Důchody se takto změní? Toto se chystá

VÍME PRVNÍ Praha - Reformu penzijního systému, kterou KDU-ČSL navrhuje pod názvem "Family Friendly důchodová reforma", nelze řešit izolovaně od ostatních společenských problémů. Za základ budoucího důchodového systému tak strana považuje první průběžný pilíř fungující na principu investice, bez které nejsou možné žádné budoucí příjmy. Vyplývá to z pozičního materiálu, který má server EuroZprávy.cz k dispozici.

Důchodci, ilustrační fotografie

Reforma důchodového systému je podle lidovců nedílnou součástí hlavních vládních priorit, které se vzájemně podporují ve svých cílech. Zmíněnými prioritami jsou hospodářský růst, zaměstnanost a růst příjmů domácností, růst celkové kvality života a sociální soudržnosti a spolu s dosažením optimálního způsobu zajištění na stáří také přirozené narovnání transferů mezi rodinou a společností.

"Za základ důchodového systému považujeme první průběžný pilíř, fungující na principu investice do budoucí generace plátců systému a zároveň na principu splácení dluhu generaci nynějších penzistů. Tento systém za předpokladu vyvážené a promyšlené hospodářské a sociální politiky státu považujeme za nejefektivnější a zároveň dlouhodobě nejstabilnější," píše se v dokumentu, který serveru EuroZprávy.cz strana poskytla.

Bez tohoto předpokladu a bez početné a výkonné nové generace by tak prý nebyla možná ani doplňková funkce ostatních částí důchodového systému založených na doplňkovém spoření.

"Zvýšení zásluhovosti v rámci důchodového systému proto chápeme především jako zásadní zohlednění investice do budoucí generace, na které bude záviset náš budoucí hospodářský, kulturní i sociální rozvoj a zároveň také budoucí odvody do důchodového systému," uvádí strana.

Bez současné investice tak podle lidovců nejsou možné budoucí příjmy, což se týká právě i důchodového systému. Jako základ Family Friendly důchodové reformy tak má být narovnání transferů mezi rodinou a státem, protože současné transfery v rámci daní i důchodového a zdravotního systému jsou pro pracující rodiny s dětmi nevýhodné.

Zvláštní kapitolou je společné důchodové pojištění manželů a ocenění výchovy nové generace. Bez investice rodičů do budoucí generace podle strany nejsou možné ani budoucí příjmy důchodového systému, stejně jako budoucí příjmy daní a zdravotního pojištění. V rámci prvního průběžného pilíře proto strana navrhuje společné důchodové pojištění manželů a zásadní zvýšení zásluhovosti na počtu vychovaných dětí:

  • Zaprvé pomocí nižších daní a odvodů pojistného pro rodiny s dětmi ze společného příjmu manželů
  • Zadruhé ve výpočtu důchodu ze společného základu manželů - a to navýšením procentní výměry důchodu závislé na výši výdělku stanoveným koeficientem za každé vychované dítě


Společné důchodové pojištění manželů a výše zmiňované narovnání transferů navíc významně pomůže ženám, které dnes důchodový systém trestá. Zároveň podle lidovců zvýší stabilitu a udržitelnost systému s ohledem na demografický vývoj.

"V případě více dětí bude dostatek budoucích zdrojů na pokrytí tomu odpovídajících vyšších nároků na důchodový systém. Bude-li naopak méně dětí - budou také celkově nižší nároky na výši dávek ze systému," uvádí strana.

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Neplatiči pokut za některé přestupky mohou přijít o část dávek

18.08.2021 20:29 Chudší lidé budou moci přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně…

Související:

Právě se děje

reklama