Důchodce zvítězil - Česko mu musí dorovnat důchod. Přijde stát o miliardy?

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti bývalého strojvůdce Karla Holubce. Dal tak jemu i dalším Čechům novou šanci na dorovnání nižšího slovenského důchodu. Česko loni kvůli názoru Soudního dvora Evropské unie definitivně přestalo přiznávat nová dorovnání. Podle Soudního dvora EU byla česká praxe, kterou formoval právě Ústavní soud, diskriminační.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Dorovnávací příspěvek Česko podmiňovalo českým občanstvím a trvalým pobytem, což prý znevýhodnilo ostatní obyvatele EU. ÚS ale na své starší judikatuře trvá, Soudní dvůr EU se podle něj dopustil excesu a nezohlednil specifické poměry vzniklé rozdělením Československa.

Stát loni ukončil dorovnávací praxi kvůli obavám z mnohamiliardových nároků lidí z jiných zemí unie. Ústavní soud předtím v sérii důležitých nálezů přiznal dorovnávací příspěvek Čechům, kteří pracovali na Slovensku, případně v Čechách a na Moravě pro slovenské podniky, a jinak by měli výrazně nižší penzi.

Formální ukončení této dorovnávací praxe potvrdili zákonodárci loni na podzim schválením novely zákona o důchodovém pojištění. ÚS ale novelizaci v podstatě označil za nepoužitelnou, protože stojí na nesprávném rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie.

Ústavní soud zrušil v Holubcově kauze rozhodnutí soudů i České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). V době federace Holubec odpracoval řadu let jako zaměstnanec bratislavského odštěpného závodu Československých státních drah. Když před pěti lety odcházel do penze, přiznala mu ČSSZ důchod jen asi 3500 korun. Neuspěl ani v následném soudním sporu.

Pokud nynější rozhodnutí ústavních soudců vejde v platnost, mohly by o dorovnání důchodů žádat stovky tisíc slovenských penzistů, kteří dříve pracovali na dnešním území ČR. Tomu se Česko přirozeně brání, protože by to znamenalo vyplatit jim až desítky miliard korun.

Témata: důchodci | Slovensko
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maláčová podpořila posílení dotací na sociální služby

09.12.2018 15:42 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) podporuje navrhovaný přesun 200 milionů…

Slovenští důchodci jsou v Česku bez peněz. Mají se ještě hůř než naši

03.12.2018 17:54 Slovenští důchodci, kteří žijí v Česku a mají slovenskou penzi, by v budoucnu mohli začít pobírat…

Z třetího pilíře důchodů letos uteklo 17 tisíc lidí. Připojištění…

02.12.2018 10:38 Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci třetího…

Vyplácení dávek zachráněno. MPSV prodloužilo smlouvu s firmou OKsystem

29.11.2018 15:21 Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dnes prodloužilo smlouvu na informační systém pro…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama