Kalousek se znovu chystá na důchody? Do voleb opět připraví reformu

Miroslav Kalousek (TOP 09) zareagoval na dnešní plánované jednání sněmovny ve věci navyšování důchodů od příštího roku. Bývalý ministr financí, který se podílel na posledním pokusu o důchodovou reformu z roku 2013 sdělil, že chystá novou reformu penzijního systému.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Miroslav Kalousek
doporučujeme

Důchodová reforma, která vstoupila v platnost 1. 1. 2013, byla tehdejší vládní koalicí vedenou premiérem Petrem Nečasem prosazena i navzdory odporu opoziční ČSSD.

V následujících volbách ČSSD zvítězila a hbitě reformu zrušila. Varovné signály hrozící nestabilitou českého rozpočtu z důvodu stárnutí populace, tak dosud nemají žádné řešení. Pokud nedojde k úpravě současného systému penzí zvednou se náklady na důchody o 200 miliard korun ročně v roce 2030.

Současná vládní sestava, však radikální změny nechystá a zaměřuje se na valorizaci penzí, která zlepšuje každodenní situaci penzistů, ale kolaps státního rozpočtu neřeší.

"Penzijní systém je bez reformy dlouhodobě neudržitelný. Vláda slíbila reformu ve svém programovém prohlášení, ale nemá ani odbornou kompetenci, ani politickou odvahu. Připravíme vlastní verzi, která bude pilířem našeho volebního programu," upozornil na situaci poslanec Kalousek na svém twitterovém účtu.

Bývalý ministr financí, který se na poslední reformě penzí výrazně podílel, zkritizoval neochotu vlády, zabývat se budoucím problémem a ohlásil, že téma důchodů bude tématem strany pro příští volby.

Nicméně i současná ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) není se současnou situací spokojená. Na volebním sjezdu dokonce porovnala současnou situaci s dobou, kdy byl ministrem financí právě Miroslav Kalousek.

„Když se podíváme na poměr našeho průměrného důchodu k průměrné mzdě, tak je to dnes osmatřicet procent. Víte, že i za Kalouska měli naši senioři více? A proto si myslím, že jako sociální demokracie těch devět set průměrného navýšení musíme prosadit,“ uvedla na posledním sjezdu sociálních demokratů Maláčová. Důchodci totiž podle statistiky, i přes navyšování penzí mírně přesahující zákonnou valorizaci, reálně ve vztahu k platům nebohatnou.

Loading...
Vstupte do diskuze (52)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navyšování důchodů? Tentokrát naposled, analytik přišel s chmurnou…

11.07.2019 14:05 Poslanecká sněmovna odsouhlasila navyšování důchodů v průměru o 900 korun i na příští rok. Kde však…

Jak to bude s důchody? Pozor, na Čechy se chystá řada změn

10.07.2019 22:03 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce na podzim představit svou důchodovou reformu. Měla by…

Důchody porostou v průměru o 900 korun. Novelu schválila Sněmovna, míří do…

10.07.2019 13:20 Aktualizováno Průměrný důchod vzroste příští rok zřejmě o 900 korun měsíčně. Sněmovna dnes schválila hlasy všech…

Důchodci mohou skončit na ulici. Kvůli zvýšení penzí je dluhy sdírají z…

08.07.2019 22:24 Aktualizováno Zvýšení průměrného důchodu o 900 korun a o tisícovku navíc pro seniory starší 85 let nebylo všemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama