O důchod můžete přijít velmi snadno. Řadě Čechů hrozí, že ho nedostanou

Kdo nepřispíval do systému důchodového pojištění, může se ocitnout v obzvláště prekérní situaci. Pokud člověk dosatečně dlouho neodváděl sociální pojištění, může přijít o starobní důchod stejně jako důchod invalidní při náhlém úrazu.

Přidejte svůj názor 99 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vláda se chválí tím, že důchodcům přidá o 200 korun více, než je zákonná valorizace penzí. Pro penzisty je to důvod k radosti, ovšem pro občany, kteří penzijního věku ještě nedosahují, je důležité připomenout, že nárok na starobní důchod nevzniká automaticky. Kolik let musí jedinec odpracovat, záleží na řadě okolností, zejména na tom, pokud studoval na vysoké škole do roku 2013. Od té doby se již studium jako náhrada "odpracovaných let" nepočítá.

Před nezáviděníhodnou situací varuje na svých stránkách i ombudsmanka Anna Šabatová. "Řada lidí se domnívá, že když pracují a mají příjem, automaticky jsou i pojištěni na důchod. Pokud však pracují pouze na dohodu o provedení práce a jejich odměna je do 10 tisíc měsíčně, zaměstnavatel za ně důchodové pojištění neodvádí," upozorňuje ve zprávě na svém webu ombudsmanka.

Podle veřejné ochránkyně práv se mohou do problému dostat obzvláště lidé, kteří jsou dlouhodobě v evidenci úřadu práce. "Pro nárok na invalidní důchod se z doby evidence na úřadu práce započítávají maximálně 3 roky, pokud je žadateli nad 55 let. U mladších se započítává jen rok," varuje Šabatová.

Do rukou ombudsmanky se dostal případ muže, který kvůli úrazu přišel o ruku. Byl dlouhodobě v evidenci úřadu práce a vydělával si pouze brigádně. „Žadatelé o invalidní důchod ve věku 28 – 38 let musí pro přiznání důchodu splnit podmínku 5 let důchodového pojištění z posledních 10 let před vznikem invalidity. U žadatelů nad 38 let se může alternativně počítat i 10 let pojištění z posledních 20 let před vznikem invalidity. Stěžovatel však tuto podmínku nesplnil,“ uvedla Šabatová s tím, že muži nemohla pomoci.

Dotčenému nepomohl ani zákon, podle něhož úraz způsobený během pracovní činnosti vyvolává nárok na invalidní důchod automaticky, jelikož o ruku nepřišel při práci v pracovním poměru. 

Loading...
Vstupte do diskuze (99)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodová reforma počítá s růstem odvodů OSVČ, jednala o tom komise

28.02.2020 14:47 Všechny varianty reformy penzí počítají s růstem odvodů živnostníků. O jejich navýšení jednala dnes…

Záškoláctví by mohli řešit sociální pracovníci škol, plánuje MPSV

27.02.2020 15:53 Záškoláctví by mohli pomoci vyřešit školní sociální pracovníci. Pracovali by nejen s žáky, ale i s…

13. důchod: Proč ho na Slovensku dostanou a čeští důchodci ne?

21.02.2020 22:45 Aktualizováno Slovensko by mělo ještě letos začít vyplácen seniorům takzvaný 13. důchod. Spekulovalo se o něm i v…

Ve zrušeném 2. pilíři jsou stále peníze. Nevyzvedlo si je téměř 2000 lidí

21.02.2020 13:35 Téměř 2000 lidí si stále nevyzvedlo peníze ze zrušeného druhého pilíře penzijního připojištění.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama