Škrty peněz na sociální služby? Maláčová chce zvláštní jednání vlády

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce, aby se v příštích dnech kvůli chybějícím dvěma miliardám pro sociální služby sešli členové vlády se zástupci krajů. Jednat by měli o řešení situace. Ministryně to dnes řekla novinářům po jednání sociální komise Asociace krajů v Modré na Uherskohradišťsku. Usilovat bude o doplacení celých dvou miliard. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) očekává, že situaci zklidní hlavně ministerstvo práce. Podotkla, že financování je z víc zdrojů, takže vše nemůže sanovat stát.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Vláda ČR
doporučujeme

"My jsme se na jednání s představiteli Asociace krajů zodpovědných za sociální oblast shodli, že je potřeba sociální služby dofinancovat," řekla Maláčová. Víc peněz je potřeba podle ní na pokrytí rostoucí potřeby péče kvůli stárnutí i na zvyšování výdělků.

Radní Zlínského kraje Michaela Blahová (KDU-ČSL) dnes ČTK řekla, že peníze scházejí ve všech oborech sociálních služeb. "Jen ve Zlínském kraji jde zhruba o 157 milionů korun. Pokud se peníze nenajdou, poskytovatelé sociálních služeb avizují, že by mohlo dojít k propouštění," uvedla Blahová. Kvůli nedostatku peněz podle ní hrozí odchod pracovníků do lépe placených profesí, omezování péče a její kvality i rozvoje služeb.

Dotace na sociální služby rozdělují kraje na každý rok. Dostávají na ně peníze od ministerstva práce. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun. Podle ministerstva financí dostaly rekordních 15,7 miliardy, tedy o 800 milionů korun víc než loni. Vláda pak ale ještě schválila navýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma už nepočítala.

"Budu dělat vše pro to, abych v příštích dnech iniciovala jednání na úrovni vlády. Samozřejmě očekávám, že se toho zúčastní také Asociace krajů a pokusíme ty dvě miliardy pro tento rok získat," uvedla Maláčová. Nechce připustit, že by sociální služby peníze nedostaly. "Co by kdyby situace si nebudeme připouštět, shodli jsme se na částce, uděláme vše pro to společnými silami," dodala ministryně.

Schillerová tento týden řekla, že ministerstvo práce požádala o inventuru výdajů na sociální služby. Dodala, že financování je z více zdrojů a nedá se očekávat, že by vše "sanoval" stát. Její úřad to dnes zopakoval. "Aktivní kroky směřující k uklidnění situace primárně očekávám od ministerstva práce a sociálních věcí," uvedla Schillerová v tiskové zprávě. Dodala, že pro příští rok s krácením peněz na sociální služby nepočítá.

Kraje a poskytovatelé si na nedostatek peněz na služby pro seniory, postižené a další potřebné stěžují téměř každoročně a žádají o doplacení. "Je to věc, která, jak slýchávám, se řeší každý rok," řekla Maláčová. Resort práce původně letošní chybějící částku vyčíslil na necelou miliardu, kraje mluvily o 1,92 miliardy.

O situaci v sociálních službách se chystá příští středu jednat Sněmovna na mimořádné schůzi na podnět poslanců pětice opozičních stran. Podle nich kvůli nedostatku peněz hrozí kolaps péče o potřebné. Jednání se nakonec ale uskutečnit nemusí, pokud sněmovní většina neschválí jeho program. Dolní komora už o sociálních službách jednala na popud lidovců v březnu. Už tehdy požádala vládu, aby o doplacení jednala.

Maláčová plánuje, že by se dotace na sociální služby zařadily mezi povinné výdaje státního rozpočtu. Poskytovatelé by tak na ně měli ze zákona nárok, nyní ho nemají. Financování by navíc mělo být víceleté. Návrh novely chce ministryně vládě předat na podzim.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeká důchody velká rána? Kdo zaplatí budoucí penze...

16.06.2019 23:14 Aktualizováno Národní rozpočtová rada vydala zprávu, v níž popisuje současný stav veřejných financí, a kam by…

Okamurova SPD navrhla zavedení minimálního důchodu

14.06.2019 15:27 Poslanci hnutí SPD Tomia Okamury navrhli zavedení minimálního důchodu, který by představoval částku…

V důchodu umřeme hlady? Češi dostali facku od ekonomů

06.06.2019 22:18 Aktualizováno Budoucí čeští důchodci, a to zhruba každý druhý ve věku 50 až 65 let (51,3 %) má na důchod…

Růst důchodů? Poslanci opět jednali, padlo několik pozměňovacích návrhů

06.06.2019 13:58 Průměrný důchod vzroste příští rok zřejmě o 900 korun měsíčně. Sněmovna jednorázový doplatek k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama