Vláda přidá důchodcům 160 korun? Politici se do zvyšování penzí neženou

Kvůli předloze o růstu důchodů příští rok, kterou poslancům vrátil s úpravami Senát, zvláštní schůze Sněmovny s největší pravděpodobností nebude, byť má být účinná už koncem září. Na dotaz ČTK to řekl předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Poslanci se poprvé po prázdninách sejdou na schůzi od úterý 10. září.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Důchdoci, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Je to napjaté, půjde ale o prioritu, nepředpokládám nějakou obsáhlou diskusi," uvedl Vondráček. Schválené znění důchodové novely poputuje ze Sněmovny ještě k prezidentu Miloši Zemanovi. Prezident má obecně na podpis, nebo veto zákona 15denní lhůtu.

Průměrný důchod by měl příští rok vzrůst o 900 korun měsíčně na 14.373 korun. Vládní novela předpokládá jednorázový doplatek k penzím nad jejich zákonnou valorizaci. Půjde asi o 160 korun. Senát navrhl navzdory nesouhlasu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) přidat navíc tisícikorunu měsíčně důchodcům, kteří nejsou v penzi nejméně 25 let. Maláčová argumentovala rozpočtovými dopady. Stejný návrh přijal Senát už loni, Sněmovna jej ale odmítla.

Vondráčka nynější senátní verdikt překvapil, připomněl, že pro vládní návrh zvedli ruku všichni přítomní poslanci. "Doufám, že si Sněmovna bude stát na svém a přijme původní verzi," řekl.

Důchody se podle zákona navyšují o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. Zákonná valorizace by mohla podle aktuálních odhadů představovat asi 750 korun a doplatek asi 151 až 160 korun. Zvýšení přijde státní rozpočet asi na 5,4 miliardy korun, přičemž výdaje na celkovou valorizaci budou představovat kolem 31,1 miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po sametu přišel cenový šok. Jak se za 30 let změnily platy a důchody?

23.08.2019 09:42 Mzdy a důchody se od listopadové revoluce v Česku výrazně zvedly. Zvyšování starobních penzí s…

Důchodci skončí na ulici? Kvůli zvýšení penzí mohou přijít o vše

19.08.2019 22:41 Aktualizováno Zvýšení průměrného důchodu o 900 korun a o tisícovku navíc pro seniory starší 85 let nebylo všemi…

Bič na důchodce: Dostanou 900 korun, utratí tisíce navíc

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Poslanci nedávno schválili návrh zákona o důchodovém pojištění, který předložila ministryně práce a…

Schillerová má návrh: Vyšší věk odchodu do důchodu, nižší výdaje

11.08.2019 22:31 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová prozradila, že na vládní jednání možná již brzy přinese…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama