Smutná zpráva pro důchodce? Stát se děsí vysokých důchodů, nemá na ně

Sněmovna dnes nedokončila úvodní debatu o vládní novele, jež zvýší příští rok průměrný důchod o 900 korun, tedy nad rámec zákonné valorizace. V úvodním kole, které bude pokračovat nejdřív v pátek, ale předlohu podpoří i opozice. Návrh kabinetu má zavést jednorázový doplatek k penzi. Státní rozpočet zatíží příští rok podle odhadů sedmi miliardami korun, v dalších letech ještě víc.

Přidejte svůj názor 67 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Důchody se podle zákona navyšují o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. Průměrné navýšení přesáhne ze zákona 700 korun. Příspěvkem vzroste navýšení u průměrného důchodu o 900 korun, jak slíbil premiér Andrej Babiš (ANO) už v lednu. Průměrná penze by tak měla dosáhnout příští rok asi 14.200 korun.

Výše příspěvku zatím není známá, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ji odhadla na 180 až 200 korun měsíčně. "Potřebné statistické údaje budou k dispozici počátkem září," uvedla.

Proti růstu penzí nenamítala nic ani opozice, vůči vládní předloze ale vznesla výhrady. Podle Jana Bauera (ODS) kabinet zvyšuje důchody kvůli příštím volbám, měl by podle něho naopak řešit penze budoucích důchodců. Hnutí SPD nepokládá návrh podle své poslankyně Lucie Šafránkové za uspokojivé a systémové řešení, je podle ní třeba postupovat rychleji a razantněji. Rovněž Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) tvrdí, že "jeden nesystémový krok stíhá druhý". Naopak Hana Aulická Jírovcová (KSČM) řekla, že reforma důchodového systému se uskutečňuje postupnými kroky už 100 let.

Důchody se skládají ze dvou částí. Pevný díl je pro všechny stejný a nyní činí 3270 korun. V procentní výměře se odráží odpracovaná doba a výše odvodů. Příspěvek by se měl připočítat podle novely právě k ní, neklesne tedy zásluhovost.

Důchody se zvyšují pravidelně vždy od ledna. Letos rostly v průměru rovněž o 900 korun. Zákonná valorizace činila asi 600 korun. Dalších 300 korun prosadila Babišova vláda spolu s loňskou změnou ve složení penze, která mírně oslabila zásluhovost.

Na konci loňska průměrný důchod podle údajů České správy sociálního zabezpečení činil 12.418 korun. O tři měsíce později se dostal na 13.377 korun. Zvedl se tedy o 959 korun. Za částkou je nejen valorizace, ale i zvýšení penze o 1000 korun lidem nad 85 let a to, že noví důchodci odcházejí na odpočinek s vyšším důchodem než dřív. Starobní, invalidní a pozůstalostní penzi pobíralo kolem 2,9 milionu lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (67)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maláčová pošle navíc 85 miliónů na sociální péči

23.05.2019 13:26 Ministerstvo práce je připraveno na sociální práci ve městech a obcích uvolnit ještě 85 milionů…

Vláda chce osekat sociální služby, opozice chystá mimořádnou schůzi…

22.05.2019 14:07 Opoziční strany chtějí svolat mimořádnou schůzi Sněmovny a řešit na ní nedostatek peněz na sociální…

Ministryně Máláčová chystá změny, dotace na sociální služby by měly být…

21.05.2019 17:20 Dotace na sociální služby by mohly patřit mezi takzvané mandatorní výdaje. Poskytovatelé by tak na…

Důchod pod 10.000 korun? Penzisté si v Česku moc vyskakovat nemohou

19.05.2019 10:59 Aktualizováno Zhruba 190.000 seniorek a seniorů musí měsíčně vystačit s důchodem pod 10.000 korun. Kolem 60.000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama