Kdo zaplatí zpackané sKarty? Já, plátce daně, to odmítám!

Praha - KDU-ČSL jako dlouhodobý a soustavný kritik projektu sKaret - trvá na ukončení tohoto projektu. Vypadá to, že jeho nesmyslnost pochopil i premiér Nečas.

"Drábkova" sociální karta

"Nevnímáme tento krok jako výhru, ale jako selhání této vlády a především TOP 09 a jejích čelních představitelů," říká  místopředseda KDU-ČSL a stínový ministr sociálních věcí Jan Bartošek. "Jsem přesvědčen, že především místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek a jeho první náměstek Šiška nesou finanční zodpovědnost za tento zpackaný projekt. Vyzýváme je, aby z celé situace vyvodili osobní zodpovědnost. Vzhledem k vzniklým škodám je na místě i odpovědnost hmotná, protože byli hlavními architekty a realizátory tohoto projektu. Vše dělali s plným vědomím rizik i přes to, že již na samém počátku byl projekt hlasitě kritizován Českou bankovní asociací. Z jejich strany tedy nešlo o nějaký omyl nebo omluvitelnou neznalost."

V současné legislativě České republiky je dostatečně upravena odpovědnost všech osob a to i zvolených zástupců. Každý politik  - jako každá jiná fyzická osoba - nese odpovědnost za své jednání či opomenutí, v jehož důsledku vznikla jinému majetková újma.  Ani "politická odpovědnost" osoby vykonávající veřejnou funkci nezakládá důvod ke zproštění odpovědnosti za způsobenou škodu.

"Souběžně s rozhodnutím Vlády České republiky o případném zrušením projektu sKaret je její povinností podat orgánům činným v trestním řízení podnět s cílem nalezení zodpovědné osoby a současně spolu s prokázáním škod  tyto škody neprodleně vymáhat," sdělil Leo Steiner, člen KDU-ČSL a iniciátor občanských aktivit prosazujících hmotnou odpovědnost politiků a náhradu škod jimi způsobených. Odpovědnost konkrétních chybujících úředníků je v legislativě rovněž dobře upravena a v konkrétních případech byla i mnohokrát aplikována. "Na závěr si dovoluji upozornit, že pokud vláda tento podnět k prošetření sama nedá, tak plně převezme odpovědnost za celý projekt včetně škod, které s největší pravděpodobností vzniknou," doplnil Leo Steiner. Tuto odpovědnost nemusí nést dle KDU-ČSL plátci daní, dokonce naopak.

"Nevím, proč bych měl ze svých daní platit škodu, kterou svým jednáním způsobili našemu státu neschopní představitelé vrcholného vedení TOP 09," uzavírá Jan Bartošek.

Příjemci některých dávek musí od července opět dokládat úřadu práce příjmy

16.06.2021 11:52 Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, přídavek na děti či mají zvýšení příspěvku na péči,…

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

15.06.2021 17:19 V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší…

Růst penzí nad valorizaci navýší výdaje o 100 miliard korun

13.06.2021 16:40 Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na…

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Důchody se příští rok zvednou o 300 korun nad rámec zákona, shodla se…

26.05.2021 20:40 Aktualizováno Penze se v příštím roce nad rámec zákonné valorizace zvednou o 300 korun. Na dnešním jednání se na…

V 1. čtvrtletí si na penzi spořilo 4,42 milionu lidí, letos jich přibylo…

26.05.2021 10:19 Ve třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního čtvrtletí 2021 na penzi spořilo 4,420…

Maláčová chce zvýšit důchody až o 300 korun nad valorizaci

23.05.2021 13:17 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhne zvýšení důchodů o 200 až 300 korun…

Maláčová: Reforma penzí se dá stihnout do podzimních voleb

23.05.2021 12:31 Návrh důchodové reformy se dá při dobré vůli schválit ještě do podzimních voleb. V pořadu televize…

Související:

Právě se děje