To si sedne, řekl Drábek. 400 úředníků musely v sobotu pracovat

Praha - Řada zaměstnanců úřadů práce musí také tento víkend do zaměstnání, aby stihla vyplatit lednové sociální dávky, které příjemci musí dostat do konce měsíce. Na dnešní mimořádnou směnu nastoupily asi čtyři stovky pracovníků, řekl ČTK mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce ČR Jiří Reichl. Zpoždění výplat způsobil přechod na nový systém. Ten v minulých dnech kritizovali odboráři z úřadů, podle nich počítačový systém nefunguje a pracovníci nedostali řádné školení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

371

"Do zaměstnání dnes přišlo 400 lidí, podle toho, jak se podaří dávky vyplácet, se rozhodne, kolik zaměstnanců přijde na úřady práce i v neděli," řekl ČTK Reichl. Minulý týden byl po oba dny v práci dvojnásobný počet úředníků. Na úřadech práce je podle mluvčího zaměstnáno celkem 8500 lidí. 

Úřady musí v lednu vydat skoro 1,48 milionu dávek, do středy zvládly téměř 1,44 milionu. Mají vyřídit 950.000 sociálních podpor, kolem 275.000 příspěvků na péči, zhruba 130.000 dávek v hmotné nouzi a na 120.000 podpor v nezaměstnanosti. Reichl už ve středu oznámil, že všechny lednové dávky budou do konce měsíce vyplaceny. 

Příjemci si však stěžovali na to, že dávky letos dostávají pozdě. Dřív je prý mívali už v první půli měsíce. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) tento týden řekl, že "si systém do pár týdnů sedne". 

Úředníci přijímají i žádosti od postižených o příspěvky na mobilitu a pomůcky. Zpracovávají jich asi 120.000. Vyplácet je budou až od února po rozhodnutí ve správním řízení. Lidé dostanou částku za leden i únor. Podle mluvčího je to standardní postup. 

Nový způsob dávek kritizovali v úterý odboráři z úřadů práce v Ostravě a Litoměřicích. Požadovali zprovoznění systému, proškolení zaměstnanců, zřízení antikonfliktních týmů, zastavení vyplácení velkých částek v hotovosti i psychology pro přetížené pracovníky. Za odboráře z regionů se postavil odborových svaz státních orgánů a organizací.

Témata:
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Místo poukázek na živobytí opět peníze. Zeman podepsal výjimky pro některé…

11.12.2018 13:44 Některé skupiny chudších lidí už nebudou dostávat část příspěvku na živobytí v poukázkách, ale…

Maláčová podpořila posílení dotací na sociální služby

09.12.2018 15:42 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) podporuje navrhovaný přesun 200 milionů…

Slovenští důchodci jsou v Česku bez peněz. Mají se ještě hůř než naši

03.12.2018 17:54 Slovenští důchodci, kteří žijí v Česku a mají slovenskou penzi, by v budoucnu mohli začít pobírat…

Z třetího pilíře důchodů letos uteklo 17 tisíc lidí. Připojištění…

02.12.2018 10:38 Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci třetího…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama