Peníze na sociální služby: Lidovci chtějí, aby vláda našla dvě miliardy

Lidovci na mimořádné schůzi Sněmovny vyzvou vládu, aby do 15. června našla dvě miliardy korun na dofinancování sociálních služeb pro letošní rok. Zároveň chtějí vědět, s kolika penězi vláda pro tuto oblast počítá v připravovaném rozpočtu na rok 2020. Lidovci rovněž budou po ministerstvu práce a sociálních věcí chtít, aby věc do budoucna řešilo systémově, řekl dnes novinářům předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Sjezd KDU-ČSL 2019
doporučujeme

"Iniciovali jsme svolání této schůze s jediným cílem: Chceme od vlády slyšet závazek, že nejpozději do poloviny června se najdou dvě miliardy, které zachrání financování sociálních služeb pro tento rok," řekl Výborný. Podle něj jinak hrozí, že sociální služby budou propouštět a lidé odkázaní na pomoc nebudou mít k dispozici potřebnou péči.

Lidovci zároveň žádají systémové řešení problému. "Není možné, aby se tato trapná situace opakovala každý rok," řekl Výborný. Ministerstvo práce podle něj musí v krátké době předložit přinejmenším věcný návrh zákona o sociálních službách, který by zajistil, že jejich financování bude předvídatelné.

Na poskytnutí dvou miliard chce tlačit také ODS. "Tato mimořádná schůze je forma nátlaku. Ano, zcela jasně říkám: je to forma nátlaku, aby vláda peníze našla a poslala je zaměstnancům sociálních služeb, kteří slouží těm nejslabším, nejchudším a nejpotřebnějším," uvedl v tiskovém prohlášení předseda ODS Petr Fiala.

Rovněž komunisté chtějí vládu zavázat, aby krajům doplatila dvě miliardy korun na sociální služby nejpozději do 15. června. KSČM požádá i o novelu zákona o sociálních službách.

Na sociální služby dostávají kraje na každý rok peníze od ministerstva práce, dotace pak rozdělují. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun, dostaly 15,12 miliardy Kč. Vláda ale následně ještě schválila zvýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma nepočítala.

Sněmovna jednala o situaci v sociálních službách už koncem března. Požádala tehdy vládu, aby o doplacení jednala.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeká důchody velká rána? Kdo zaplatí budoucí penze...

16.06.2019 23:14 Aktualizováno Národní rozpočtová rada vydala zprávu, v níž popisuje současný stav veřejných financí, a kam by…

Okamurova SPD navrhla zavedení minimálního důchodu

14.06.2019 15:27 Poslanci hnutí SPD Tomia Okamury navrhli zavedení minimálního důchodu, který by představoval částku…

V důchodu umřeme hlady? Češi dostali facku od ekonomů

06.06.2019 22:18 Aktualizováno Budoucí čeští důchodci, a to zhruba každý druhý ve věku 50 až 65 let (51,3 %) má na důchod…

Růst důchodů? Poslanci opět jednali, padlo několik pozměňovacích návrhů

06.06.2019 13:58 Průměrný důchod vzroste příští rok zřejmě o 900 korun měsíčně. Sněmovna jednorázový doplatek k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama