Kam jdou sociální dávky? Zneužito je prý až 60 procent, ale...

Praha - Míra neoprávněného pobírání či zneužívání sociálních dávek se v České republice pohybuje, podle informací Generálního ředitelství Úřadu práce ČR, mezi 5 a 10 procenty. Přestože situace se může v jednotlivých regionech lišit, převážná většina dávek potřebným podle Ministerstva práce a sociálních věcí najde správného adresáta.

Ilustrační foto

Na problém zneužívání dávek upozornila v pořadu Otázky Václava Moravce generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková. "Odhad pět až deset procent je při dolní hranici. Podle zkušeností z praxe - když mají kolegové možnost udělat sociální šetření - jsou ta čísla podstatně vyšší. Zneužívání je daleko větší zvláště v oblastech, kde je ubytoven hodně a kde funguje velká anonymita," řekla Bílková.

Podle ní se tato skutečnost týká hlavně Ústeckého, Libereckého a Moravskoslezského kraje. "Měli jsme odhad ze vzorku z Karviné 60 procent," dodala šéfka centrálního úřadu práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí sice možné zneužívání nepopírá, uvádí ale celou věc na pravou míru.

„Informace o zneužívání až 60 procent prostředků určených jako příspěvek na bydlení nebo dávka hmotné nouze v jednom z regionů, která zazněla ve vysílání České televize, podle všech dostupných informací neodpovídá realitě. Nechala jsem situaci v Karviné okamžitě prověřit a výsledná čísla se mnohem více blíží celostátnímu průměru," upozornila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Současná sociální šetření podle jejích slov neukazují, že by počty chybně nebo nesprávně vyplácených dávek pomoci v hmotné nouzi překračovaly výši, o které je informována vláda i Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Podle těchto údajů může být chybně vypláceno 5 - 10 procent dávek pomoci v hmotné nouzi.

Situace může sice být rozdílná v různých regionech ČR, ale i sociální šetření například na severní Moravě potvrzují tato čísla. Právě příklad Karvinska byl použit jako ilustrační pro region, kde údajně dochází ke zneužívání dávek přesahující 50 procent prostředků z celkového objemu vyplacených peněz.

Dokládají to konkrétní sociální šetření Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Ostravě a Kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR v Karviné u osob pobírajících dávky pomoci v hmotné nouzi za měsíc červen 2014. Kontroly byly prováděny podle typu dávky a u příspěvku na živobytí bylo ze 106 kontrolovaných případů zjištěno 5 pochybností. U doplatku na bydlení z kontrolovaných 102 osob pobírajících tuto dávku zjištěny 4 pochybnosti a podezření na chybné vyplácení dávek. U dávky mimořádné okamžité pomoci z 16 kontrolovaných případů bylo zjištěno 1 pochybení.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Neplatiči pokut za některé přestupky mohou přijít o část dávek

18.08.2021 20:29 Chudší lidé budou moci přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně…

Související:

Právě se děje

reklama