Babiš neví, jestli důchodcům k penzím ještě něco přidá

Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím není schopen říct, zda vláda zvýší od ledna důchody o vyšší částku, než se kterou počítá zákon. V dnešním rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že záleží na tom, jaký bude prostor ve státním rozpočtu.

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Stáří, ilustrační fotografie
doporučujeme

Z nedělního vyjádření ministryní financí Aleny Schillerové (za ANO) a práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pro Českou televizi (ČT) vyplynulo, že by se důchody v ČR měly zvýšit o 800 Kč na průměrných 15.270 korun. Kabinet podle Babiše určitě počítá se zachováním slev na jízdné.

Důchody se podle zákona zvyšují o inflaci a polovinu růstu reálných mezd. Schillerová řekla, že při sestavování rozpočtu nepočítá s vyšším růstem kvůli koronavirové krizi. "Ta valorizace bude přes 800 (korun) podle těch odhadů, které máme," řekla ČT Schillerová.

Babiš dnes na její slova odkázal. "Viděl jsem vyjádření paní Schillerové a Maláčové, které mluvily o zákonném navýšení. Pokud tam bude prostor, tak budu rád," řekl k dotazu na možný vyšší růst důchodů. Letos se důchody v průměru zvýšily o 900 korun, tedy o 151 korun nad zákonem stanovenou valorizaci.

V polovině února před začátkem epidemie nového typu koronaviru zástupci koaliční sociální demokracie i Babiš podporovali vyšší než zákonný růst důchodů. Babiš dnes řekl, že zatím není schopen říct, jaký bude pro navyšování prostor.

Kabinet ale podle něj počítá se zachováním slev na jízdném pro důchodce. "Protože je máme v programu a máme z toho radost, i důchodci, že mohou jezdit se slevou," uvedl. Státní slevy pro děti a studenty do 26 let a seniory nad 65 let platí od září 2018. Za první rok fungování slev, tedy od předloňského září do loňského srpna, stát dopravcům vyplatil téměř 5,6 miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (68)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Posouvejte věk odchodu do důchodu, radí OECD Česku. Vláda dostala novou…

06.06.2020 22:19 Aktualizováno Česko dostalo od Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) analýzu k reformě…

Soud jednal o mechanismu zvyšování důchodů. Nic se nemění

03.06.2020 13:48 Termíny i mechanismus zvyšování důchodů zůstávají beze změny. Ústavní soud nevyhověl návrhu…

Čeští důchodci se mají skoro nejlépe na světě. Po pandemii to může být…

01.06.2020 22:01 Aktualizováno Český penzijní systém je podle studie Allianz, založené na datech ze 70 zemí, ve srovnání s jinými…

MPSV nepočítá se zvýšením úhrad za sociální služby od klientů

28.05.2020 20:04 Ministerstvo práce nepočítá se zvýšením ceny, kterou mohou lidé platit za sociální služby. Vyhlášku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy