Důchody si zaplatíte sami, od státu skoro nic nedostanete. Novou možnost využívají tisíce lidí,

Odchod do důchodu je zásadní mezník v pracovním životě. Řada lidí je však z celoživotní práce unavená a ráda by odešla do penze dříve, zvláště pokud se posunuje věk odchodu do důchodu. Nově lidé také využívají možnost tzv. předdůchodu.

Přidejte svůj názor 121 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Obvyklou variantou řešení vyčerpání z pracovního života je předčasný odchod do důchodu. Nicméně pokud se někdo pro tuto variantu rozhodne, riskuje trvalé snížení celkového důchodu až o desítky procent.

Dalším řešením, které přišlo v platnost od roku 2013, je institut předdůchodu. Člověk si vyplácí penzi z vlastních úspor tvořených minimálně 225 tisíc korun. Předdůchodcem se může člověk stát, pokud má dva až pět let do odchodu do penze.

Předdůchod se pak nezapočítává do celkové doby výměry důchodu, takže až dotyčný nastoupí do řádné penze, tak se mu výměr pobírané částky nezmenší. Pochopitelně je však záležitost určen pro střední a vyšší příjmové skupiny.

„Pozorujeme dva trendy. Na jednu stranu se neustále posouvá věk odchodu do důchodu a na druhou stranu lidé chtějí žít ve stáří aktivně a hledají proto možnosti, jak odejít do důchodu dříve,“ upozornil Jan Sedláček z Asociace penzijních společností pro server IROZHLAS.CZ.

V současnosti možnost předdůchodu využívá přibližně 3900 lidí a zájemců neustále přibývá.

Loading...
Vstupte do diskuze (121)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi půjdou do důchodu dřív? Vláda řekla, kdy se někteří z nás dočkají

09.12.2019 22:00 Aktualizováno Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dřív než ostatní. Počítá s…

Důchody: Do třetího pilíře letos přibyly tisíce lidí

08.12.2019 10:51 Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci třetího…

Důchodci, pozor. Jak to bude s výplatou penzí o Vánocích a v lednu?

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Výplatní termíny důchodů se už tradičně koncem letošního a začátkem příštího roku posunou.…

Stát možná začne odebírat dávky za přestupky

03.12.2019 19:27 Chudší lidé, kteří spáchají tři závažné přestupky, možná přijdou na čtvrt roku o dávky v hmotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama