Důchodová reforma zničí české rodiny!

Praha - Penzijní reforma navržená vládou a schválená poslanci je protirodinná. Zvyšuje zátěž rodin s dětmi, což může vést ke snižování porodnosti a prohloubení demografického problému. Zaznělo to na tiskové konferenci think-tanku CESTA (Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii), který dnes představil své dvě alternativní varianty penzijní reformy.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"To, co provádí vláda, je sociálním inženýrstvím, které povede k tomu, že porodnost bude dále klesat," řekl sociolog a matematik Pavel Rusý, který je spoluautorem jedné z alternativních variant penzijní reformy.

Podle ní je vládní návrh spojený s transformačními náklady, které budou mít negativní dopad na obyvatelstvo a stát, ale zejména na rodiny s dětmi. "Tato skupina obyvatel musí v době transformace financovat jak důchody předchozí generace, tak částečně důchody své vlastní, což snižuje prostředky využitelné na výchovu nové generace," konstatuje v návrhu CESTA.

CESTA navrhuje přebudovat současný systém vyplácení důchodů, a to tak, že by se změnila výše odvodů a odstranila by se diskriminace rodin s dětmi. Zároveň se rázně staví proti privatizaci systému, který v listopadu odsouhlasila vláda Petra Nečase (ODS) - ta chce v budoucnu vyplácení důchodů svěřit soukromým penzijním fondům. Proti tomuto plánu také důrazně protestuje opoziční ČSSD.

Alternativní návrhy, jež CESTA předkládá, vznikly za pomoci odborníků z vysokých škol i soukromých institucí. Podílel se na nich například profesor Vysoké školy finanční a správní Jaroslav Vostatek, demograf Tomáš Fiala či hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Celý návrh think-tanku najdete (ve formátu PDF) ZDE.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud jednal o mechanismu zvyšování důchodů. Nic se nemění

03.06.2020 13:48 Termíny i mechanismus zvyšování důchodů zůstávají beze změny. Ústavní soud nevyhověl návrhu…

Čeští důchodci se mají skoro nejlépe na světě. Po pandemii to může být…

01.06.2020 22:01 Aktualizováno Český penzijní systém je podle studie Allianz, založené na datech ze 70 zemí, ve srovnání s jinými…

MPSV nepočítá se zvýšením úhrad za sociální služby od klientů

28.05.2020 20:04 Ministerstvo práce nepočítá se zvýšením ceny, kterou mohou lidé platit za sociální služby. Vyhlášku…

Počet kuřáků v ČR klesá. Ministr Vojtěch ale upozornil na nový problém

28.05.2020 15:42 Aktualizováno Kuřáků v ČR podle výzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z loňského roku v posledních sedmi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy