Důchodci pozor. ODS navrhuje změnu, která vrátí tuto výhodu

Praha - Opoziční občanští demokraté dnes předložili novelu, podle níž by pracující důchodci mohli znovu mít slevu na dani. Podle šéfa strany Petra Fialy je opatření nespravedlivé a není pro ně už žádný důvod. Řekl to dnes novinářům po jednání poslaneckého klubu své strany. Ministerstvo financí ale už v polovině března oznámilo, že s opětovným zavedením daňové úlevy pro pracující důchodce počítá.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Žena v důchodovém věku, ilustrační fotografie

Pracující důchodci nemají od loňska slevu na dani, nemohou si měsíčně odpočítat 2070 korun. Nárok na daňovou úlevu mají jen tehdy, pokud nedostávali důchod. Opatření, které má platit do konce roku 2015, bylo součástí úsporného balíku někdejšího kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Podle statistiků pracovalo loni v Česku přes 145.000 penzistů a penzistek. Mnozí si kvůli daňové slevě pozastavili výplatu důchodu. Letos v lednu sociální správa evidovala zhruba 4800 takových lidí, loni kolem 30.000.

„Vláda sociálních demokratů na pracující důchodce zapomněla a zvažuje ponechat omezení slevy jako trvalé, proto přicházíme s vlastním návrhem," vysvětluje Fiala na stranickém webu s tím, že dřívější vláda tuto slevu zavedla pouze dočasně, a to jen do doby, než česká ekonomika znovu poroste.

"Bohuslavu Sobotkovi na příští rok každá česká domácnost povinně půjčí 23 tisíc ze svého s tím, že to děti snad někdy v budoucnu zaplatí. Bohuslav Sobotka tak pokračuje ve stejném stylu, který nastavily předchozí vlády ČSSD, v nichž byl ministrem financí. Jakákoli vláda, včetně té levicové, by měla v době předpokládaného hospodářského růstu schodky snižovat, ne je zvyšovat. Není žádný racionální důvod otáčet trend a prohlubovat zadlužování," zdůrazňuje Petr Fiala.

Ministerstvo financí v polovině března už ale oznámilo, že se zavedením slevy pro pracující důchodce počítá. Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové to zatíží příští rok rozpočet dvěma miliardami korun a v roce 2016 částkou 0,5 miliardy korun.

Témata: důchody | ODS | důchodci
Vstupte do diskuze (45)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyplácení dávek ohroženo? MPSV dostalo námitku proti výběru dodavatele…

15.02.2019 17:02 Aktualizováno Ministerstvo práce bude rozhodovat o námitkách proti výběru dodavatele nového informačního systému…

Byznys s chudobou ničí Chomutovsko, Babiš slíbil změny v dávkách na bydlení

15.02.2019 13:38 Iniciativa starostů Chomutovska za změnu legislativy upravující sociální dávky na bydlení má první…

Nejasnosti kolem důchodů: Žádná reforma nebude?

09.02.2019 10:52 Nová důchodová komise má hodnotit hlavně návrhy ministerstva práce k úpravě penzí. Některou z…

Jana "Venezuela" Maláčová, hulvát a slušný člověk! U Jílkové nebyla opět o…

08.02.2019 01:00 Ačkoliv naše země prosperuje, žije v chudobě 1,5 milionu občanů. Téměř jeden milion musí měsíčně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama