Ministryně Máláčová chystá změny, dotace na sociální služby by měly být nárokové

Dotace na sociální služby by mohly patřit mezi takzvané mandatorní výdaje. Poskytovatelé by tak na ně měli ze zákona nárok, nyní ho nemají. Financování péče o seniory, postižené a další potřebné by mohlo být víceleté a také z více zdrojů. Jejich podíl na úhradě by se měl pevně stanovit. Upravit to má připravovaná novela o sociálních službách, kterou by měla na podzim dostat vláda. Na konferenci o stárnutí to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Příští týden se chystá zveřejnit Návrh strategie přípravy na stárnutí společnosti do roku 2025.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

"Rozhodli jsme se jít cestou novely. Je potřeba nastavit dlouhodobé financování (sociálních služeb). Výdaje by měly být mandatorní. Je potřeba v systému nastavit vícezdrojové financování a pevně ho ukotvit. Každý kraj financuje sociální služby jinou částkou podle toho, jak politická reprezentace vnímá sociální služby jako prioritu," uvedla na konferenci Maláčová.

S víceletým financováním a zařazením dotací na sociální služby mezi mandatorní výdaje počítá Národní strategie rozvoje sociálních služeb do roku 2025, kterou vláda schválila před třemi lety. Zásady novely o sociálních službách se chystá ministryně oznámit v červnu, chce o nich pak debatovat s odborníky. Návrh zákona plánuje dát vládě na podzim. Podle původního legislativního plánu měl Babišův kabinet normu dostat už loni v prosinci, termín se pak o rok odsunul. Novelu o sociálních službách chystala už v minulém volebním období tehdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Na podobě zákona nebyla shoda, Sněmovna ho pak nestihla do voleb projednat.

Dotace na sociální služby rozdělují kraje, a to na každý rok. Dostávají na ně peníze od ministerstva práce. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun. Dostaly 15,12 miliardy. Vláda pak schválila ještě navýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma už ale nepočítala.

Kraje a poskytovatelé si na nedostatek peněz na služby pro seniory, postižené a další potřebné stěžují téměř každý rok a žádají o doplacení. Před měsícem vedení Asociace krajů mluvilo o chybějící částce 1,92 miliardy korun.

Ministryně se ve čtvrtek odpoledne na Velehradě sejde se zástupci asociace. Situaci s nimi chce projednat. "Potřebovala bych, aby kraje byly minimálně tak aktivní jako při žádosti u silnic druhé a třetí třídy. Tam se jim podařilo peníze sehnat. Pokud budeme všichni táhnout za jeden provaz, doufám, že koaličního partnera (ANO) přesvědčíme," řekla ČTK a Českému rozhlasu dnes Maláčová.

Kraje před nedávnem vyjednávaly s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o penězích na opravy silnic. Vláda koncem dubna rozhodla o tom, že jim pošle čtyři miliardy.

Schillerová v pondělí řekla, že požádala Maláčovou o inventuru výdajů na sociální služby. Kritizovala i nastavení pravidel financování v zákoně o sociálních službách. Podle šéfky státní pokladny by se mělo nastavit, "jakým podílem kdo co bude platit". Dodala, že není možné, aby chybějící částky doplácel stát. Na financování se nyní podílejí vedle státu i kraje, obce a klienti, ale často také sponzoři a dárci.

Maláčová chce příští týden zveřejnit i strategii přípravy na stárnutí se záměry do roku 2025. Doufá, že dokument kabinet schválí do prázdnin. Materiál obsahuje kapitoly o demografických změnách, finančním zajištění ve stáří, bydlení, péči či celoživotním učení.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeká důchody velká rána? Kdo zaplatí budoucí penze...

16.06.2019 23:14 Aktualizováno Národní rozpočtová rada vydala zprávu, v níž popisuje současný stav veřejných financí, a kam by…

Okamurova SPD navrhla zavedení minimálního důchodu

14.06.2019 15:27 Poslanci hnutí SPD Tomia Okamury navrhli zavedení minimálního důchodu, který by představoval částku…

V důchodu umřeme hlady? Češi dostali facku od ekonomů

06.06.2019 22:18 Aktualizováno Budoucí čeští důchodci, a to zhruba každý druhý ve věku 50 až 65 let (51,3 %) má na důchod…

Růst důchodů? Poslanci opět jednali, padlo několik pozměňovacích návrhů

06.06.2019 13:58 Průměrný důchod vzroste příští rok zřejmě o 900 korun měsíčně. Sněmovna jednorázový doplatek k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama