Vláda smetla návrh minimálního důchodu. Rozboural by systém penzí, tvrdí Maláčová

Zavedení minimálního důchodu, jak jej navrhují poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), vláda na dnešním jednání nepodpořila. Novinářům to po jednání kabinetu řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Minimální důchod by podle návrhu SPD měl představovat částku měsíční hranice příjmové chudoby. Loni činila 11.963 korun, letos bude o něco vyšší.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) je návrh technicky špatně napsaný a nepřináší spojitost mezi důchody, předchozí mzdou a odpracovanými lety. Vláda také odhaduje, že minimální důchod by si ročně vyžádal asi 12 miliard korun navíc.

"Odpracování desítek roků pro společnost je jistě dostatečným důvodem k přiznání důchodu alespoň na minimální úrovni nezbytné k důstojnému přežití," uvádějí poslanci na podporu svého návrhu. Poukazují také na to, že by se snížil počet důchodů pobírajících různé sociální dávky a vyřešil by se problém živnostníků, kteří platili minimální měsíční platby na sociální pojištění.

Ministryně Maláčová novinářům ještě před jednáním vlády řekla, že má pro nápad porozumění, s konkrétním návrhem ale nesouhlasí. "Za prvé je technicky špatně napsaný, druhá věc je, že vůbec tam není spojitost s předchozí mzdou a odpracovanými lety. To znamená, že lidi, kteří například nepracovali, by měli tento minimální důchod. Z tohoto důvodu si myslím, že by nám to rozbouralo celý důchodový systém. Ale rozumím té myšlence. Koneckonců to projednáváme v důchodové komisi, že lidé, kteří pracovali, by měli mít jakousi minimální částku, za kterou je důstojné přežít," uvedla.

Starobní důchod pobíralo na konci března podle údajů České správy sociálního zabezpečení přes 2,4 milionu seniorek a seniorů. Průměrná penze činila 13.377 korun. Muži měli v průměru 14.697 korun a ženy 12.182 korun. Zhruba 190.000 důchodců, tedy asi osm procent, pobíralo měsíčně méně než 10.000 korun. Kolem 60.000 lidí nemělo starobní penzi ani 8000 korun.

Údaje za předloňský rok uvádějí, že na hranici příjmové chudoby žilo téměř 11 procent lidí nad 65 let. Tehdy činila 11.195 korun měsíčně, loni byla o 768 korun vyšší. Od roku 2010 se podíl chudých starobních penzistů zvedl, před devíti lety byl méně než sedm procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchody v roce 2020: Bohatí dostanou opět nejvíc? Podívejte se, kdo si…

20.11.2019 21:52 Aktualizováno Tak jako každý rok, i ten příští důchody v Česku porostou. Senioři si průměrně přijdou na zhruba…

Češi se na vládu vykašlou? Důchodci mohou jednoduše převézt stát

20.11.2019 09:57 Jak bude vypadat v budoucnu důchodový systém? To v tuto chvíli nikdo přesně neví, politici si ale…

Minimální penze? Důchodová komise projednala tři varianty

16.11.2019 21:52 Aktualizováno Důchodová komise debatovala o zásadách nastavení případného minimálního důchodu v Česku. Propočty a…

MPSV přesune část peněz z hmotné nouze na příspěvek na péči

10.11.2019 10:14 Ministerstvo práce chystá přesuny ve svém letošním rozpočtu. Část sumy na dávky v hmotné nouzi chce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama