Vláda přidá důchodcům 160 korun? Politici se do zvyšování penzí neženou

Kvůli předloze o růstu důchodů příští rok, kterou poslancům vrátil s úpravami Senát, zvláštní schůze Sněmovny s největší pravděpodobností nebude, byť má být účinná už koncem září. Na dotaz ČTK to řekl předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Poslanci se poprvé po prázdninách sejdou na schůzi od úterý 10. září.

Důchdoci, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Je to napjaté, půjde ale o prioritu, nepředpokládám nějakou obsáhlou diskusi," uvedl Vondráček. Schválené znění důchodové novely poputuje ze Sněmovny ještě k prezidentu Miloši Zemanovi. Prezident má obecně na podpis, nebo veto zákona 15denní lhůtu.

Průměrný důchod by měl příští rok vzrůst o 900 korun měsíčně na 14.373 korun. Vládní novela předpokládá jednorázový doplatek k penzím nad jejich zákonnou valorizaci. Půjde asi o 160 korun. Senát navrhl navzdory nesouhlasu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) přidat navíc tisícikorunu měsíčně důchodcům, kteří nejsou v penzi nejméně 25 let. Maláčová argumentovala rozpočtovými dopady. Stejný návrh přijal Senát už loni, Sněmovna jej ale odmítla.

Vondráčka nynější senátní verdikt překvapil, připomněl, že pro vládní návrh zvedli ruku všichni přítomní poslanci. "Doufám, že si Sněmovna bude stát na svém a přijme původní verzi," řekl.

Důchody se podle zákona navyšují o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. Zákonná valorizace by mohla podle aktuálních odhadů představovat asi 750 korun a doplatek asi 151 až 160 korun. Zvýšení přijde státní rozpočet asi na 5,4 miliardy korun, přičemž výdaje na celkovou valorizaci budou představovat kolem 31,1 miliardy korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila návrh na zvýšení nemocenské na 100 procent

01.03.2021 21:56 Aktualizováno Vláda schválila návrh zákona s dočasným zvýšením nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na sto…

Maláčová navrhuje nemocenskou 100 procent, nebo na den až 500 korun

01.03.2021 14:50 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje kvůli šíření koronaviru dočasné zvýšení nemocenské…

Na dodržování opatření dohlédnou desítky tisíc policistů a tisíce vojáků

28.02.2021 21:47 Aktualizováno Policii bude s kontrolou dodržování nových restrikcí proti šíření koronaviru od úterý pomáhat 3834…

ČSSZ eviduje půl milionu žádostí o ošetřovné kvůli zavřeným školám

27.02.2021 12:27 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) dostala od začátku koronavirové epidemie téměř půl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama