Důchodová reforma rozděluje opozici, návrh našel zastání u lidovců

Část opozice odmítá návrh důchodové reformy. Označuje ho za bezzubý či jako marketingový tah. Politici poukazují na to, že předložená reforma nemá domluvenu koaliční podporu. Kladně se k ní staví lidovci. ČTK to sdělili zástupci sněmovních politických stran. Návrh důchodové reformy dnes představila ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle vicepremiérky Aleny Schillerové (ANO) ale vláda v tomto volebním období návrh reformy nepředloží.

Marian Jurečka

Lidovci podle svého předsedy Mariana Jurečky návrh podporují. "Myslíme si, že už je potřeba, aby se toto dostalo i do fáze legislativního procesu," řekl ČTK. Reforma podle něj obsahuje většinu lidoveckých priorit. Nelíbí se mu ale například, že zásluhovost za výchovu dětí je omezena jen na tři děti. Chtěl by, aby bylo zohledněno, když lidé vychovají více dětí. Tyto změny bude chtít navrhnout v legislativním procesu. "Ale obecně, jak je to postaveno, si myslím, že je to pozitivní posun," dodal.

Skepticky na webu ODS na návrh reagoval poslanec občanských demokratů a člen důchodové komise Jan Bauer. Maláčová podle něj ve svých návrzích sice respektuje některé závěry důchodové komise, neřeší ale příjmovou stránku důchodového účtu a nemotivuje občany k dlouhodobému spoření. Návrh považuje za nouzový marketing, nikoli za vážný pokus o reformu penzí.

Podle pirátské poslankyně Olgy Richterové může být hlavním přínosem minimální důchod, pomůže podle ní také větší výhodnost postupného odchodu do penze u těch, kdo chtějí. "Tu jsme i aktivně prosazovali. Ovšem nejde o reformu, ale o úpravu. Udržitelnost po roce 2030 tento návrh neřeší, přitom důstojný důchod si zaslouží i dnešní pracující," poznamenala.

Předsedkyně TOP 09 a členka důchodové komise Markéta Pekarová Adamová reformu označila za "absolutně bezzubý návrh", protože neřeší, kde na financování důchodů vzít peníze. To považuje za největší problém systému. Maláčová podle ní absolutně selhala, protože "s velkou pompou" představuje něco, co nemá podporu ani v koalici. Poukázala i na předložení návrhu v závěru volebního období.

Podle šéfa STAN Víta Rakušana nemá smysl se o návrhu bavit, protože nemá koaliční podporu, nebyl probrán s opozicí a teprve zamíří k připomínkování na ministerstva. "Každý soudně uvažující člověk naprosto jasně rozumí, že je to zoufalý marketingový tah zoufalé ministryně Maláčové a jen ukazuje míru paniky v řadách ČSSD," uvedl. Návrh podle něj měla ministryně předložit v první polovině volebního období.

Předseda SPD Tomio Okamura kritizuje minimální hranici důchodu na částce 10.000 korun, považuje ji za "strašně nízkou". Poukázal na návrh SPD, podle kterého by minimální důchod měl být na úrovni hranice chudoby, tedy asi 13.000 korun.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK řekl, že podrobnosti důchodové reformy zatím nezná a nemůže ji proto komentovat. Podobně se vyjádřil i předseda komunistů Vojtěch Filip, který návrh studuje. Komunistický poslanec Jiří Dolejš, který stranu zastupuje v důchodové komisi, s návrhem "konceptuálně souhlasí". "Problém je ale účinnost jednotlivých kroků, přechodné režimy a financování v rámci postpandemické konsolidace veřejných financí. Musí to řešit hlavně koalice, která se v této věci štěpí," napsal ČTK.

V pátek přibylo dalších 17.659 případů covidu

04.12.2021 08:18 V pátek přibylo v Česku 17.659 případů covidu, to je o 2700 míň než před týdnem. Denní přírůstek…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu pro…

03.12.2021 12:19 Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu-19 pro lidi nad 60 let,…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Vakcína Pfizer/BionTech bude chránit i před omikronem, očekává výrobce

03.12.2021 17:40 Německá společnost BioNTech, která vyvinula vakcínu proti covidu-19 společně s firmou Pfizer,…

Kvůli extrémnímu zdražování se možná mimořádně zvýší důchody

09.11.2021 18:17 Česko zřejmě čeká v příštím roce mimořádné zvýšení důchodů kvůli vysokému růstu cen. Pokud se ceny…

Lidé budou moci na energie získat za mírnějších podmínek mimořádnou dávku

09.11.2021 15:20 Aktualizováno Lidé, kteří přejdou do konce roku od dodavatele poslední instance k běžnému, budou moci na…

Související:

Právě se děje

reklama