Důchody si zaplatíte sami, od státu skoro nic nedostanete. Novou možnost využívají tisíce lidí,

Odchod do důchodu je zásadní mezník v pracovním životě. Řada lidí je však z celoživotní práce unavená a ráda by odešla do penze dříve, zvláště pokud se posunuje věk odchodu do důchodu. Nově lidé také využívají možnost tzv. předdůchodu.

Přidejte svůj názor 121 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Obvyklou variantou řešení vyčerpání z pracovního života je předčasný odchod do důchodu. Nicméně pokud se někdo pro tuto variantu rozhodne, riskuje trvalé snížení celkového důchodu až o desítky procent.

Dalším řešením, které přišlo v platnost od roku 2013, je institut předdůchodu. Člověk si vyplácí penzi z vlastních úspor tvořených minimálně 225 tisíc korun. Předdůchodcem se může člověk stát, pokud má dva až pět let do odchodu do penze.

Předdůchod se pak nezapočítává do celkové doby výměry důchodu, takže až dotyčný nastoupí do řádné penze, tak se mu výměr pobírané částky nezmenší. Pochopitelně je však záležitost určen pro střední a vyšší příjmové skupiny.

„Pozorujeme dva trendy. Na jednu stranu se neustále posouvá věk odchodu do důchodu a na druhou stranu lidé chtějí žít ve stáří aktivně a hledají proto možnosti, jak odejít do důchodu dříve,“ upozornil Jan Sedláček z Asociace penzijních společností pro server IROZHLAS.CZ.

V současnosti možnost předdůchodu využívá přibližně 3900 lidí a zájemců neustále přibývá.

Loading...
Vstupte do diskuze (121)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po sametu přišel cenový šok. Jak se za 30 let změnily platy a důchody?

23.08.2019 09:42 Mzdy a důchody se od listopadové revoluce v Česku výrazně zvedly. Zvyšování starobních penzí s…

Důchodci skončí na ulici? Kvůli zvýšení penzí mohou přijít o vše

19.08.2019 22:41 Aktualizováno Zvýšení průměrného důchodu o 900 korun a o tisícovku navíc pro seniory starší 85 let nebylo všemi…

Bič na důchodce: Dostanou 900 korun, utratí tisíce navíc

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Poslanci nedávno schválili návrh zákona o důchodovém pojištění, který předložila ministryně práce a…

Schillerová má návrh: Vyšší věk odchodu do důchodu, nižší výdaje

11.08.2019 22:31 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová prozradila, že na vládní jednání možná již brzy přinese…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama