Důchodci, pozor. Křeček upozornil na dva problémy při výplatě "rouškovného"

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček v souvislosti s výplatou takzvaného rouškovného upozornil na dva problémy, s nimiž se mohou setkat lidé, kteří nepobírají důchod na bankovní účet. Příspěvek se totiž nevyplácí s důchodem, pro výplatu v hotovosti se využívá odlišná poštovní služba. Ombudsman to dnes uvedl na svém webu. Problémy mohou nastat, je-li senior například v nemocnici.

Důchodci, ilustrační foto

Běžný důchod se v hotovosti vyplácí prostřednictvím Důchodové služby, rouškovné složenkou typu B. Ombudsman na webu uvedl, že podle informací České správy sociálního zabezpečení bylo takových složenek rozesláno 860.000.

Hospitalizovaným seniorům se ale může stát, že si nemohou vybrat peníze, které jim přijdou poštovní poukázkou na adresu trvalého bydliště. V těchto případech ombudsman doporučuje, aby senioři s pomocí rodiny či sociální pracovnice požádali o doručení peněz přímo do zdravotnického zařízení. Případně se mohou rodinní příslušníci se souhlasem seniora dohodnout s poštou, že vyzvednou prostředky v místě jeho bydliště, poštovní poukázka totiž není určena do vlastních rukou adresáta.

Druhý problém podle Křečka je, že podle poštovních podmínek může pošta vyplatit poukázanou částku ve lhůtě, kterou určí plátce důchodu. Po uplynutí této lhůty musí pošta složenku vrátit.

"Dle mých zkušeností je v poukázkách stanoveno datum výplaty většinou do konce tohoto kalendářního roku. Proto doporučuji seniorům, aby datu na poštovní poukázce věnovali pozornost a peníze si vyzvedli včas. Nicméně, i když tak neučiní, o své peníze nepřijdou. Pošta je vrátí zpět České správě sociálního zabezpečení a senior se s ní může domluvit na opakovaném doručení," uvedl Křeček.

Příspěvek 5000 korun, takzvané rouškovné, putuje starobním důchodcům i lidem s invalidním nebo s pozůstalostní penzí. Obdržet by jej mělo zhruba 2,89 milionu lidí. Jde o 2,4 milionu starobních důchodců, 400.000 invalidních důchodců, 24.000 vdovců a vdov a také sirotků. Česká správa sociálního zabezpečení začala s rozesíláním příspěvku na konci listopadu.

Důchody vzrostou o 805 korun, schválila vláda

28.09.2021 22:00 Aktualizováno Solidární část všech důchodů se od ledna zvýší o 350 korun a zásluhový díl penze se zvedne o 1,3…

Související:

Právě se děje

reklama