Lidovci přišli s vlastními návrhy na zvýšení důchodů, vláda je smetla

Zvýšení přiznaného důchodu ženám v závislosti na počtu vychovaných dětí, růst vdovských a vdoveckých důchodů a snížení povinné doby pojištění pro získání nároku na důchod patří k návrhům změn v penzích, které chtějí prosadit v novele poslanci opoziční KDU-ČSL. Ministerstva práce a sociálních věcí i financí záměry lidovců odmítla mimo jiné kvůli rozpočtovým dopadům.

Ilustrační foto

Poslanci KDU-ČSL zdůvodňují navrhované změny podporou rodin, vytvářením podmínek pro sladění pracovního a rodinného života, zlepšováním rodinných vztahů nebo pomocí vdovám a vdovcům, aby se mohli snáze vypořádat s těžkou situací po výpadku příjmu zesnulého manžela. Rozpočtové dopady odhadli až na zhruba 35 miliard korun ročně. Ministerstvo práce ale hovoří o 140 miliardách korun.

"Návrh zákona tak zásadním způsobem ohrožuje nejen stabilitu a tím i funkčnost celého důchodového systému v dalším období, ale i rozpočtové hospodaření státu," napsali v připomínkách pro vládu legislativci ministryně Jany Maláčové (ČSSD).

Obdobně se k lidoveckým návrhům vyjádřilo ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou (za ANO). "Požadavky na výdajovou stránku státního rozpočtu výrazně překračují jeho možnosti a mají naprosto likvidační charakter z hlediska udržitelnosti veřejných rozpočtů," uvedlo.

Poslanci KDU-ČSL navrhli, aby se ženám zvyšoval přiznaný důchod o 500 korun za každé vychované dítě. Za každé vychované dítě by navíc byl možný dřívější odchod do penze o jeden rok. Ke změnám ve vdovských a vdoveckých důchodech patří růst jejich procentní výměry z 50 na 80 procent, prodloužení doby jejich pobírání z jednoho roku na pět let a poskytování invalidního a vdovského důchodu v případě jejich souběhu v plné výši.

Lidovci také chtějí, aby se povinné doby pojištění pro získání nároku na penzi zkrátila z nynějších 35 let na deset let. Studium na vysoké škole by se mělo podle jejich představ započítávat do náhradní doby pojištění, tedy do období, ve kterém se sice neodvádí žádné pojistné, ale navzdory tomu se započítává do potřebných let pojištění.

Další opatření míří na lidi starší 55 let, kteří si obtížněji shánějí zaměstnání. Posledních deset let práce před odchodem do penze by mohli zařadit do takzvané vyloučené doby, k níž se při výpočtu důchodu nepřihlíží, aby se nesnížil. Tito lidé by tak podle poslanců KDU-ČSL mohli pracovat na zkrácené úvazky nebo za nižší plat, aniž by se to později odrazilo v jejich penzích.

Rodiče by mohli uplatnit vyloučenou dobu až do deseti let věku nejmladšího dítěte, o které pečují. Nyní je to možné pro jednoho z rodičů do čtyř let věku nejmladšího dítěte. Pokud by se rodiče starali o tři a více dětí, prodloužila by se jim náhradní doba pojištění až do deseti let věku nejmladšího dítěte.

Některé obdobné návrhy lidovci prosazovali už loni. Chtěli je připojit k vládní novele, díky níž vzrostly letos penze v průměru o 900 korun, ale neuspěli. Nynější novelu poslanců KDU-ČSL nejprve posoudí nejprve menšinový kabinet ANO a ČSSD. Vzhledem k postojům ministerstev se k ní postaví zřejmě záporně. O předloze ale rozhodnou zákonodárci.

Duka se kvůli kontroverzním hrám obrátí na Ústavní soud

22.06.2021 13:11 Kardinál Dominik Duka a jeho právník Ronald Němec podají ústavní stížnost proti rozhodnutí soudů,…

Příjemci některých dávek musí od července opět dokládat úřadu práce příjmy

16.06.2021 11:52 Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, přídavek na děti či mají zvýšení příspěvku na péči,…

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

15.06.2021 17:19 V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší…

Růst penzí nad valorizaci navýší výdaje o 100 miliard korun

13.06.2021 16:40 Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na…

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Důchody se příští rok zvednou o 300 korun nad rámec zákona, shodla se…

26.05.2021 20:40 Aktualizováno Penze se v příštím roce nad rámec zákonné valorizace zvednou o 300 korun. Na dnešním jednání se na…

V 1. čtvrtletí si na penzi spořilo 4,42 milionu lidí, letos jich přibylo…

26.05.2021 10:19 Ve třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního čtvrtletí 2021 na penzi spořilo 4,420…

Maláčová chce zvýšit důchody až o 300 korun nad valorizaci

23.05.2021 13:17 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhne zvýšení důchodů o 200 až 300 korun…

Související:

Právě se děje