Nejasnosti kolem důchodů: Žádná reforma nebude?

Nová důchodová komise má hodnotit hlavně návrhy ministerstva práce k úpravě penzí. Některou z navrhovaných variant má pak doporučit. Ke schválení stanoviska bude stačit, když ho podpoří většina přítomných členů týmu. Vyplývá to ze statutu a jednacího řádu komise pro spravedlivé důchody, které zveřejnilo ministerstvo práce na svém webu. O penzijní reformě se v žádném z materiálů nepíše. První zasedání komise by se mělo konat 22. února.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že se tým zaměří na řešení nižších penzí žen a dřívější důchod pro vybrané profese. Poté by se mohl věnovat příjmům systému a nastavení pozůstalostních penzí. Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil, že na tomto zadání se vládní koalice domluvila.

"Odborný pracovní tým pro spravedlivé důchody je poradní skupinou pod záštitou ministryně práce a sociálních věcí, která bude zejména hodnotit návrhy předkládané ministerstvem práce," uvádí statut. Podle něj z navržených variant bude komise vybírat, může šéfce resortu práce předkládat ale také vlastní návrhy.

Zadání komise kritizovali politici ODS, TOP 09, STAN či lidovci. Žádali, aby se tým zaměřil na reformu a udržitelnost penzijního systému do budoucna. Pokud by tým měl jen potvrzovat návrhy ministerstva vedeného ČSSD, TOP 09 by se podle své místopředsedkyně Markéty Pekarové Adamové jeho činnosti účastnit nechtěla.

Také podle poslance ODS Jana Bauera by ministryně měla při předkládaní témat a návrhů zvážit to, že sociální demokraté jsou nyní malou vládní stranou se sedmiprocentní podporou. O příjmech důchodového systému chtějí jednat také komunisté. Svou představu o reformě mají i Piráti.

Podle jednoho z textů cílem komise je, aby sloužila jako "diskusní platforma" pro dohodu nad zajištěním budoucích příjmů. Podle ministerstva se tak záměry projednají víc než při běžné politické debatě.

Komise má 44 členů. Jsou v ní zástupci sněmovních a senátních stranických klubů, vybraných ministerstev, úřadu vlády, odborů, zaměstnavatelů, univerzit a neziskových organizací. Ke schválení stanoviska týmu stačí podle jednacího řádu "prostá většina přítomných členů". V minulém volebním období u předchozí důchodové komise, která měla podobné složení, musela souhlasit nadpoloviční většina všech členů.

Minulá komise měla podle svého mandátu důchodový systém zhodnotit a navrhnout reformní kroky k zajištění důstojných důchodů při dlouhodobé udržitelnosti. Od Sobotkovy vlády dostala ale hlavně šest úkolů. Připravit měla zrušení reformy s druhým pilířem, kterou prosadila předchozí pravicová vláda. Dál měla navrhnout hodnocení pro nastavení důchodového věku, změnu valorizace a kroky k posílení zásluhovosti, k motivaci ke spoření a k zohlednění počtu dětí. Sobotkův kabinet ČSSD ANO a lidovců věk zastropoval na 65 letech, zvedl valorizaci a upravil podmínky spoření. Zásluhovost neposílil.

Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů se ve svém programovém prohlášení zavázala, že sestaví odborný tým pro reformu, který připraví řešení se "standardem plošného zabezpečení na principu solidarity" a posílením zásluhovosti i s motivací ke spoření na stáří. Zatím loni prosadila mírné oslabení zásluhovosti.

Ministerstvo práce stanoviska komise s ostatními materiály umístí na webu nejpozději druhý den po projednání. Zasedání budou neveřejná, zveřejňovat se nebude ani zvukový záznam.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MPSV nově navrhuje zvýšit krizové ošetřovné ze 70 na 80 procent

05.03.2021 12:47 Ministerstvo práce nyní navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 80 procent…

K nemocenské až 370 korun denně. Zeman podepsal zákon

05.03.2021 10:58 Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně.…

Důchodový systém skončil loni v deficitu přes 40 miliard korun

04.03.2021 17:11 Důchodový systém v Česku skončil v minulém roce v propadu 40,55 miliardy korun. Schodek je ale…

Sněmovna podpořila příspěvek 6000 korun pro osamělé rodiče

03.03.2021 20:39 Sněmovna dnes dala šanci návrhu opozičního hnutí STAN na poskytnutí jednorázového příspěvku 6000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama