Proč Kalousek zmrazí důchody?

Praha - Sociální demokraté dnes odmítli úsporné návrhy ministerstva financí, které by měla v pondělí projednat porada ekonomických ministrů. ČSSD navrhuje stabilizovat příjmy státu obnovením daňové progrese, zvýšením firemních daní zrušením stropů na sociální pojištění nebo odložením důchodové reformy. ČSSD o tom informovala dnes v tiskové zprávě.

Bohuslav Sobotka ČSSD), předseda strany

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhuje zmrazit v letošním státním rozpočtu výdaje za 23,6 miliardy korun. Důvodem je letos očekávaný výpadek příjmů rozpočtu. V roce 2013 pak MF navrhuje ušetřit 42,4 miliardy Kč a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun. Mezi návrhy patří například zvyšování daní, zmrazení důchodů, zrušení porodného, zrušení některých úřadů nebo zachování 20procentní základní sazby DPH. 

"Poslední návrhy z dílny ministerstva financí na zvýšení DPH na 20 procent, zrušení porodného či několikaleté zmrazení důchodů ukazují, že tzv. reformy prosazené Nečasovou vládou nejenže veřejné rozpočty nestabilizovaly, ale ve skutečnosti jejich problémy ještě prohloubily...Vláda se nyní rozhodla řešit své rozpočtové chyby opět jen na úkor těch nejslabších, rodin s dětmi a důchodců," uvedl dnes předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. 

Sociální demokraté podle něj takový postup odmítají a navrhují stabilizovat příjmy státu obnovením daňové progrese a zvýšením firemních daní. Stropy na odvod zdravotního pojištění by měly být podle ČSSD zrušeny úplně. "Je nutno odložit vznik tzv. druhého pilíře důchodové reformy, který hrozí tím, že dále prohloubí už tak rekordní deficit důchodového účtu. Zcela je pak nutno zrušit vládní tzv. daňovou reformu, která má od roku 2015 dále snížit příjmy veřejného sektoru o 20 miliard ročně," uvedl Sobotka. 

Ministerstvo financí dnes rovněž kritizovali Národní socialisté - levice 21. století, které vede Jiří Paroubek. Podle něj vláda nechce ve sněmovně předložit novelu zákona o státním rozpočtu, protože nechce absolvovat nepříjemnou debatu o tom, jak řešit problematiku státního rozpočtu optimálně. "Škrtací metoda, jak se ukazuje, není tou správnou cestou. Odhaduje se, že v důsledku vládních rozpočtových škrtů přišlo Česko v roce 2011 nejméně o jedno procento růstu HDP. Obdobné to bude letos," uvedl Paroubek. 

Národní socialisté navrhují podpořit český export, inovovat zahraniční politiku pro podporu zahraničního obchodu, využít finanční prostředky státních podniků a národního podniku Budvar k podpoře státní investiční politiky, nebo připravit legislativu umožňující obcím a krajům vytvářet sociální podniky.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

28.09.2021 11:20 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Důchody vzrostou o 805 korun, schválila vláda

27.09.2021 17:43 Aktualizováno Solidární část všech důchodů se od ledna zvýší o 350 korun a zásluhový díl penze se zvedne o 1,3…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Související:

Právě se děje

reklama