Tisíce důchodců ve spárech exekutorů: Dluhu neutečete, varuje ČSSZ

Praha - Exekucí na důchod v prvním pololetí opět přibylo. Je jich o 1600 víc než na konci loňska. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) tak koncem července strhávala lidem peníze z celkem 72.656 penzí. ČTK o tom informovala mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Exekuce se týkají starobních, invalidních i pozůstalostních penzí a také příplatků k důchodům. Od roku 2006 se jejich počet víc než zdvojnásobil.

Ilustrační foto

"Není výjimkou, že u jednoho důchodce eviduje ČSSZ ne jeden, ale dva nebo dokonce více exekučních příkazů," uvedla mluvčí. Podle ní správa každý měsíc od okresních poboček dostává průměrně přes 80.000 podnětů, které souvisejí s exekucemi.

ČSSZ důchodce o exekuci informuje. Oznámení jim zasílá ale i tehdy, když jim peníze kvůli ponechání nezabavitelné částky strhávat nemůže. "To však neznamená, že dluh zaniká. Pokud ho důchodce neuhradí jiným způsobem, ČSSZ výkon rozhodnutí eviduje až do doby, kdy se důchod zvýší nebo se změní počet vyživovaných osob tak, že je možné srážku zařídit," upozornila Buraňová.

Na rozhodnutí o exekuci si mohou lidé stěžovat té instituci, která o srážkách rozhodla - tedy třeba soudu. Pokud penzisté dluh i úroky a náklady řízení uhradí, správa trhávání peněz ukončí. Okamžité zastavení srážení kvůli systému vyplácení ale zrušit nelze. Částku strženou navíc však úředníci co nejdřív pošlou zpátky.

V roce 2000 evidovala správa asi 15.700 penzí s exekucí. Před pěti lety jich bylo už přes 46.000. Loni se jejich počet přiblížil 71.000. I když v posledních letech případů přibývá o něco pomaleji, množství stále roste.

Spotřebitelské organizace seniory varují, aby se nenechávali přemluvit k neuváženému nákupu drahého zboží, nebrali si nechtěné úvěry a zbytečně se nezadlužovali. Varování se týkala zvlášť prodejních akcích.

Základní nezabavitelná částka se odvíjí od toho, jaké je aktuální životní minimum a normativní náklady na bydlení. V roce 2014 je tedy základní nezabavitelná částka pro jednotlivce stanovena na 6 189 Kč (což jsou 2/3 z životního minima jednotlivce 3410 Kč a normativních nákladů na bydlení 5 873 Kč).

Tato základní nezabavitelná částka se pak dále zvyšuje, pokud máte děti nebo manželku. Za každé dítě nebo i manželku se nezabavitelné minimum zvyšuje 1 547,17 Kč. Pouze v případě, že by byly exekučně vymáhány dlužné alimenty, tak se nezabavitelná částka nezvýší (za osoby, kterým jsou alimenty dluženy).

Další možností, jak exekutor, může vymáhat peníze, je exekuce na bankovní účet. V případě exekuce na bankovní účet se tak můžete dostat do situace, kdy nemáte k dispozici ani korunu. I na tyto situace pamatuje zákon a definuje, že při exekuci na účet si můžete jednorázově vybrat částku, která odpovídá dvojnásobku životního minima (2x 3410 Kč).

S výběrem této částky (dvojnásobek životního minima, tj. 2x 3410 Kč), to ale může být složitější. Často totiž banky postupují tak, že jakmile obdrží žádost o blokaci bankovního účtu, tak vám automaticky zablokují i všechny platební nebo kreditní karty vydané k tomuto účtu. Takže si zmíněnou částku – dvojnásobek životního minima – jen tak snadno nevyberete z bankomatu. Je nutné se obrátit na některou pobočku, což může být problém třeba u bank, které fungují jen přes internet.

Případně můžete bance zaslat písemnou žádost, kde budete požadovat vyplacení příslušné částky. Banka vám to musí umožnit (pokud na účtu máte dostatek peněz), vysvětluje server socialni-davky-2014.eu.

Témata: Exekuce | důchody | čssz

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Neplatiči pokut za některé přestupky mohou přijít o část dávek

18.08.2021 20:29 Chudší lidé budou moci přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně…

Důchody: Senátní výbor podpořil dodatečné zvýšení

11.08.2021 22:00 Aktualizováno Senátní ústavně-právní výbor dnes doporučil Senátu schválit beze změny vládní návrh na dodatečné…

Související:

Právě se děje

reklama