Důchodci pozor. ODS navrhuje změnu, která vrátí tuto výhodu

Praha - Opoziční občanští demokraté dnes předložili novelu, podle níž by pracující důchodci mohli znovu mít slevu na dani. Podle šéfa strany Petra Fialy je opatření nespravedlivé a není pro ně už žádný důvod. Řekl to dnes novinářům po jednání poslaneckého klubu své strany. Ministerstvo financí ale už v polovině března oznámilo, že s opětovným zavedením daňové úlevy pro pracující důchodce počítá.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Žena v důchodovém věku, ilustrační fotografie
doporučujeme

Pracující důchodci nemají od loňska slevu na dani, nemohou si měsíčně odpočítat 2070 korun. Nárok na daňovou úlevu mají jen tehdy, pokud nedostávali důchod. Opatření, které má platit do konce roku 2015, bylo součástí úsporného balíku někdejšího kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Podle statistiků pracovalo loni v Česku přes 145.000 penzistů a penzistek. Mnozí si kvůli daňové slevě pozastavili výplatu důchodu. Letos v lednu sociální správa evidovala zhruba 4800 takových lidí, loni kolem 30.000.

„Vláda sociálních demokratů na pracující důchodce zapomněla a zvažuje ponechat omezení slevy jako trvalé, proto přicházíme s vlastním návrhem," vysvětluje Fiala na stranickém webu s tím, že dřívější vláda tuto slevu zavedla pouze dočasně, a to jen do doby, než česká ekonomika znovu poroste.

"Bohuslavu Sobotkovi na příští rok každá česká domácnost povinně půjčí 23 tisíc ze svého s tím, že to děti snad někdy v budoucnu zaplatí. Bohuslav Sobotka tak pokračuje ve stejném stylu, který nastavily předchozí vlády ČSSD, v nichž byl ministrem financí. Jakákoli vláda, včetně té levicové, by měla v době předpokládaného hospodářského růstu schodky snižovat, ne je zvyšovat. Není žádný racionální důvod otáčet trend a prohlubovat zadlužování," zdůrazňuje Petr Fiala.

Ministerstvo financí v polovině března už ale oznámilo, že se zavedením slevy pro pracující důchodce počítá. Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové to zatíží příští rok rozpočet dvěma miliardami korun a v roce 2016 částkou 0,5 miliardy korun.

Loading...
Témata: důchody | ODS | důchodci
Vstupte do diskuze (45)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci skončí na ulici? Kvůli zvýšení penzí mohou přijít o vše

19.08.2019 22:41 Aktualizováno Zvýšení průměrného důchodu o 900 korun a o tisícovku navíc pro seniory starší 85 let nebylo všemi…

Bič na důchodce: Dostanou 900 korun, utratí tisíce navíc

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Poslanci nedávno schválili návrh zákona o důchodovém pojištění, který předložila ministryně práce a…

Schillerová má návrh: Vyšší věk odchodu do důchodu, nižší výdaje

11.08.2019 22:31 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová prozradila, že na vládní jednání možná již brzy přinese…

Vláda přidá důchodcům 160 korun? Politici se do zvyšování penzí neženou

03.08.2019 11:36 Kvůli předloze o růstu důchodů příští rok, kterou poslancům vrátil s úpravami Senát, zvláštní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama