Šéf České spořitelny: Žasnu, co Klaus s vládou umějí podepsat

Praha - Podle generálního ředitele České spořitelny Pavla Kysilky se ukazuje, že zákon zavádějící sKartu je legislativní zmetek. Česká spořitelna do funkčnosti vlastního platebního systému už investovala 300 milionů korun.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

"Drábkova" sociální karta
doporučujeme

"Ukazuje se, že je to totální legislativní zmetek a člověk se nestačí divit, co legislativní odbory ministerstev, Legislativní rada vlády, vláda, Sněmovna, Senát i prezident jsou schopni schválit a podepsat. Aby se pak záhy zjistilo, jak je to celé nekvalitně připravené," řekl Kysilka Lidových novinám.

Vláda se po kritice rozhodla systém karet upravit. Kontroverzní sKarta bude sloužit hlavně jako průkazka příjemců sociálních dávek. Vláda se začátkem prosince dohodla s Českou spořitelnou na změnách ve smlouvě. Důchody se přes kartu vyplácet nebudou. Dávky si budou moci lidé zdarma posílat na účet nebo přes složenku. Za tu však musí zaplatit.

Povinně využívat k platbám ji budou muset pouze klienti, kteří pobírají dávky v hmotné nouzi a hrozí u nich zneužití státní peněz.

Podle Hospodářských novin sKartu používá v současné době přes 160 tisíc lidí. "Stát jim na ně vyplatit už přes miliardu korun," uvedla Müllerová. Proti jejímu povinnému využívání protestoval ombudsman, zdravotně postižení i opozice.

Systém provozuje Česká spořitelna, která zvítězila v tendru. Ministerstvo práce s ní uzavřelo smlouvu na 12 let. Podepsal ji někdejší náměstek bývalého ministra práce Jaromíra Drábka /TOP 09/ Vladimír Šiška, kterého policie obvinila z podplácení. Kvůli Šiškově kauze pak v říjnu Drábek rezignoval.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi půjdou do důchodu dřív? Vláda řekla, kdy se někteří z nás dočkají

09.12.2019 22:00 Aktualizováno Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dřív než ostatní. Počítá s…

Důchody: Do třetího pilíře letos přibyly tisíce lidí

08.12.2019 10:51 Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci třetího…

Důchodci, pozor. Jak to bude s výplatou penzí o Vánocích a v lednu?

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Výplatní termíny důchodů se už tradičně koncem letošního a začátkem příštího roku posunou.…

Stát možná začne odebírat dávky za přestupky

03.12.2019 19:27 Chudší lidé, kteří spáchají tři závažné přestupky, možná přijdou na čtvrt roku o dávky v hmotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama