Dobrá zpráva pro důchodce, ÚS smetl sporný krok Nečasovy vlády

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil část zákona, která odepřela pracujícím důchodcům slevu na dani z příjmu. Vyhověl tak návrhu skupiny 19 senátorů zastoupených Miroslavem Antlem (ČSSD). Z nálezu plyne, že slevu za zdaňovací období roku 2014 mohou uplatnit všichni pracující důchodci bez ohledu na to, zda k 1. lednu čerpali penzi.

Ilustrační foto

Pro rok 2013 nemá dnešní nález obecnější účinky, zrušení části zákona totiž nemůže totiž působit zpětně. Nicméně v konkrétních sporech by k nálezu soudy mohly přihlížet, řekl ČTK předseda soudu Pavel Rychetský. ÚS podle něj nemá přehled o tom, zda existují nějaké konkrétní soudní pře o zrušenou slevu mezi pracujícími důchodci a státem. Podle právníka Ondřeje Moravce, který zastupoval u ÚS jednu z pracujících důchodkyň, zůstává rok 2013 sporný. Nejspíš bude záležet na daňové správě a obecných soudech.

Zákon ve zrušeném ustanovení říkal, že "daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu". V praxi tak aktivní důchodci od začátku loňského roku přišli o možnost snížit si daňovou povinnost až o 24.840 korun ročně, konkrétní částka je závislá na výši příjmů.

Podle ústavních soudců právní úprava vyvolávala nerovnost. Chybou bylo zejména to, že odepření slevy na dani spojila s čerpáním důchodu v jediný den roku, konkrétně 1. leden. "Není dán žádný rozumný důvod, pro který by se na poplatníka, jenž pobíral starobní důchod po celý kalendářní rok, neměla vztahovat předmětná sleva na dani vůbec, zatímco u toho, jenž jej začal pobírat teprve od 2. ledna nebo pozdějšího dne, by měla být zachována v celém rozsahu," stojí v nálezu.

Podle Rychetského šlo o "extrémní případ porušení principu rovnosti". Proto soud rozhodl o zrušení části zákona, přestože jinak k otázkám důchodů a daní zůstává zdrženlivý - opakovaně je označil za politickou otázku.

Psali jsme:  

Sporné ustanovení prosadila vláda Petra Nečase v rámci úsporného balíčku. Senátoři změnu označili za diskriminační. Poukazovali na to, že žádný právní předpis nezakazuje důchodcům pracovat. Dosažení důchodového věku není ani důvodem k výpovědi ze zaměstnání, ani k ukončení samostatné výdělečné činnosti. Proto prý neexistuje racionální důvod, proč by měli být pracující důchodci z daňového hlediska v horším postavení než ostatní poplatníci.

Nečasova vláda zdůvodňovala zrušení daňové slevy úsporami ve státním rozpočtu. Senátoři ale upozornili na to, že pokud demotivovaní důchodci přestanou pracovat nebo vykazovat příjmy, bude to mít z hlediska hospodaření státu přímo opačný efekt - sníží se výběr daní.

Rozhodnutí Ústavního soudu dnes uvítalo například hnutí Úsvit, protože souhlasí se slevou na dani z příjmu pro pracující důchodce. "Na druhou stranu je však rozhodnutí Ústavního soudu pozoruhodné v tom, že na jednu stranu říká, že zákon o zrušení slevy byl diskriminační, protiústavní a soud ho ruší, ale na druhou stranu zároveň jeho platnost v minulosti soud nijak nezpochybňuje. Ústavní soud tímto uznal formální platnost zákona až do dnešního rozsudku, ačkoli zákon byl od počátku neústavní, nespravedlivý a odporoval dobrým mravům. Ústavní soud si buď vůbec nepovšiml nebo záměrně nevzal v potaz, že ustanovení občanského zákona jasně říká, že jakýkoli právní akt, který je nemorální, je od počátku neplatný," uvedl šéf strany Tomio Okamura.

"Rozhodnuti Ústavního soudu je dalším z flagrantních porušení přirozeného lidského práva na spravedlnost, které je dnes a denně v naší zemi pošlapávané. V praxi samozřejmě tisíce formálně správných aktů rozhodnutí a rozsudků pošlapávají spravedlnost v této zemi a jsou soudci, kteří otevřeně říkají, že soudy nemají hledat spravedlnost, ale naplňovat výklad práva. Je zřejmé, že je tu třeba silná systémová změna - budeme hledat podporu pro ústavní zákon, který by zcela jasně stanovil, že právo na spravedlnost je nepromlčitelné a nadřazené všem právním formalitám," dodal Okamura.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Neplatiči pokut za některé přestupky mohou přijít o část dávek

18.08.2021 20:29 Chudší lidé budou moci přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně…

Související:

Právě se děje

reklama