Co bude s důchody? Reformu penzí projedná legislativní rada

Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1. července. Teprve poté o něm může jednat kabinet. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Maláčová několikrát zopakovala, že by měla vláda co nejdřív její reformu projednat a poslat do Sněmovny. Ministryně už dřív řekla, že je možné do říjnových sněmovních voleb změny důchodů schválit. Vzhledem k termínům to ale není příliš reálné.

Maláčová svou reformu představila loni v prosinci. Tvoří ji tři důchodové novely. První počítá se zavedením minimální penze ve výši 28 procent průměrné mzdy, druhá s dřívější penzí pro pracovníky v náročných profesích a třetí s bonusem 500 korun za vychované dítě. Ostře proti je ministerstvo financí. Podle něj navrhované změny udržitelnost systému penzí ještě zhoršují a příjmy na důchody neřeší. Podobné výhrady měly i některé další resorty.

Řepka podotkl, že ministerstvo práce předložilo návrhy novel 7. května. "Legislativní rada vlády má návrhy zákonů projednat a zaujmout k nim stanovisko do 60 dnů od jejich předložení vládě, což je skutečnost ministerstvům všeobecně známá, kterou musí vždy zohlednit při vytváření harmonogramu přípravy návrhů zákonů, zejména pak tehdy, jde-li o natolik zásadní návrhy jako v tomto případě," uvedl mluvčí. Podotkl, že podle autorů má reforma přinést stěžejní změny a stanovit rámec pro stabilní důchodový systém na desítky let, proto musí být i posouzení pečlivé a zevrubné.

Nyní projednávají trojici novel pracovní komise legislativní rady. Ta pak posoudí, zda jsou návrhy v souladu s ústavním pořádkem i ostatními zákony, mezinárodními smlouvami či právem EU. Zaměří se i na srozumitelnost a jednoznačnost či na hodnocení dopadů (RIA).

Babišova vláda si reformu penzí stanovila ve svém programu jako první ze svých šesti strategických směrů. Dohodu na podobě reformních změn ale koalice nemá. Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už před několika měsíci prohlásila, že tento kabinet komplexní důchodovou reformu nepředloží a na přijetí změn není do voleb už dost času. Deník N informoval o tom, že návrh Maláčové odmítli premiérovi poradci.

Maláčová ČTK řekla, že důchodová reforma patří k jedné z jejích priorit a pro její projednání a přijetí udělá maximum. Uvedla, že je možné navrhovanou legislativu stihnout do voleb přijmout, pokud k tomu bude politická vůle. Dodala, že by chtěla, aby se koalice na reformě "hezky domluvila". Na pondělní tiskové konferenci ČSSD prohlásila, že tento týden chce řešit "jak dostat návrh co nejdřív do Sněmovny".

O reformě jednala komise pro spravedlivé důchody. Na přesné podobě reformních změn se neshodla. Podle šéfky komise Danuše Nerudové byla ale shoda na principech.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

11.06.2021 17:46 Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální…

Vláda schválila navýšení penzí o 300 korun nad rámec valorizace

31.05.2021 17:32 Aktualizováno Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu po zákonné valorizaci zvýšit ještě…

Důchody se příští rok zvednou o 300 korun nad rámec zákona, shodla se…

26.05.2021 20:40 Aktualizováno Penze se v příštím roce nad rámec zákonné valorizace zvednou o 300 korun. Na dnešním jednání se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama