Systém penzí skončil v přebytku. Černý scénář se nekoná, vzkazuje Maláčová kritikům

Důchodový systém v Česku skončil loni v přebytku. Na penze se vybralo zhruba o 22 miliard korun víc, než se na ně vyplatilo. Příjmy činily téměř 445,5 miliardy, výdaje 423,5 miliardy korun. Penzijní soustava skončila v plusu druhý rok za sebou, předtím byla od roku 2009 v deficitu. Přebytek nemocenského pojištění se naopak postupně snižuje, Příjmy z odvodů rostou mnohem pomaleji než výdaje. Loňské údaje dnes zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Za přebytky je dobrá kondice české ekonomiky, rekordní zaměstnanost a růst mezd, uvedlo ministerstvo.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Předloni na pomyslném důchodovém účtu zůstalo 900 milionů korun. Ještě v roce 2017 výdaje převýšily příjmy o 16,3 miliardy korun. Nejvyšší byl deficit v letech 2012 a 2013, kdy se blížil 50 miliardám korun.

Loni se naopak citelně ztenčil přebytek nemocenského pojištění, zůstalo v něm 630 milionů korun. V roce 2017 byla částka pětkrát vyšší, činila 3,19 miliardy. Výdaje rostou rychleji než příjmy. Loni k nemocenské či mateřské přibyla otcovská a dlouhodobé ošetřovné. Vyplatilo se na nich celkem téměř 34 miliard korun, vybralo se 34,6 miliardy. Babišova vláda prosadila zrušení karenční doby, a to od letošního pololetí. Zaměstnavatelům se za to sníží odvody z 2,3 na 2,1 procenta, což se projeví na příjmech.

Příjmy sociálního pojištění byly loni rekordní. Proti roku 2017 se zvedly skoro o desetinu. Na odvodech přiteklo celkem 480,1 miliardy korun. Na důchody se proti roku 2017 vybralo zhruba o 40 miliard korun víc, na nemocenské o 3,1 miliardy.

"Tyto údaje ukazují, že rozpočty systémů sociálního zabezpečení jsou stabilní, a proto není třeba se obávat černých scénářů, jak se je někteří snaží malovat," uvedla v tiskové zprávě ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní se ale i tak musí pracovat "na dlouhodobé udržitelnosti těchto výsledků".

Šéfka resortu připomněla, že nedávno představila komisi pro spravedlivé důchody, která má podle ní navrhnout kroky k dlouhodobé stabilitě systému. Při představení týmu mluvila ale hlavně o tom, že by se měl zaměřit na odstraňování nynějších nespravedlností v penzijní soustavě. Zmínila nižší penze žen a zavedení dřívější penze pro náročné profese. Někteří opoziční politici a ekonomové to kritizovali, podle nich je nutné zaměřit se hlavně na získání příjmů. Volají po přípravě reformy.

Kromě těch byly loni rekordní také výdaje. V minulém roce se na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody a na nemocenskou, mateřskou otcovskou a další dávky vydalo celkem 457,5 miliardy korun. To je o 24,8 miliardy víc než v roce 2017.

Česká správa sociálního zabezpečení na konci září vyplácela bezmála 2,9 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních penzí. Počet se postupně zvyšuje. Své penzijní systémy mají také resorty obrany či vnitra.

Ministerstvo financí ve své lednové prognóze upravilo odhad ekonomického růstu. Místo původně očekávaných 2,9 procenta by české hospodářství mělo kvůli vývoji v zahraničí růst pomaleji, a to o 2,5 procenta. Nižší než loni by mělo být i navyšování mezd. To se odrazí ve výběru pojistného.

Resort práce spočítal, že systém penzí by se beze změn mohl propadnout do výrazného deficitu po nástupu silné generace 70. let, takzvaných Husákových dětí do důchodu. Při zmrazení důchodového věku na 65 letech by schodek mohl v roce 2060 pak činit 3,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V dnešních částkách by tak výdaje převýšily příjmy asi o 172 miliard korun. K podobným závěrům dospělo ve svých propočtech i ministerstvo financí či Národní rozpočtová rada.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smutná zpráva pro důchodce? Stát se děsí vysokých důchodů, nemá na ně

24.04.2019 19:33 Sněmovna dnes nedokončila úvodní debatu o vládní novele, jež zvýší příští rok průměrný důchod o 900…

loading...

Dostanou důchodci přidáno? Sněmovna začne jednat o zvláštním příspěvku

20.04.2019 11:03 Sněmovna by mohla začít příští týden jednat o tom, jestli starobní, invalidní a pozůstalostní…

Zvýšení důchodu podle počtu dětí? Vláda lidovecké návrhy nepodpoří

15.04.2019 17:39 Vláda hnutí ANO a ČSSD podle očekávání ve Sněmovně nepodpoří návrhy opozičních lidovců na zvýšení…

Růst důchodů nebude. Vláda odmítne lidovecké návrhy na změny

14.04.2019 22:39 Aktualizováno Pro zásadní rozpočtové dopady vláda ANO a ČSSD zřejmě odmítne lidovecký návrh změn v důchodech.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama