Penzijní reformu nechceme, bouří se polovina národa

Praha - S vládní penzijní reformou nesouhlasí zhruba polovina lidí. Možnost odesílat část peněz z povinného sociálního pojištění namísto do státního pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností odmítá 46 procent Čechů, pro je 34 procent. Zbývající pětina na to nemá názor. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Focus.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Součástí průzkumu bylo také to, kolik lidí se chce do nového způsobu spoření na stáří zapojit. Ani zde si vládní reforma nevedla podle průzkumu dobře. Převahu mají s 27 procenty její odpůrci nad těmi, kteří tak pravděpodobně učiní. Těch je pouze 19 procent. Pětina lidí se rozhodne až na základě nabídky penzijních společností, čtvrtiny dotázaných se toto rozhodování netýká, obvykle pak proto, že jsou již v důchodu. Zbývajících devět procent dotázaných osob vůbec neví, jak bude reagovat.

Pro rozhodnutí posílat část peněz do soukromých fondů mluví podle dotázaných zejména lepší kontrola odváděných peněz, šance na vyšší zhodnocení úspor a vyšší důvěra v soukromý sektor než ve stát. Naopak ti, kteří svoje peníze na individuální účty pravděpodobně nebudou zasílat, to vysvětlují ve většině případů nedůvěrou.

Penzijní reformu připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Chce zavést i takzvaný druhý pilíř, tedy penzijní fondy, kam si budou lidé sami spořit. Z fondů posléze budou čerpat část důchodů, druhou část jim dá stát. Drábek tvrdí, že současný systém není udržitelný.

Mnoho lidí se však změn obává a fondům nevěří zejména kvůli zkušenostem ze zahraničí. Například Maďarsko všechny peníze z těchto fondů zprivatizovalo, aby zalepilo díru ve státním rozpočtu. Toho se bojí i Češi.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Místo poukázek na živobytí opět peníze. Zeman podepsal výjimky pro některé…

11.12.2018 13:44 Některé skupiny chudších lidí už nebudou dostávat část příspěvku na živobytí v poukázkách, ale…

Maláčová podpořila posílení dotací na sociální služby

09.12.2018 15:42 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) podporuje navrhovaný přesun 200 milionů…

Slovenští důchodci jsou v Česku bez peněz. Mají se ještě hůř než naši

03.12.2018 17:54 Slovenští důchodci, kteří žijí v Česku a mají slovenskou penzi, by v budoucnu mohli začít pobírat…

Z třetího pilíře důchodů letos uteklo 17 tisíc lidí. Připojištění…

02.12.2018 10:38 Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci třetího…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama