Budeme pracovat do úmoru? Kvůli důchodům je zle

V pondělí se rozhodlo o tom, že se hranice věku odchodu do důchodu zatím nebude zvyšovat. To se ale nelíbí místopředsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové, která je členkou komise pro spravedlivé důchody. Podle ní je reforma nutná.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle Pekarové Adamové je důležitá dlouhodobá udržitelnost systému důchodů v České republice. Toto kritérium ale podle ní současné nastavení vůbec nesplňuje. Ministryně práce a sociálních věcí je ale opačného názoru. Domnívá se, že není potřeba reforma systému a stačí pouhá adaptace.

Tento výrok paní ministryně ostře kritizuje místopředsedkyně Adamová v rozhovoru pro Radiožurnál slovy: „Myslím si, že je to strkání hlavy do písku před velkým problémem, ale bohužel to je její priorita a její vizitka.“ Za pravdu místopředsedkyni dává i Národní rozpočtová rada, podle které je též systém neudržitelný a již za pár let se bude potýkat se ztrátami a deficity.

Při pondělním jednání bylo odtajněno, že důchodový systém čeká celkem devět změn. Změna věkové hranice pro odchod do důchodu mezi nimi ale nebude. Podle Pekarové Adamové se bude týkat zejména dřívějších odchodů do důchodu pro náročné profese, věcí spojených s penzijním připojištění, nebo opatření pro osoby, které pečují o děti. Celkově mají plánované změny vyjít na 8 miliard korun.

TOP 09 v návaznosti na nespokojenost se současným systémem navrhuje, aby se věk odchodu do důchodu zvyšoval postupně, jak již ostatně bylo předchozí vládou schváleno. Určitě se chce totiž vyhnout snížení penzí, což je jedním ze tří řešení momentální situace.

Současnou krizi lze totiž řešit třemi způsoby. Ten první je zvýšení věku odchodu do důchodu, ten druhý je nežádoucí snížení penzí a ten třetí je poskytnutí většího objemu peněz ze strany státu, což by podle paní místopředsedkyně vedlo k tomu, že by nám peníze chyběly zase jinde.

V rozhovoru dále nabádá lidi ke spoření a vysvětluje, že zaměstnanci ve věku nad 65 let mají stále velký přínos pro firmy. Své zkušenosti mohou předat služebně mladším a pomáhat tak prosperitě zaměstnavatele.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Růst penzí: O kolik si důchodci opravdu polepší? Vláda zveřejnila nařízení

21.09.2019 23:20 Aktualizováno Každý člověk v Česku, který pobírá starobní, invalidní či pozůstalostní důchod, by si měl od ledna…

Zůstanou Češi bez dávek? Ministerstvo stále nemá provozovatele systému

19.09.2019 17:31 Ministerstvo práce začalo s přípravou výběrového řízení na dodavatele, který by od roku 2021…

Dávky na bydlení: Udělá stát radikální řez? Návrh připraví nová komise

19.09.2019 17:05 Návrh budoucí podoby dávek na bydlení má do konce listopadu připravit nová komise, kterou povede…

Důchody v Česku se budou měnit? Maláčová má nový plán

19.09.2019 11:00 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chystá změnu důchodů. Minimální penze by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama