Kde vzít na důchody a rodičovské příspěvky? Vládní houbaření pokračuje

Komentář Radima Červenky - Procházka po lese spojená s intenzivní pátrací akcí po houbách a hřibech je masovou zábavou Čechů zejména v srpnu a září. Přibližně touto dobou se připravuje i státní rozpočet a následně se o něm hlasuje v poslanecké sněmovně. Zdánlivě zcela nespojitelné činnosti mají leccos společného.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

CZK
doporučujeme

S trochou nadsázky hledání hub v lese připomíná neustálé hledání miliard vládními činiteli. V posledních dnech politickou diskuzi opanovala problematika navýšení důchodů a příspěvků na rodičovskou dovolenou. V rámci standardního ekonomického chování, ať už jde o rodinný rozpočet nebo firemní investice, když je potřeba něco zaplatit, tak na to musím mít peníze. Pokud nejsou k dispozici, tak se nabízí varianta půjčky. Čeští politici však postupují odlišně. Potřebuji něco zaplatit? Hurá do lesa na houby! Tedy lépe řečeno hurá „hledat miliardy“.

Průkopníkem této „fiskální metody“ je bezpochyby současný premiér a především bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO). Během svého působení ve vládě našel nejplnější košík hub, tedy miliard anebo aspoň slíbil, že je v lese, tedy ve státním rozpočtu, najde. Když Babiš, toho času premiér jednobarevné vlády bez důvěry, potřeboval oslovit voliče v hrozbě předčasných voleb pěkným dárkem, bez problému našel několik miliard na slevy pro studenty a důchodce. Pokud se někdo domnívá, že miliardy je možné ve státním rozpočtu hledat a sbírat jako houby po dešti, tak se plete.

Pod termínem hledání miliard se skrývalo v tomto případě „zabavení“ investičních prostředků jednotlivých ministerstev a dalších vládou rozpočtovaných složek (např. Grantová nebo Technologická agentura ČR). Ministerstvo školství tak například nemohlo opravit některé budovy z odložených peněz, protože putovaly na slevy. Další miliardy svého času našel Babiš rozpuštěním fondu na odstraňování ekologických škod nebo peněz na investice v době krize.

Státní rozpočet díky ekonomickému růstu značně nabobtnal. Jeho příjmy v roce 2014 byly 1 098,2 mld. Kč, zatímco na rok 2019 rozpočet počítá s příjmy ve výší  1 465,3 mld. Kč. To je takřka o polovinu více. Pokud vlády rozdávají nalevo i napravo, aby si zajistily voliče, zpravidla si musí peníze vypůjčit. Navyšování důchodů je pro rozpočet opravdu drahá záležitost, bohužel navzdory jejich nevalné výši. Jenže výrazné navýšení státního dluhu je špatnou politickou vizitkou, obzvláště pokud vám takto výrazně narostou příjmy. Špatnému vizuálu se chce vláda vyhnout, a tak se musí miliardy hledat.

Je však potřeba mít na paměti, že pokud se houby odnesou z lesa, tak už se tam nenacházejí. Stejně tak „nalezené miliardy“ budou jinde chybět. V současnosti chybí v investicích anebo se snad někdo veselé projíždí po desítkách kilometrů nových dálnic za „nalezené“ miliardy?

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci, pozor. Jak to bude s výplatou penzí o Vánocích a v lednu?

05.12.2019 22:14 Aktualizováno Výplatní termíny důchodů se už tradičně koncem letošního a začátkem příštího roku posunou.…

Stát možná začne odebírat dávky za přestupky

03.12.2019 19:27 Chudší lidé, kteří spáchají tři závažné přestupky, možná přijdou na čtvrt roku o dávky v hmotné…

Minimální důchod v Česku? Státní kasu by to stálo majlant

03.12.2019 11:35 Zavedení minimálního důchodu v Česku by si vyžádalo ročně dodatečně miliardy až desítky miliard…

Snížit věk odchodu do důchodu? Babiš je pro, má to ale háček

29.11.2019 15:47 Pokud se Česku bude dařit, mohl by se důchodový věk případně ze 65 let snížit. Seniorům to dnes na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama