900 korun ve skutečnosti důchodci nedostanou? Zvýšením důchodu si mohou pohoršit

Poslanecká sněmovna schválila novelu, díky které průměrná penze vzroste o 900 korun. Pro některé důchodce to však není úplně dobrá zpráva. Díky navýšení totiž přijdou o příspěvky o bydlení, uvádí server iDNES.cz.

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Příspěvek na bydlení se vypočítává podle příjmů dané domácnosti. Pokud je třetina příjmů nižší než celkové náklady na bydlení, které liší podle velikosti obce, počtu členů rodiny a typu bydlení, pak lze žádat o příspěvek na bydlení.

Tento příspěvek je vyplácen asi 43 000 seniorským domácnostem. Těm nyní hrozí, že o něm mohou přijít. Po zvýšení důchodů totiž naroste příjem pro výpočet příspěvku na bydlení u seniora žijícího mimo Prahu o 270 korun a u seniora žijícího v Praze o 315 korun, přičemž o tyto částky jim může poklesnout výše příspěvku na bydlení.

Server Aktuálně popisuje na konkrétním případu, jak dojde k snížení tohoto příspěvku. Důchodkyně s průměrným důchodem 13 300 korun, která platí za nájem 10 500 včetně energií, by správně za nájem měla platit 4 655 korun. Protože jsou náklady vyšší než normativ, použije se k výpočtu příspěvku na bydlení právě normativ a žena získá od státu 3 578 korun měsíčně. Po zaplacení bydlení jí tak na živobytí zbude 6 378 korun

Při zvednutí důchodů o slibovaných 900 korun, pak by dle výpočtu při zahrnutí normativu pro rok 2019, dostala od státu příspěvek na bydlení ve výši 3 263 korun. Na živobytí jí po zaplacení těchto výdajů zůstane 6 963 korun. Z původních 900 korun navíc jí tak zbude jen 585 korun. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí upozorňuje, že se většina důchodců – asi 2,4 milionů lidí, kteří pobírají starobní důchod – příspěvek nepobírá. „Tato dávka je nastavena tak, aby pomáhala těm, kteří to nejvíce potřebují. Zvýšení důchodů neznamená, že se lidé ocitnou na pokraji chudoby nebo nebudou mít na zaplacení nájmů,“ uvedla ministryně práce a sociálních prací Jana Maláčová, podle které zvýšení důchodů „zlepší životní situaci seniorů v České republice.“

Podle Maláčové by tento problém mohlo vyřešit fungování dostupného bydlení. Těm, kteří jsou v velmi obtížné situaci, by dle ministryně mělo pomoci zvýšení existenčního minima.

Podle první místopředsedkyně TOP 09, Markéty Pekarové Adamové je sice dobře, pokud se zvýší seniorům důchody natolik, aby nemuseli žádat o jiné dávky, nemělo by ale docházet k tomu, že se seniorům budou zvyšovat náklady na bydlení a budou na tom ještě hůř. Opozice vyčítá vládě, že k záležitosti důchodů nepřistupuje systematicky a nesnaží se o zásadní důchodovou reformu.

Nejedná se o jedinou záležitost, kdy plánované zvýšení důchodů nepovede k takové vylepšení životní úrovně důchodců, jak by si zřejmě vláda představovala. Na základě výše příjmů se totiž odvozují exekuční srážky. Pokud tedy vzroste příjem exekucí ohrožených důchodců nad tzv. nezabavitelnou částku, exekutoři je o určitou částku připraví. Tyto senioři tak z přidané částky neuvidí nic.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nadstandardní růst důchodů? Riziko pro veřejné finance, návrhy je nutné…

07.08.2020 14:01 Podle Národní rozpočtové rady (NRR) nadstandardní zvýšení důchodů a zrušení superhrubé mzdy, o…

Spory kvůli důchodům nejsou ničím novým. Zásluhy si přisuzuje ANO i ČSSD

07.08.2020 08:58 Český premiér Andrej Babiš (ANO) se chlubí tím, že už jako šéf resortu financí v předchozí vládě…

Hamáček chce důchodcům přidat 5000 korun

06.08.2020 22:46 Aktualizováno Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček chce seniorům přidat nad rámec zákonné valorizace jednorázový…

ODS nabízí Babišovi pomoc se zrušením superhrubé mzdy, TOP 09 upozornila…

04.08.2020 17:13 Aktualizováno Zrušením superhrubé mzdy a zavedením patnáctiprocentní daně z příjmů by rozpočet podle výpočtů ODS…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama