Velká změna sociálních dávek se dotkne všech. Ministerstvo připravuje zásadní úpravu

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) plánuje velké změny v sociálních dávkách. Resort chce dát více peníz rodinám s dětmi, zároveň by rád upravil vyplácení příspěvku či doplatku na bydlení.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

ministerstvo práce
doporučujeme

Z dat, která zveřejnilo ministerstvo práce vyplývá, že nejvíce peněz míří k rodinám a ke zdravotně postiženým. Stát vyplatí rodičům s malými dětmi do čtyř let na rodičovském příspěvku celkem 25 miliard korun ročně.

Osobám se zdravotním postižením vyplatí ještě o miliardu víc na příspěvcích na péči. Dalších 7,7 miliardy stát za rok vyplatí na příspěvcích na bydlení, 3,4 miliardy na příspěvku na živobytí, 2,5 miliardy na přídavcích na děti a 1,9 miliardy pak stojí ročně doplatky na bydlení.

Ministerstvo práce a sociálních věcí sice uvádí, že podíl výdajů na systémy nepojistných sociálních dávek celkem na HDP stabilně klesá, přesto u některých dávek chystá další změny.

Přídavek na dítě

Na tuto pomoc máte máte v případě, že váš průměrný měsíční příjem za rok nepřesahuje 2,7 násobek životního minima. Přídavek je vyplácen měsíčně. Například rodina, kterou tvoří 2 rodiče a 2 děti ve věku 5 a 7 let musí mít čistý příjem měsíčně 26 595 Kč, aby jí přídavek náležel. Rodina, kde funguje jen 1 rodič a 1 dítě ve věku 5 let musí mít čistý příjem měsíčně 13 176 Kč, aby jí příspěvek náležel.

V současnosti pobírá dávku cca 12 % nezaopatřených dětí. Ministerstvo zde navrhuje lepší koordinaci se systémem daňové podpory. Cílem má být snížení administrativní náročnosti a větší spravedlnost. „Kromě dávkového systému se u nás uplatňuje i systém daňové podpory. Zde si MPSV dovede představit zlepšení koordinace obou systémů s cílem snížení administrativní náročnosti, větší spravedlivosti a zvětšení účinnosti podpory jako celku,“ informuje rezort.

Rodičovský příspěvek

I tato dávka se vyplácí měsíčně a jde o příspěvek pro rodiče, kteří pečují o nejmladší dítě v rodině (do 4 let věku). Dávka zároveň kompenzuje nedostatek finančně a místně dostupných zařízení služeb péče o dítě (zejména do 3 let věku dítěte). Nově ministerstvo navrhuje navýšení na 300 tisíc Kč od 1. ledna 2020.

Příspěvek na bydlení

Příspěvek je určen pro rodiny, které zaplatí za své bydlení v kolaudovaných bytech více než třetinu svých příjmů. Průměrná výše příspěvku loni byla 3 478 Kč. Ministerstvo navrhuje revizi příspěvků – dávku by tak dostávali pouze ti, kteří jsou nemajetní – a nemají tedy ve vlastnictví více bytů - a fakticky dané bydlení využívají.

Nově resort chce například zavedení minimálních technických a hygienických standardů u bytů. Bylo by tak možné nepřiznat či odejmout dávky u neobyvatelného bytu. Výše podpory by navíc měla odpovídat obvyklému nájemnému v daném místě.

Doplatek na bydlení

Pomáhá osobám v hmotné nouzi s úhradou nákladů na bydlení, zejména pokud bydlí v nestandardních formách bydlení (nebytové prostory, ubytovny). Průměrná výše doplatku v roce 2018 činila 3 864 Kč, 13,8 % doplatků směřuje do ubytoven. I zde MPSV navrhuje revizi – stejně jako v případě příspěvku na bydlení.

Příspěvek na živobytí

Ten je určen osobám v hmotné nouzi a má pokrýt základní životní potřeby osoby nebo rodiny. Příspěvek dorovnává výdaje za byt tak, aby lidem zbyly peníze na živobytí. Nárok na něj mají však pouze ti, kteří mají nárok i na příspěvek. Částka se stanovuje individuálně. Úředníci však vychází hlavně z částky existenčního (2 200 korun) a životního minima (3 410 korun pro jednotlivce).

„MPSV navrhuje valorizaci částek životního a existenčního minima. Vzhledem k omezenému množství rozpočtových prostředků trváme alespoň na minimálním navýšení/dorovnání podle skutečného nárůstu nákladů na výživu a na ostatní základní osobní potřeby tedy o již dříve navrhovaných 11,1 % pro rok 2018,“ uvádí ministerstvo.

Příspěvek na péči

Jde o dávku pro osoby s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, které jsou zcela nebo částečně závislé na pomoci či péči jiné osoby. Dávka jim má pomoci v zajištění této péče Z celkového počtu 338 654 příjemců bylo 68% osob nad 65 let, osob starších 80 let bylo 42%.

Ministerstvo podpořilo senátorský návrh ČSSD na navýšení příspěvku ve 3. a 4. stupni závislosti.

Porodné, pohřebné či dávka označovaná jako Mimořádná okamžitá pomoc by měly zůstat beze změn.

Loading...
Vstupte do diskuze (49)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průměrný důchod vzroste o 900 korun, Zeman podepsal příslušný zákon

16.09.2019 18:35 Aktualizováno Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Přiblížit by se tak měl 14.400 korunám.…

Hazardujete s našimi důchody! Maláčová si u Jílkové mazala Skopečka na…

14.09.2019 13:20 Aktualizováno Stát vydá v příštím roce na důchody přesně 509 miliard korun. I tak je ale pro řadu seniorů,…

Zeman schvaluje růst důchodů a minimální mzdy. Vadí mu dávky pro …

12.09.2019 15:31 Prezident Miloš Zeman podporuje navýšení penzí a minimální mzdy. Naopak nesouhlasí s plánovaným…

Důchodci živoří? Proč penze neporostou víc?

12.09.2019 14:16 Aktualizováno Poslaneckou sněmovnou ve středu prošel návrh, podle kterého mají dostat senioři od příštího roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama