Dávky v hmotné nouzi? Okamurovci navrhují radikální řez

Poslanci hnutí SPD chtějí zpřísnit poskytování dávek pomoci v hmotné nouzi. Novela, kterou předložili Sněmovně, by podle nich měla zvýšit adresnost vyplácení těchto sociálních příspěvků a bránit účelovému postupu žadatelů.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Dávky v hmotné nouzi by měli dostávat pouze lidé, kteří se dočasně ocitli bez vlastního přičinění v hmotné nouzi a snaží se z této situace vlastními silami aktivně dostat, popsali cíle navrhovaných změn předkladatelé v čele s poslankyní Lucií Šafránkovou.

Úřad práce by například mohl vyřadit z okruhu příjemců dávek rodiče, kteří nezajistí řádnou docházku dítěte do mateřské školy v posledním povinném roce. O podporu by mohli přijít také lidé, kteří při nemoci nebo po úrazu, tedy v dočasné neschopnosti, porušili režim plnění povinností uchazečů o zaměstnání. Vyřazeni by byli i ti, kteří nepřetržitě stonají déle než dva roky.

Až na rok by mohl úřad práce odebrat nebo snížit dávku lidem, kteří by úředníkům neumožnili kontrolu jejich poměrů přímo v obydlí. Pěstouni v rámci rodiny by museli do žádosti o dávky v hmotné nouzi nově zařadit i příjmy z dávek pěstounské péče.

Předlohu, která se týká příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení, nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi půjdou do důchodu dřív? Vláda řekla, kdy se někteří z nás dočkají

09.12.2019 22:00 Aktualizováno Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dřív než ostatní. Počítá s…

Důchody: Do třetího pilíře letos přibyly tisíce lidí

08.12.2019 10:51 Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci třetího…

Důchodci, pozor. Jak to bude s výplatou penzí o Vánocích a v lednu?

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Výplatní termíny důchodů se už tradičně koncem letošního a začátkem příštího roku posunou.…

Stát možná začne odebírat dávky za přestupky

03.12.2019 19:27 Chudší lidé, kteří spáchají tři závažné přestupky, možná přijdou na čtvrt roku o dávky v hmotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama