Lepší prospěch mají zařídit miliardy ze státního rozpočtu. Po Valachové prosazuje obědy zdarma i Plaga

Po Kateřině Valachové představil svůj návrh na proplácení obědů dětem i úřadující ministr školství Robert Plaga (ANO), i on argumentuje zlepšením prospěchu žáků. Ze státního rozpočtu by však zavedení tohoto sociálního opatření odčerpalo miliardy korun.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ministr školství Robert Plaga (ANO).
doporučujeme

Obědy zdarma jsou v posledních dnech vděčným mediálním tématem politiků napříč spektrem. Ministr školství Robert Plaga včera přispěchal s dalším návrhem, jak toto sociální opatření zavést. Podle něj by stát proplácel obědy dětem, na které rodiče pobírají přídavky. Ten náleží domácnostem s příjmy pod hranicí 2,7násobku denního životního minima.

Podle dostupných informací by se návrh týkal zhruba 170 tisíc dětí ve veřejných mateřských a základních školách. Plaga počítá s účinností od příštího roku. Jeho předchůdkyně Kateřina Valachová z ČSSD však namítá, že by se jeho návrh mohl minout účinkem. Prý jde spíš o chudinskou dávku, která nepokryje všechny potřebné děti.

Valachová tak už před časem přišla s vlastním návrhem, podle kterého by byly propláceny jen obědy předškoláků a žáků prvního stupně základních škol. Naopak žáci druhého stupně by se mezi vyvolené neřadili, protože někteří z vlastní vůle na obědy nechodí.

Stát už v současnosti proplácí chudým dětem obědy prostřednictvím neziskových organizací. Plaga konstatuje, že jde o úspěšné opatření, které stát přišlo na pouhých 30 milionů korun. Příspěvek činí 35 korun denně na předškoláky, na žáky základních škol pak o 10 korun méně.

Nynější návrhy počítají s výrazně vyššími náklady. Plaga hovoří o částce 1,7 miliardy korun, návrh Valachové by ze státního rozpočtu odsál ještě o více než 3,5 miliardy korun více. Větší šanci na úspěch má však nynější ministr, návrh bývalé šéfky školského resortu podpořila v připomínkovém řízení pouze ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

„Možná je jejich návrh levnější, ale hned druhý den po účinnosti zákona budeme mít reportáž, že sice zákon máme, ale hladovějící děti taky,“ konstatovala Valachová.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zatím nechválila zvýšení důchodů, objevil se zádrhel

25.03.2019 16:59 Aktualizováno Vláda zatím neschválila zvýšení důchodů na příští rok. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) platí,…

Zvýšení rodičovské? Maláčová předloží vládě tři návrhy

25.03.2019 15:33 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) přinese příští týden na jednání vlády návrhy na zvýšení…

Jak to bude s rodičovskou? Vládní koalice rozhodne do konce května

25.03.2019 14:36 Aktualizováno Koalice bude znovu jednat o podobě navýšení rodičovského příspěvku. Rozhodne o ní pak do konce…

O kolik si důchodci polepší? Vláda projedná zásadní změnu penzí

23.03.2019 11:04 Vláda bude v pondělí projednávat návrh důchodové novely, díky níž by se od ledna příštího roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama