Maláčová pošle navíc 85 miliónů na sociální péči

Ministerstvo práce je připraveno na sociální práci ve městech a obcích uvolnit ještě 85 milionů korun. O další částce chce pak vyjednávat. Na tiskové konferenci na sjezdu Svazu měst a obcí v Ostravě to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Města, obce a kraje dostaly letos na ochranu dětí a prevenci 200 milionů korun. Proti loňsku jsou dotace poloviční a na příští rok chystaný rozpočet s podporou nepočítá vůbec. Radní a sociální organizace to ostře kritizují. Ministerstvo financí se dnes ohradilo proti tomu, že by za krácení částek bylo odpovědné.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
doporučujeme

"Z úspor, které jsme v rozpočtové kapitole ministerstva práce našli, tak jsem připravena alokovat dalších 85 milionů korun. To není částka plně vyhovující, ale budeme dál jednat," řekla Maláčová.

Ministerstvo práce oznámilo výsledky dotačního řízení na svém webu. Podle zástupců krajů, obcí a měst i organizací na pomoc potřebným se škrty a šetření peněz na preventivní práci projeví v budoucnu mnohem většími výdaji, třeba za pobyt ohrožených dětí v ústavech či řešení jiných problémů.

Pražská radní Milena Johnová (Praha sobě) před několika dny řekla, že letošní dotace na sociální práci představují asi pětinu částky, kterou by města a obce potřebovaly a kterou požadovaly. Zástupci radnic s ministryní před týdnem o situaci už jednali. Podle některých nedokázala zatím pro svůj resort vyjednat dostatečný rozpočet.

Ministerstvo financí kvůli zpomalování ekonomiky počítá s úsporami v chystaném rozpočtu. Původně navrhovalo seškrtání desetiny míst v resortech, očekává i snížení dalších výdajů. Většinu vydané sumy ministerstva práce tvoří ale takzvané mandatorní výdaje, které nařizuje zákon a snižovat je není možné. Jsou to třeba vyplácené důchody. Vedení úřadu proto krátí jiné částky, a to třeba právě dotace.

"Ministerstvo financí se ohrazuje proti snaze o přehazování zodpovědnosti za financování sociální práce," uvedl mluvčí úřadu Michal Žurovec. Podle něj si stanovuje ministerstvo práce samo, kolik ze svého rozpočtu na sociální pracovníky vyčlení. "Neexistuje žádný důvod, proč by v příštím roce ministerstvo práce nemělo dotace na sociální práci vyplácet, pokud se tak nerozhodne samo v rámci své vlastní plné zodpovědnosti," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle mluvčího se nyní připravují rozpočtové rámce jednotlivých resortů a záleží jen na nich, jak budou za stanovených výdajových limitů své priority naplňovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeká důchody velká rána? Kdo zaplatí budoucí penze...

16.06.2019 23:14 Aktualizováno Národní rozpočtová rada vydala zprávu, v níž popisuje současný stav veřejných financí, a kam by…

Okamurova SPD navrhla zavedení minimálního důchodu

14.06.2019 15:27 Poslanci hnutí SPD Tomia Okamury navrhli zavedení minimálního důchodu, který by představoval částku…

V důchodu umřeme hlady? Češi dostali facku od ekonomů

06.06.2019 22:18 Aktualizováno Budoucí čeští důchodci, a to zhruba každý druhý ve věku 50 až 65 let (51,3 %) má na důchod…

Růst důchodů? Poslanci opět jednali, padlo několik pozměňovacích návrhů

06.06.2019 13:58 Průměrný důchod vzroste příští rok zřejmě o 900 korun měsíčně. Sněmovna jednorázový doplatek k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama