Důchodci velmi rychle umírají! Vládní genocida, křičí jejich šéf

Praha - Předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes upozorňuje, že se u nás zastavil nárůst počtu lidí, kteří pobírají starobní důchod. Příčinou je vyšší počet úmrtí seniorů, který je podle něj zaviněn politikou současné vlády, píšou Parlamentní listy.

Zdeněk Pernes

„Jestli chce stát řešit svoji krizi genocidou důchodců, tak budeme křičet všude ve světě," naznačil, že se senioři budou neustálému utahování šroubů bránit.

Předseda Rady seniorů se také podivuje nad výroky stínového ministra ČSSD Jana Mládka v médiích, že se bude muset přizpůsobit odchod do důchodu průměrnému dožití. Jan Mládek v médiích na adresu důchodců řekl, že „v řadě zemí mají stanoveno, že průměrný důchodce má pět let mezi odchodem do důchodu a úmrtím. Je to tedy trochu cynické, ale bohužel jinak to nejde. Myslím, že tuto debatu tady bude nutné rovněž otevřít. Odchod do důchodu se bude muset přizpůsobit průměrnému dožití. Pokud by totiž ten systém běžel dál, tak bychom se dopracovali k tomu ruskému řešení penzijního systému, že se většina mužů vůbec nedožije důchodu," řekl.

Šéf seniorů Zdeněk Pernes s Mládkem nesouhlasí. „Nemá pravdu. My máme důchodový věk obdobný jako jinde, nikde neodcházejí později než v 65 letech, i když mají již uzákoněn odchod v 67 letech, stejně jako my," řekl ParlamentnímListům.cz. A vzhledem k tomu, že v západní době se lidé dožívají vyššího věku než v Česku, pobírají penzi déle.

„U nás je doba dožití u žen kolem osmdesáti let, u mužů kolem pětasedmdesáti. Do důchodu v letošním roce odcházejí muži ve věku 62,5 roku, takže berou důchod kolem dvanácti let," upozorňuje na fakt, že podle statistik berou ženy, které odcházejí do penze dříve a dožívají se vyššího věku, důchod ještě o několik let déle.

Hrozivé zvýšení počtu úmrtí důchodců je podle zástupce seniorů důsledkem restriktivních opatření vlády. „Protože asi 60 tisíc lidí bydlí osamoceně v nájemních bytech, nemají na zaplacení nájemného, žijí ve stresu, rozmýšlí se, jestli si koupí kousek masa nebo jen rohlík. Tristní situace je zejména v Praze, Brně a ještě asi ve dvou velkých městech.

Velké problémy má asi třicet tisíc těch nejstarších, kteří jsou závislí na lécích a nemají na ně, takže je neberou, a jak ukazuje zvýšení počtu úmrtí, má to vážné důsledky. V minulých letech ročně umíralo kolem 103 až 105 tisíc důchodců, teď je to 127 tisíc, což je opravdu velké číslo. Důsledky vládní politiky se začínají projevovat," je přesvědčen Pernes. A dodává, že jestli chce stát řešit svoji krizi genocidou důchodců, tak prý budou křičet.

Opozice překazila vládě plán na zrychlené schvalování zvýšení důchodů

23.06.2021 15:57 Vládní návrh na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou valorizaci Sněmovna…

Duka se kvůli kontroverzním hrám obrátí na Ústavní soud

22.06.2021 13:11 Kardinál Dominik Duka a jeho právník Ronald Němec podají ústavní stížnost proti rozhodnutí soudů,…

Příjemci některých dávek musí od července opět dokládat úřadu práce příjmy

16.06.2021 11:52 Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, přídavek na děti či mají zvýšení příspěvku na péči,…

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

15.06.2021 17:19 V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší…

Růst penzí nad valorizaci navýší výdaje o 100 miliard korun

13.06.2021 16:40 Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na…

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Důchody se příští rok zvednou o 300 korun nad rámec zákona, shodla se…

26.05.2021 20:40 Aktualizováno Penze se v příštím roce nad rámec zákonné valorizace zvednou o 300 korun. Na dnešním jednání se na…

V 1. čtvrtletí si na penzi spořilo 4,42 milionu lidí, letos jich přibylo…

26.05.2021 10:19 Ve třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního čtvrtletí 2021 na penzi spořilo 4,420…

Související:

Právě se děje