Kalousek se znovu chystá na důchody? Do voleb opět připraví reformu

Miroslav Kalousek (TOP 09) zareagoval na dnešní plánované jednání sněmovny ve věci navyšování důchodů od příštího roku. Bývalý ministr financí, který se podílel na posledním pokusu o důchodovou reformu z roku 2013 sdělil, že chystá novou reformu penzijního systému.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Miroslav Kalousek
doporučujeme

Důchodová reforma, která vstoupila v platnost 1. 1. 2013, byla tehdejší vládní koalicí vedenou premiérem Petrem Nečasem prosazena i navzdory odporu opoziční ČSSD.

V následujících volbách ČSSD zvítězila a hbitě reformu zrušila. Varovné signály hrozící nestabilitou českého rozpočtu z důvodu stárnutí populace, tak dosud nemají žádné řešení. Pokud nedojde k úpravě současného systému penzí zvednou se náklady na důchody o 200 miliard korun ročně v roce 2030.

Současná vládní sestava, však radikální změny nechystá a zaměřuje se na valorizaci penzí, která zlepšuje každodenní situaci penzistů, ale kolaps státního rozpočtu neřeší.

"Penzijní systém je bez reformy dlouhodobě neudržitelný. Vláda slíbila reformu ve svém programovém prohlášení, ale nemá ani odbornou kompetenci, ani politickou odvahu. Připravíme vlastní verzi, která bude pilířem našeho volebního programu," upozornil na situaci poslanec Kalousek na svém twitterovém účtu.

Bývalý ministr financí, který se na poslední reformě penzí výrazně podílel, zkritizoval neochotu vlády, zabývat se budoucím problémem a ohlásil, že téma důchodů bude tématem strany pro příští volby.

Nicméně i současná ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) není se současnou situací spokojená. Na volebním sjezdu dokonce porovnala současnou situaci s dobou, kdy byl ministrem financí právě Miroslav Kalousek.

„Když se podíváme na poměr našeho průměrného důchodu k průměrné mzdě, tak je to dnes osmatřicet procent. Víte, že i za Kalouska měli naši senioři více? A proto si myslím, že jako sociální demokracie těch devět set průměrného navýšení musíme prosadit,“ uvedla na posledním sjezdu sociálních demokratů Maláčová. Důchodci totiž podle statistiky, i přes navyšování penzí mírně přesahující zákonnou valorizaci, reálně ve vztahu k platům nebohatnou.

Loading...
Vstupte do diskuze (52)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi půjdou do důchodu dřív? Vláda řekla, kdy se někteří z nás dočkají

09.12.2019 22:00 Aktualizováno Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dřív než ostatní. Počítá s…

Důchody: Do třetího pilíře letos přibyly tisíce lidí

08.12.2019 10:51 Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci třetího…

Důchodci, pozor. Jak to bude s výplatou penzí o Vánocích a v lednu?

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Výplatní termíny důchodů se už tradičně koncem letošního a začátkem příštího roku posunou.…

Stát možná začne odebírat dávky za přestupky

03.12.2019 19:27 Chudší lidé, kteří spáchají tři závažné přestupky, možná přijdou na čtvrt roku o dávky v hmotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama