení rodičovského příspěvku. Rozhodne o ní pak do konce…

O kolik si důchodci polepší? Vláda projedná zásadní změnu penzí

23.03.2019 11:04 Vláda bude v pondělí projednávat návrh důchodové novely, díky níž by se od ledna příštího roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama