Týrání seniorů v Česku? Důchodová komise dostala naléhavý dopis

Praha - Organizace Alternativa 50+ zaslala otevřený dopis profesoru Martinu Potůčkovi, který předsedá Odborné komisi pro důchodovou reformu. V otevřeném dopise oceňuje Alternativa 50+ vznik a činnost této komise, ale především upozorňuje na problémy předčasného odchodu do starobního důchodu z důvodů řešení dlouhodobé nezaměstnanosti lidí nad padesát let. Proto žádá profesora Potůčka, aby se jím vedená komise věnovala i tomuto tématu.

Žena v důchodovém věku, ilustrační fotografie

Alternativa 50+ se ve své praxi setkává s konkrétními problémy lidí přes padesát let. V případě, že tito lidé ztratí zaměstnání, je pro ně velmi obtížné najít nové zaměstnání a to i kvůli přetrvávajícím věkovým stereotypům. Často takto komplikovanou situaci řeší odchodem do předčasného důchodu.

„Avšak předčasný důchod je velmi nevýhodný. Hlavním problémem je doživotní krácení starobní penze, které se nám, vzhledem k dříve odpracovaným letům, nezdá spravedlivé. Přestože takovýto člověk odvedl nemalé částky do sociálního systému, je doživotně trestán za pár let předčasného důchodu," upozorňuje Mgr. Nikola Šimandlová z Alternativy 50+.

Alternativa 50+ tedy navrhuje úpravu odchodu do předčasného důchodu. „Starobní penze by se měla s dosažením stanoveného věku odchodu do důchodu navýšit na částku, kterou by daný člověk pobíral při řádném odchodu do penze," píše se v otevřeném dopise, který je přílohou této tiskové zprávy."

Organizace v dopise poukazuje na to, že se často setkává se staršími lidmi, kteří ztratili zaměstnání, jsou často i dlouhodobě nezaměstnaní a svou situaci řeší předčasným odchodem do důchodu. "Tím pádem je jim ale starobní penze doživotně krácena a tito lidé tak mohou – a jsou – ohroženi chudobou, která se nadále promítá i do jejich důchodového věku a ohrožuje je tak i jako penzisty. Takto nastavený systém považujeme za nepřijatelný," stojí v dopise.

"Pakliže se člověk v předdůchodovém věku ocitne bez práce a z důvodu svého věku i situace na trhu práce nemůže několik let novou práci nalézt a častokrát mu nezbývá než do předčasného důchodu odejít, nemůže být podle nás kvůli několika málo letům v předčasném důchodu doživotně krácen na starobní penzi.

Dle výzkumu realizovaného Alternativou 50+ v roce 2013 vyplynulo , že 40 % respondentů/-tek odešlo do předčasného důchodu právě z důvodu ztráty zaměstnání, což je nejčastější příčinou. Odchod do předčasného důchodu je pro spoustu starších lidí únikovou strategií, jak svízelnou situaci a dlouhodobou nezaměstnanost řešit. Takovýto člověk je ale trestán doživotně krácením penze, a to i přes to, že odpracoval desítky let a přispěl tak do sociálního systému nemalými částkami," píše dále organizace.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Neplatiči pokut za některé přestupky mohou přijít o část dávek

18.08.2021 20:29 Chudší lidé budou moci přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně…

Související:

Právě se děje

reklama