Češi se na vládu vykašlou? Důchodci mohou jednoduše převézt stát

Jak bude vypadat v budoucnu důchodový systém? To v tuto chvíli nikdo přesně neví, politici si ale uvědomují možná rizika, pokud to přeženou. Češi si totiž vždy najdou cestu.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Důchodci
doporučujeme

"Za posledních třicet let jsme v rámci politického spektra v podstatě k ničemu nedospěli, ode mne se očekává jasné řešení do půlroku. Málokdo si uvědomuje ten tlak. Myslím, že jsme v rámci důchodové komise postoupili dobře," hájila se ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v České televizi.

Dodala, že nové řešení nebude důchodovou reformou, ale spíše testem politické kultury v České republice. "Teď se musí ukázat, zda jsme všichni ochotni ustoupit ze svých pozic. Dovedu si představit, že většina politických stran má jasno, jak by to mělo vypadat, ale vtip je v tom, že se musí najít shoda," tvrdí.

Dodala, že navýšení věku odchodu do důchodu nemá smysl. To by podle ní jen přeneslo náklady z důchodového systému do jiných systémů, například do takzvaných nepojistných dávek. "Ti lidé stejně odejdou, už dnes máme vysoký počet předčasných důchodů. Lidé pak mají nízké penze a žádají o dávky na bydlení," varuje.

Změny by se podle ní měly dít jinde. "Jde zejména o zaměření na kapitál. „Osmdesát procent daňových příjmů státního rozpočtu jde ze zdanění práce a spotřeby. Nebo v jiném měřítku máme velké zdanění nízkých příjmů a nízké zdanění vysokých příjmů. To jsou poměry, které chceme změnit," uvedla.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zůstanou Češi bez sociálních dávek? Ministerstvo práce má nový problém

14.12.2019 14:29 Ministerstvo práce zatím nesmí uzavřít smlouvu na nový informační systém pro vyplácení dávek, který…

Češi půjdou do důchodu dřív? Vláda řekla, kdy se někteří z nás dočkají

09.12.2019 22:00 Aktualizováno Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dřív než ostatní. Počítá s…

Důchody: Do třetího pilíře letos přibyly tisíce lidí

08.12.2019 10:51 Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci třetího…

Důchodci, pozor. Jak to bude s výplatou penzí o Vánocích a v lednu?

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Výplatní termíny důchodů se už tradičně koncem letošního a začátkem příštího roku posunou.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama