Malér: Úřady nesmějí používat Drábkův systém. Dávky nedorazí?

Praha - Úřady práce nesmějí už od středy používat systém pro vyplácení dávek, který mají od loňského ledna a který ministerstvo práce nepořídilo v tendru. Zakázal jim to antimonopolní úřad. Resort chce s původním dodavatelem uzavřít novou smlouvu na zajištění agendy, a to hned v pátek. Vyplývá to z vyjádření mluvčího ministerstva práce Petra Sulka.

Ilustrační foto
doporučujeme

Po dvou a půl letech sporů je jasno: bývalý ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) se vyhnul soutěži na zajištění počítačových systémů pro výplatu sociálních dávek. A jeho úřad tím porušil zákon. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v úterý pravomocně nařídil, že ministerstvo musí Drábkovy smlouvy zrušit.

Že musí ministerstvo dva klíčové dodatky zrušit, nařídil antimonopolní úřad poprvé v srpnu, píše iHned. Ministerstvo i Fujitsu Siemens se odvolaly, rozhodnutí nyní ale potvrdil předseda úřadu Petr Rafaj. "Neshledal jsem důvody, pro které by bylo nutno napadené rozhodnutí změnit nebo zrušit," napsal Rafaj do usnesení.

Drábek, který musel kvůli tomuto skandálu odejít, systém i zakázku dodnes hájí. „Postup byl správný, protože byl realistický," opakoval Drábek. A dodával, že jeho systém státu ušetří 200 milionů. I nejvyšší kontroloři ale nedávno konstatovali, že zakázka byla neprůhledná, a navíc se proti původním plánům prodražila o 1,5 miliardy.

Humanitární pomoc už byla nezbytná

Mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková uvedla, že by to vyplácení příspěvků a podpor od státu nijak nemělo ohrozit. "Výplaty dávek za tento měsíc jsou vyřízené. V prosinci jsme odeslali všechny dávky, které jsme měli odeslat. Nyní čekáme na pokyn z ministerstva práce, jak máme dál postupovat," uvedla Beránková.

Podle informací ČTK úřednice a úředníci zatím žádné pokyny od ministerstva nedostali. Situaci měl na celostátní poradě úřadů práce v Brně vysvětlit náměstek ministra Oleg Blaško. Z jednání se ale omluvil. Beránková to ale nepotvrdila, situaci nekomentovala.

Technická závada přitom způsobila, že lidem v Moravskoslezském kraji a na Ústecku přijdou sociální dávky o několik dní později. Úřad práce ale tvrdí, že podle zákona musí dávky vyplatit do konce měsíce.

„Ještě jsme nedostali dávky, čekáme. Už kolikrát jsem si kvůli tomu půjčila," říká pro rozhlas.cz osmatřicetiletá matka samoživitelka se třemi dětmi. Počítá každou korunu a nedoručené dávky jí citelně chybí. „Jídlo, děti, oblečení, klukovi do školy," vypočítává nutné výdaje.

„Zpožděné vyplácení dávek způsobilo problémy našim klientům. Někteří se museli zadlužit a jedné klientce jsme předávali potravinovou humanitární pomoc z potravinové banky," říká Zuzana Doležalová ze sdružení Vzájemné soužití.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nadstandardní růst důchodů? Riziko pro veřejné finance, návrhy je nutné…

07.08.2020 14:01 Podle Národní rozpočtové rady (NRR) nadstandardní zvýšení důchodů a zrušení superhrubé mzdy, o…

Spory kvůli důchodům nejsou ničím novým. Zásluhy si přisuzuje ANO i ČSSD

07.08.2020 08:58 Český premiér Andrej Babiš (ANO) se chlubí tím, že už jako šéf resortu financí v předchozí vládě…

Hamáček chce důchodcům přidat 5000 korun

06.08.2020 22:46 Aktualizováno Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček chce seniorům přidat nad rámec zákonné valorizace jednorázový…

ODS nabízí Babišovi pomoc se zrušením superhrubé mzdy, TOP 09 upozornila…

04.08.2020 17:13 Aktualizováno Zrušením superhrubé mzdy a zavedením patnáctiprocentní daně z příjmů by rozpočet podle výpočtů ODS…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama