O důchod můžete přijít velmi snadno. Řadě Čechů hrozí, že ho nedostanou

Kdo nepřispíval do systému důchodového pojištění, může se ocitnout v obzvláště prekérní situaci. Pokud člověk dosatečně dlouho neodváděl sociální pojištění, může přijít o starobní důchod stejně jako důchod invalidní při náhlém úrazu.

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vláda se chválí tím, že důchodcům přidá o 200 korun více, než je zákonná valorizace penzí. Pro penzisty je to důvod k radosti, ovšem pro občany, kteří penzijního věku ještě nedosahují, je důležité připomenout, že nárok na starobní důchod nevzniká automaticky. Kolik let musí jedinec odpracovat, záleží na řadě okolností, zejména na tom, pokud studoval na vysoké škole do roku 2013. Od té doby se již studium jako náhrada "odpracovaných let" nepočítá.

Před nezáviděníhodnou situací varuje na svých stránkách i ombudsmanka Anna Šabatová. "Řada lidí se domnívá, že když pracují a mají příjem, automaticky jsou i pojištěni na důchod. Pokud však pracují pouze na dohodu o provedení práce a jejich odměna je do 10 tisíc měsíčně, zaměstnavatel za ně důchodové pojištění neodvádí," upozorňuje ve zprávě na svém webu ombudsmanka.

Podle veřejné ochránkyně práv se mohou do problému dostat obzvláště lidé, kteří jsou dlouhodobě v evidenci úřadu práce. "Pro nárok na invalidní důchod se z doby evidence na úřadu práce započítávají maximálně 3 roky, pokud je žadateli nad 55 let. U mladších se započítává jen rok," varuje Šabatová.

Do rukou ombudsmanky se dostal případ muže, který kvůli úrazu přišel o ruku. Byl dlouhodobě v evidenci úřadu práce a vydělával si pouze brigádně. „Žadatelé o invalidní důchod ve věku 28 – 38 let musí pro přiznání důchodu splnit podmínku 5 let důchodového pojištění z posledních 10 let před vznikem invalidity. U žadatelů nad 38 let se může alternativně počítat i 10 let pojištění z posledních 20 let před vznikem invalidity. Stěžovatel však tuto podmínku nesplnil,“ uvedla Šabatová s tím, že muži nemohla pomoci.

Dotčenému nepomohl ani zákon, podle něhož úraz způsobený během pracovní činnosti vyvolává nárok na invalidní důchod automaticky, jelikož o ruku nepřišel při práci v pracovním poměru. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Růst penzí nad valorizaci navýší výdaje o 100 miliard korun

13.06.2021 16:40 Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na…

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama