Nejasnosti kolem důchodů: Žádná reforma nebude?

Nová důchodová komise má hodnotit hlavně návrhy ministerstva práce k úpravě penzí. Některou z navrhovaných variant má pak doporučit. Ke schválení stanoviska bude stačit, když ho podpoří většina přítomných členů týmu. Vyplývá to ze statutu a jednacího řádu komise pro spravedlivé důchody, které zveřejnilo ministerstvo práce na svém webu. O penzijní reformě se v žádném z materiálů nepíše. První zasedání komise by se mělo konat 22. února.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že se tým zaměří na řešení nižších penzí žen a dřívější důchod pro vybrané profese. Poté by se mohl věnovat příjmům systému a nastavení pozůstalostních penzí. Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil, že na tomto zadání se vládní koalice domluvila.

"Odborný pracovní tým pro spravedlivé důchody je poradní skupinou pod záštitou ministryně práce a sociálních věcí, která bude zejména hodnotit návrhy předkládané ministerstvem práce," uvádí statut. Podle něj z navržených variant bude komise vybírat, může šéfce resortu práce předkládat ale také vlastní návrhy.

Zadání komise kritizovali politici ODS, TOP 09, STAN či lidovci. Žádali, aby se tým zaměřil na reformu a udržitelnost penzijního systému do budoucna. Pokud by tým měl jen potvrzovat návrhy ministerstva vedeného ČSSD, TOP 09 by se podle své místopředsedkyně Markéty Pekarové Adamové jeho činnosti účastnit nechtěla.

Také podle poslance ODS Jana Bauera by ministryně měla při předkládaní témat a návrhů zvážit to, že sociální demokraté jsou nyní malou vládní stranou se sedmiprocentní podporou. O příjmech důchodového systému chtějí jednat také komunisté. Svou představu o reformě mají i Piráti.

Podle jednoho z textů cílem komise je, aby sloužila jako "diskusní platforma" pro dohodu nad zajištěním budoucích příjmů. Podle ministerstva se tak záměry projednají víc než při běžné politické debatě.

Komise má 44 členů. Jsou v ní zástupci sněmovních a senátních stranických klubů, vybraných ministerstev, úřadu vlády, odborů, zaměstnavatelů, univerzit a neziskových organizací. Ke schválení stanoviska týmu stačí podle jednacího řádu "prostá většina přítomných členů". V minulém volebním období u předchozí důchodové komise, která měla podobné složení, musela souhlasit nadpoloviční většina všech členů.

Minulá komise měla podle svého mandátu důchodový systém zhodnotit a navrhnout reformní kroky k zajištění důstojných důchodů při dlouhodobé udržitelnosti. Od Sobotkovy vlády dostala ale hlavně šest úkolů. Připravit měla zrušení reformy s druhým pilířem, kterou prosadila předchozí pravicová vláda. Dál měla navrhnout hodnocení pro nastavení důchodového věku, změnu valorizace a kroky k posílení zásluhovosti, k motivaci ke spoření a k zohlednění počtu dětí. Sobotkův kabinet ČSSD ANO a lidovců věk zastropoval na 65 letech, zvedl valorizaci a upravil podmínky spoření. Zásluhovost neposílil.

Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů se ve svém programovém prohlášení zavázala, že sestaví odborný tým pro reformu, který připraví řešení se "standardem plošného zabezpečení na principu solidarity" a posílením zásluhovosti i s motivací ke spoření na stáří. Zatím loni prosadila mírné oslabení zásluhovosti.

Ministerstvo práce stanoviska komise s ostatními materiály umístí na webu nejpozději druhý den po projednání. Zasedání budou neveřejná, zveřejňovat se nebude ani zvukový záznam.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maláčová vybojovala pro důchodce 900 korun navíc? Je to úplně jinak,…

17.09.2019 09:06 Čeští senioři by si měli od příštího roku polepšit. Poslaneckou sněmovnou prošel návrh, podle…

Průměrný důchod vzroste o 900 korun, Zeman podepsal příslušný zákon

16.09.2019 18:35 Aktualizováno Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Přiblížit by se tak měl 14.400 korunám.…

Hazardujete s našimi důchody! Maláčová si u Jílkové mazala Skopečka na…

14.09.2019 13:20 Aktualizováno Stát vydá v příštím roce na důchody přesně 509 miliard korun. I tak je ale pro řadu seniorů,…

Zeman schvaluje růst důchodů a minimální mzdy. Vadí mu dávky pro …

12.09.2019 15:31 Prezident Miloš Zeman podporuje navýšení penzí a minimální mzdy. Naopak nesouhlasí s plánovaným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama