O důchod můžete přijít velmi snadno. Řadě Čechů hrozí, že ho nedostanou

Kdo nepřispíval do systému důchodového pojištění, může se ocitnout v obzvláště prekérní situaci. Pokud člověk dosatečně dlouho neodváděl sociální pojištění, může přijít o starobní důchod stejně jako důchod invalidní při náhlém úrazu.

Přidejte svůj názor 99 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vláda se chválí tím, že důchodcům přidá o 200 korun více, než je zákonná valorizace penzí. Pro penzisty je to důvod k radosti, ovšem pro občany, kteří penzijního věku ještě nedosahují, je důležité připomenout, že nárok na starobní důchod nevzniká automaticky. Kolik let musí jedinec odpracovat, záleží na řadě okolností, zejména na tom, pokud studoval na vysoké škole do roku 2013. Od té doby se již studium jako náhrada "odpracovaných let" nepočítá.

Před nezáviděníhodnou situací varuje na svých stránkách i ombudsmanka Anna Šabatová. "Řada lidí se domnívá, že když pracují a mají příjem, automaticky jsou i pojištěni na důchod. Pokud však pracují pouze na dohodu o provedení práce a jejich odměna je do 10 tisíc měsíčně, zaměstnavatel za ně důchodové pojištění neodvádí," upozorňuje ve zprávě na svém webu ombudsmanka.

Podle veřejné ochránkyně práv se mohou do problému dostat obzvláště lidé, kteří jsou dlouhodobě v evidenci úřadu práce. "Pro nárok na invalidní důchod se z doby evidence na úřadu práce započítávají maximálně 3 roky, pokud je žadateli nad 55 let. U mladších se započítává jen rok," varuje Šabatová.

Do rukou ombudsmanky se dostal případ muže, který kvůli úrazu přišel o ruku. Byl dlouhodobě v evidenci úřadu práce a vydělával si pouze brigádně. „Žadatelé o invalidní důchod ve věku 28 – 38 let musí pro přiznání důchodu splnit podmínku 5 let důchodového pojištění z posledních 10 let před vznikem invalidity. U žadatelů nad 38 let se může alternativně počítat i 10 let pojištění z posledních 20 let před vznikem invalidity. Stěžovatel však tuto podmínku nesplnil,“ uvedla Šabatová s tím, že muži nemohla pomoci.

Dotčenému nepomohl ani zákon, podle něhož úraz způsobený během pracovní činnosti vyvolává nárok na invalidní důchod automaticky, jelikož o ruku nepřišel při práci v pracovním poměru. 

Loading...
Vstupte do diskuze (99)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maláčová pošle navíc 85 miliónů na sociální péči

23.05.2019 13:26 Ministerstvo práce je připraveno na sociální práci ve městech a obcích uvolnit ještě 85 milionů…

Vláda chce osekat sociální služby, opozice chystá mimořádnou schůzi…

22.05.2019 14:07 Opoziční strany chtějí svolat mimořádnou schůzi Sněmovny a řešit na ní nedostatek peněz na sociální…

Ministryně Máláčová chystá změny, dotace na sociální služby by měly být…

21.05.2019 17:20 Dotace na sociální služby by mohly patřit mezi takzvané mandatorní výdaje. Poskytovatelé by tak na…

Důchod pod 10.000 korun? Penzisté si v Česku moc vyskakovat nemohou

19.05.2019 10:59 Aktualizováno Zhruba 190.000 seniorek a seniorů musí měsíčně vystačit s důchodem pod 10.000 korun. Kolem 60.000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama