Důchodce týrají i členové rodin. Podívejte se, jak se bránit

Praha - Poslední statistiky a průzkumy varují před zvyšující se různou formou násilí, které zažívají starší lidé. Mnohdy jsou pachateli zejména mladí lidé nebo členové rodiny a kolikrát se nemusí vůbec jednat o napadení fyzické. V České republice totiž převažují případy psychického týrání. Co v takovém případě dělat?

Důchodci, ilustrační fotografie

Podle občanského sdružení Persefona a výzkumů Světové zdravotnické organizace se 4 až 6 procent seniorů setkalo s některou z forem domácího násilí. Výzkum občanského sdružení Život 90 ale ukazuje mnohem závažnější čísla. 13 procent respondentů z řad českých důchodců se stalo oběťmi fyzického napadením a 20 procent seniorů starších 60 let se setkalo s psychickým týráním.

Sdružení dále poukazuje na to, že pouze 16  procent týrání seniorů vyjde najevo, 84 procent zůstává z různých důvodů skryto. Tou nejčastější příčinou je totožnost pachatelů, kterými mnohdy bývají jejich členové rodiny, zejména děti či vnuci.

Podle sdružení Život 90 jim v následném volání o pomoc brání neochota přiznat si selhání ve výchově svého potomka, strach z opakovaného násilného chování, stud ze zveřejnění případu, nebo obava z existenčních potíží a z umístění do ústavu do sociální péče.

Špatné vztahy i potřeba peněz

Na problematiku násilí na seniorech stále častěji poukazují zejména komunisté. "V České republice čelí násilí téměř 60 tisíc seniorů. Z toho až 90 % obětí jsou ženy," upozornila nedávno ve zprávě server EuroZprávy.cz Místopředsedkyně KSČM Miroslava Vostrá. "Někdy trvá dlouho, než starší lidé pochopí, že je třeba se bránit a u některých vulgární nadávky přecházejí v bití a fyzické útoky. Většinou se jedná o týrání z okruhu nejbližších osob," dodala.

I ona podotkla, že pouze ve výjimečných případech pochází trýznitelé z okruhu zcela neznámých lidí. "Trvá dlouho, než se senioři rozhodnou obrátit o pomoc na policii či krizové linky. Jsou případy, kdy takovéto zacházení snášela žena více jak šest let," popisuje komunistka, podle které násilí vzniká na základě špatných vztahů v rodině.

Na problematiku napadaných seniorů upozornil ve zprávě server EuroZprávy.cz také její stranický kolega a kandidát do Senátu Miroslav Raindl. "Útoky na seniory a rodiče se množí. Oběťmi vražd, které u nás v poslední době narůstají, se stávají ve většině případů starší lidé. Věk obětí stoupá a věk vrahů se snižuje. Důvodem těchto vražd jsou ve velké míře peníze. Mají posloužit na nákup drog, krytí dluhů nebo prostě k lehčímu životu," tvrdí.

Co stojí za násilím?

Senioři jsou vzhledem k ubývajícím fyzickým silám spolu s dětmi nejčastějšími častěji oběťmi zločinu, zejména podvodů, krádeží i loupeží. Jak upozorňuje portál domacinasili.cz, u seniorům se postupem času mění rozložení sil ve vztazích k druhým lidem.

"Dochází k posunu z pozice více či méně samostatné nezávislé osoby do postavení osoby více či méně nebo dočasně závislé na jiných. Tato nerovnováha ve vzájemném postavení se může v podmínkách sociální izolace a při nerespektování lidské důstojnosti prohlubovat až do podoby nadvlády jedné strany nad druhou," varuje portál.

Domácí násilí, které v případě seniorů převažuje, je naučené chování ve vztahu mezi blízkými lidmi. "Jeho projevy ve stáří mohou být vyvrcholením předchozích špatných vztahů, ale může se projevit také naprosto nečekaně, například při onemocnění, které vyžaduje dlouhodobější péči druhé osoby a není možné ji zajistit jinak," popisuje Bílý kruh bezpečí, o.s.

Nejlepší obrana je prevence

Mnoho seniorů trpí pocitem osamělosti a opuštění, který je následně k účasti na nejrůznějších akcích či k touze po kontaktu prakcitky s kýmkoliv, kdo je poblíž. Z této skutečnosti těží například podvodné prodejní firmy, které prostřednictvím "výhodné" prodejní či předváděcí akce manipulují seniory a psychickými nátlkay je mohou donutit, aby si zakoupili některý z jejich drahých výrobků. Mnohdy bez možnosti vrácení nefunkčního zboží či jeho reklamace.

Řada seniorů se setkala s napadením, aniž by opustila prostory svéhoi bytu. Důvěřivosti důchodců často zneužívají podvodníci, kteří se pod stále rafinovanějšími záminkami snaží dostat do bezpečí jejich bytu a okrást je či násilně přepadnout. Často se vydávají za elektrikáře, plynaře, sociální pracovníky nebo úředníky.

Podle portálu isenior.cz by se důchodci měli bez výjimky držet těchto zásad:

  1. Nikdy neotevírat nikomu neznámému, a to pod žádnou záminkou!
  2. Vždy mít na dveřích zastrčený bezpečnostní řetízek, aby si mohli ověřit, že za dveřmi je opravdu ten, za kterého se vydává.
  3. Vždy mít na očích telefonní číslo důvěryhodného souseda či známých (příbuzných) z blízkého okolí, kterým byste mohli zavolat v případě potřeby pomoci či rady. Volat ovšem předem, poté, co pustíte podvodníky do bytu, už je pozdě!
  4. V rodinných domcích zamykat vstupní dveře i přes den, když jste doma, a i tehdy, opustíte-li dům na krátký čas (pro dříví, na zahradu atd.). I této chvilky může zloděj využít k vniknutí do domu.
  5. Doma uchovávejte v hotovosti jen minimální částku peněz na běžný provoz domácnosti.

Senioři by si také měli dávat pozor na ulici, zejména v případě, že u sebe mají větí obnos peněz. Policie eviduje mnoho případů napadení, kterým předcházelo sledování důchodce lupičem například z banky nebo pošty až ke dveřím jeho bytu. Následně pachatel na nic netušící obeť zaútočí ve chvíli, kdy otevře domovní dveře svého bytu.

Neváhejte se obrátit pro pomoc

Ať už se senior stane obětí domácího násilí, týrání či přepadení od neznámého útočnika, měl by ve všech případech vyhledat pomoc. Nejčastěji se takoví lidé obrací na své nejbližší okolí, mnohdy jim to ale stud nedovolí. V takových případech se lze obrátit například na linku důvěry, krizová centra, sociální pracovníky nebo na organoizace zaměřené na pomoc seniorům.

Pomoc důchodcům v nouzi nabízí také služba Senior telefon organizace Život90, která nabízí především telefonickou krizovou pomoc, doprovázení uživatelů seniorů v dlouhodobé krizové situaci, ale i podporu osob pečujících o seniory nebo sociální poradenství. V akutním případě je vždy nutné obrátit se na Policii ČR na lince 158.

Má-li se situace obrátit k lepšímu, je často důležité a nezbytné přerušit kontakty s násilnou osobou, nejlépe za přítomnosti další osoby. Je-li pachatelem násilné činnosti osoba blízká, pro mnoho seniorů je představa jejich ztráty nepředstavitelná a strach ze samoty je silnější než strach o zdraví a život. Mnoho lidí se také bojí, že nezvládnou situaci vyřešit.

V obou případech mohou napomoci zkušení psychologové a odborní pracovníci sociálních služeb a institucí zabývající se pomocí ohroženým osobám. Ti poskytnou seniorům psychickou podporu a mohou je provést procesem odpoutání se od násilné osoby. 

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Důchody vzrostou o 805 korun, schválila vláda

27.09.2021 17:43 Aktualizováno Solidární část všech důchodů se od ledna zvýší o 350 korun a zásluhový díl penze se zvedne o 1,3…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Související:

Právě se děje

reklama