Zvýšení důchodů? Senátní výbor navrhl změnu, Maláčová protestuje

Senátní hospodářský výbor dnes doporučil Senátu schválit vládní návrh, který má v příštím roce zvýšit průměrný důchod o 900 korun měsíčně. Výbor pro zdravotnictví chce více přidat těm důchodcům, kteří pobírají penzi víc než 25 let. Stejný návrh přijal Senát loni, Sněmovna ho ale odmítla. Senát bude vládní důchodovou novelu projednávat na schůzi, která začne ve středu.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vládní novela předpokládá jednorázový doplatek k penzím nad jejich zákonnou valorizaci. Důchody se podle zákona navyšují o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) řekla ČTK, že zákonná valorizace by mohla podle aktuálních odhadů představovat asi 750 korun a doplatek asi 151 až 160 korun. Příští rok by se měla průměrná penze zvýšit na 14.358 korun, tedy o 6,7 procenta.

Ministryně senátory informovala, že senátní výbor pro zdravotnictví přijal pozměňovací návrh, kterým chce o 1000 korun navýšit důchody lidem pobírajícím důchod víc než 25 let. Přestože se na vypracování tohoto návrhu podílelo ministerstvo i správa sociálního zabezpečení, ministryně s ním nesouhlasí. Podle ní by to motivovalo pracující k předčasným odchodům do důchodu a navíc na toto opatření nejsou ve státním rozpočtu připraveny peníze. S podobným návrh počítá v rámci důchodové reformy, kterou chce představit na podzim.

Důchody se zvyšují pravidelně vždy od ledna. Letos vzrostly v průměru rovněž o 900 korun. Zákonná valorizace činila asi 600 korun. Dalších 300 korun prosadila vláda Andreje Babiše (ANO) spolu s loňskou změnou ve složení penze, která mírně oslabila zásluhovost.

Na konci loňska průměrný důchod podle údajů České správy sociálního zabezpečení činil 12.418 korun. O tři měsíce později se dostal na 13.377 korun. Zvedl se tedy o 959 korun. Za částkou je nejen valorizace, ale i zvýšení penze o 1000 korun lidem nad 85 let a to, že noví důchodci odcházejí na odpočinek s vyšším důchodem než dřív. Starobní, invalidní a pozůstalostní penzi pobíralo kolem 2,9 milionu lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (44)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci skončí na ulici? Kvůli zvýšení penzí mohou přijít o vše

18.08.2019 22:00 Aktualizováno Zvýšení průměrného důchodu o 900 korun a o tisícovku navíc pro seniory starší 85 let nebylo všemi…

Bič na důchodce: Dostanou 900 korun, utratí tisíce navíc

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Poslanci nedávno schválili návrh zákona o důchodovém pojištění, který předložila ministryně práce a…

Schillerová má návrh: Vyšší věk odchodu do důchodu, nižší výdaje

11.08.2019 22:31 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová prozradila, že na vládní jednání možná již brzy přinese…

Vláda přidá důchodcům 160 korun? Politici se do zvyšování penzí neženou

03.08.2019 11:36 Kvůli předloze o růstu důchodů příští rok, kterou poslancům vrátil s úpravami Senát, zvláštní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama