Lepší prospěch mají zařídit miliardy ze státního rozpočtu. Po Valachové prosazuje obědy zdarma i Plaga

Po Kateřině Valachové představil svůj návrh na proplácení obědů dětem i úřadující ministr školství Robert Plaga (ANO), i on argumentuje zlepšením prospěchu žáků. Ze státního rozpočtu by však zavedení tohoto sociálního opatření odčerpalo miliardy korun.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ministr školství Robert Plaga (ANO).

Obědy zdarma jsou v posledních dnech vděčným mediálním tématem politiků napříč spektrem. Ministr školství Robert Plaga včera přispěchal s dalším návrhem, jak toto sociální opatření zavést. Podle něj by stát proplácel obědy dětem, na které rodiče pobírají přídavky. Ten náleží domácnostem s příjmy pod hranicí 2,7násobku denního životního minima.

Podle dostupných informací by se návrh týkal zhruba 170 tisíc dětí ve veřejných mateřských a základních školách. Plaga počítá s účinností od příštího roku. Jeho předchůdkyně Kateřina Valachová z ČSSD však namítá, že by se jeho návrh mohl minout účinkem. Prý jde spíš o chudinskou dávku, která nepokryje všechny potřebné děti.

Valachová tak už před časem přišla s vlastním návrhem, podle kterého by byly propláceny jen obědy předškoláků a žáků prvního stupně základních škol. Naopak žáci druhého stupně by se mezi vyvolené neřadili, protože někteří z vlastní vůle na obědy nechodí.

Stát už v současnosti proplácí chudým dětem obědy prostřednictvím neziskových organizací. Plaga konstatuje, že jde o úspěšné opatření, které stát přišlo na pouhých 30 milionů korun. Příspěvek činí 35 korun denně na předškoláky, na žáky základních škol pak o 10 korun méně.

Nynější návrhy počítají s výrazně vyššími náklady. Plaga hovoří o částce 1,7 miliardy korun, návrh Valachové by ze státního rozpočtu odsál ještě o více než 3,5 miliardy korun více. Větší šanci na úspěch má však nynější ministr, návrh bývalé šéfky školského resortu podpořila v připomínkovém řízení pouze ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

„Možná je jejich návrh levnější, ale hned druhý den po účinnosti zákona budeme mít reportáž, že sice zákon máme, ale hladovějící děti taky,“ konstatovala Valachová.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchody? Systém je neudržitelný, Maláčová představí komisi pro reformy

12.01.2019 10:34 Nová důchodová komise, která by měla projednávat návrhy případných změn v systému penzí, by se…

Stát chystá velkou revizi sociálních dávek. Co všechno se změní?

08.01.2019 16:51 Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá revizi systému sociálních dávek. Výsledky by měly být…

ANO převálcovalo ČSSD: Návrh na zvýšení životního minima neprošel

07.01.2019 20:04 Aktualizováno Sociální demokraté ve vládě zvýšení životního minima o 380 korun neprosadili. Návrh ministryně…

Důchodci, máte se na co těšit. Máte mít mnohem víc peněz, vláda je ale…

06.01.2019 22:16 Aktualizováno Od ledna letošního roku dostali všichni Češi, kteří pobírají nějakou formu důchodu, více peněz. O…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama