Důchodce to bude bolet! Vláda zmrazí důchody na 3 roky

Praha - Důchodcům v Česku zřejmě v příštích letech neporoste penze tak, jak byli zvyklí. Kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky by se důchody mohly podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na tři roky zmrazit. Návrhy dnes představil na tiskové konferenci o úsporných opatřeních. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) by místo zmrazení navázal valorizaci na to, kolik se vybere na pojistném. Škrty se mají dotknout i porodného či doplatku na bydlení.

Ilustrační fotografie

Cílem kabinetu je udržet plánované schodky rozpočtu a zadlužení nezvyšovat. Podle Kalouska je zřejmé, že Česko se bez "zásadní brzdy" u výdajů neobejde a dopady opatření by se měly rozložit na všechny. Ministr předpokládá "zásadní koaliční jednání" o změnách zákonů. Jasná politická rozhodnutí musí podle něj padnout do 1. dubna. Jiný model valorizace místo zmrazení penzí si Kalousek podle svých slov dokáže představit. 

Zmrazení by mohlo v příštím roce snížit výdaje na penze o 11,8 miliardy, v roce 2014 pak o 23,9 miliardy. Drábek uvedl, že nyní se deficit důchodového účtu pohybuje kolem 40 miliard. Pokud by se situace nezměnila, podle Kalouska by se do roku 2015 schodek vyhoupl na 70 miliard. Díky úsporným krokům by mohl zůstat mezi 30 a 40 miliardami. 

Nově by podle Drábka valorizace mohla záviset nejen na vývoji inflace a růstu mezd, ale i na výběru sociálního pojištění. Další z variant je zvyšování důchodů podle vývoje ekonomiky. Navázání valorizace na růst hrubého domácího produktu navrhoval premiér Petr Nečas (ODS). Drábkův úřad jednotlivé varianty vyhodnotí. 

"Pro každého ministra sociálních věcí je každé snižování objemu či růstu objemu sociálních transferů nepříjemné... Nicméně ten základní cíl konsolidovat veřejné finance, abychom dalším generacím nepředávali zadluženou zemi, je pro mne prioritou," uvedl Drábek. Dodal, že se snaží navrhovat takovou cestu, která by byla "odpovědná vůči potřebným". 

Po zrušení doplatku na bydlení by v rozpočtu ročně zůstalo 800 milionů a po škrtnutí porodného 300 milionů korun. Doplatek na bydlení navrhuje ministerstvo financí od roku 2013 zrušit. Drábek by ho sloučil s příspěvkem na bydlení. Porodné by se mohlo začlenit do rodičovského příspěvku. "To by vedlo k větší efektivitě a cílenějšímu zaměření dávek," uvedl Drábek. Rodičovskou od letoška upravila Drábkova sociální reforma. Rodiče mohou čerpat 220.000 korun, částku si mohou rozložit do čtyř let dítěte. Jak by se do rodičovského příspěvku porodné mělo včlenit, zatím ministr nepopsal. 

Kalousek k úsporným návrhům dodal, že vláda vůbec neuvažuje o odkladu důchodové reformy. "Ani na minutu jsme o tom neuvažovali, protože důchodová reforma má v ČR již 15 let zpoždění," uvedl. 

Ekonomičtí ministři se na dnešní poradě shodli, že v letošním roce budou ve státním rozpočtu zmrazeny výdaje za zhruba 23 miliard korun. V dalších letech panuje shoda na zvýšení DPH či omezení růstu důchodů společně se zvýšením daní bohatým. Navrhovaná opatření souvisí s tím, že v roce 2013 bude podle ministerstva financí kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy Kč a v roce 2014 už 84,4 miliardy korun.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Neplatiči pokut za některé přestupky mohou přijít o část dávek

18.08.2021 20:29 Chudší lidé budou moci přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně…

Důchody: Senátní výbor podpořil dodatečné zvýšení

11.08.2021 22:00 Aktualizováno Senátní ústavně-právní výbor dnes doporučil Senátu schválit beze změny vládní návrh na dodatečné…

Související:

Právě se děje

reklama