Důchod vám může stát sebrat. Můžete mu ho i vracet, a to rovnou za posledních pět let

Výše důchodů je jednou z často diskutovaných otázek napříč českou společností. Málokdo si ale uvědomuje, že penze může nejen pobírat, ale za určitých okolností je musí státu také vracet. A nemusí jít o zrovna malé částky.

Přidejte svůj názor 105 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody nejsou nenapadnutelné, naopak. I při nich platí, že může stát jejich vyplácení zastavit nebo je po vás za určitých podmínek může dokonce zpětně vymáhat. Vše má ale svá pravidla a netýká se to všech důchodů.

Odebrání nároku na důchod se týká především invalidních důchodců. Zatímco v případě starobních důchodů se zastavuje vyplácení v případě smrti seniora, u invalidních záleží na zdravotním stavu dotyčné osoby.

V praxi to znamená, že invalidní důchodce chodí ve stanovené intervaly na lékařské prohlídky, kde je přezkoumáván jeho zdravotní stav v rámci nároku na invalidní důchod. 

Podle výsledku kontrolní lékařské prohlídky může dojít k potvrzení dříve uznaného stupně invalidity, ale i ke změně na nižší nebo vyšší stupeň, případně k zániku nároku na invalidní důchod. Podle výsledku pak Česká správa sociálního zabezpečení buď výplatu důchodu zastaví, nebo sníží či zvýší.

Nejde přitom o nic výjimečného. Úřady ročně seberou nebo sníží invalidní důchody tisícům Čechů. Naopak zvýšení se až tak často nekoná.

Důchod můžete i vracet. A to i za několik let

V případě starobních důchodů hrozí seniorům jiné komplikace, a sice vratka. Zákon totiž stanoví, že příjemce je povinen vrátit důchod či jeho část, pokud byl vyplacen neprávem nebo ve vyšší částce, než náležel.

To má ale svá specifika. Předně musí tato situace nastat z důvodu, kdy příjemce důchodu nesplnil některou jemu uloženou povinnost, přijal důchod, o němž věděl, že byl vyplacen neprávem nebo vědomě způsobil, že důchod byl vyplácen neprávem nebo ve vyšší částce.

Prakticky vzato se tedy vracení důchodů týká seniorů, kteří pobírají neprávem vyšší částku, za níž mohou vlastní vinou nebo nedbalostí. Úřady v tomto případě nerozlišují, jestli jste se stát pokusili okrást, nebo šlo jen o chybu, které jste si nevšimli.

V takovém případě pak po vás úřady mohou vyžadovat vrácení důchodů či přeplatků až pět let zpátky. Naopak, pokud se chyba stala na straně úřady, nebude po vás stát vyžadovat nic.

Další situace, kdy se důchod vrací státu, je v případě úmrtí seniora. Pokud k němu dojde například 22. dne v měsíci a důchod byl vyplacen 15., nic se nevrací. Pokud měl ale důchod datum splatnosti např. 23., je potřeba jej státu vrátit. Důchody jsou totiž vypláceny na měsíc dopředu, a proto nerozhoduje datum připsání na účet, ale splatnost.

Vstupte do diskuze (105)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi se sesypali na Maláčovou. Hodila rodiče přes palubu?

20.03.2019 14:19 Debaty o tom, koho se bude týkat zvýšení rodičovského příspěvku na celkovou čásku 300 000 Kč,…

Sliby o navýšení rodičovské vzaly za své: Ojedinělý paskvil, nebo symptom…

20.03.2019 14:09 Komentář Radima Červenky - Rodiče vychovávající malé děti měli důvod k radosti. Vláda oznámila…

Rodičovský příspěvek vyvolal vášně: Slíbili jste nám peníze, počítali jsme…

19.03.2019 11:32 Aktualizováno Vládní koalice ohlásila navyšování sociálních dávek. Důchodci se mohou těšit na navýšení penzí z…

Důchody se zvýší o 900 korun. Rodiče miminek dostanou 300 tisíc, rozhodla…

18.03.2019 23:53 Aktualizováno Důchody by se měly od příštího roku zvýšit průměrně o 900 korun. Od ledna se zvýší také rodičovský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama