Předdůchody zavede vláda prý od roku 2014

Praha - Takzvané předdůchody, které mají umožnit lidem odchod do předčasné penze za lepších podmínek než nyní, by se mohly zavést zřejmě až od roku 2014. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to připustil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Původně se počítalo s termínem od roku 2013. Podle člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jiřího Rusnoka je původní termín nereálný, protože chybí potřebné zákony. Současný návrh vlády v pořadu kritizovali zástupci zaměstnavatelů i opozice.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle návrhu ministerstva financí (MF) by se předdůchody měly týkat pracovníků všech profesí. Mohly by je tedy využít nejen zaměstnanci z těžkých a namáhavých povolání, jak se původně předpokládalo. Možnost odejít do předdůchodu si budou muset podle Drábka vyjednat zaměstnanci se svým zaměstnavatelem v kolektivní smlouvě. Pokud by se ale nedohodli, nárok na předdůchod by neměli ani lidé v náročných povoláních, jako jsou horníci, dodal Drábek. 

Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Pavla Juříčka by ale měly být předdůchody omezeny jen na některé náročné profese. "Když na to budou mít nárok všichni, nula od nuly pojde," uvedl Juříček. Míní také, že by se věk odchodu do penze měl zvyšovat rychleji. Podle nyní schváleného zákona by se měl dostat na 65 let po roce 2030. Juříček to považuje za nedostatečné. Uvedl, že podle demografických propočtů průměrný věk Čechů kolem roku 2030 překročí 46 let, proto by se do penze mělo chodit později. 

Vládní návrh na zavedení předdůchodů kritizoval také místopředseda opoziční ČSSD Zdeněk Škromach. Podle něj by měly být předdůchody pro náročná povolání povinné. 

Požádat o takzvaný předdůchod budou moci podle návrhu MF všichni lidé, kteří budou mít dostatečně našetřené peníze v doplňkovém penzijním spoření, tedy v transformovaném současném penzijním připojištění. Zaměstnavatelé mají svým zaměstnancům na předdůchody spořit. O předdůchod bude možné požádat nejdřív pět let před dosažením důchodového věku. Minimální předčasná penze má dosáhnout 30 procent průměrné měsíční mzdy.

Témata: důchody | Vláda ČR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změna valorizace důchodů? Poslanci se obrátili na Ústavní soud

12.12.2018 15:21 Poslanci Pirátů, SPD a lidovců požádali Ústavní soud, aby zrušil část zákona o důchodovém pojištění…

Místo poukázek na živobytí opět peníze. Zeman podepsal výjimky pro některé…

11.12.2018 13:44 Některé skupiny chudších lidí už nebudou dostávat část příspěvku na živobytí v poukázkách, ale…

Maláčová podpořila posílení dotací na sociální služby

09.12.2018 15:42 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) podporuje navrhovaný přesun 200 milionů…

Slovenští důchodci jsou v Česku bez peněz. Mají se ještě hůř než naši

03.12.2018 17:54 Slovenští důchodci, kteří žijí v Česku a mají slovenskou penzi, by v budoucnu mohli začít pobírat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama