Důchodová reforma v Česku? Chybí plán, kde na ni vzít peníze

Kritikům návrhu reformy důchodů chybí plán, kde na ni vzít. Variantní návrh změn, jak ho připravila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), neobsahuje základ - tedy příjmovou stránku, řekla při odchodu z dnešního zasedání komise pro důchody předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Vize, z čeho bude požadovanou reformu stát financovat, chybí i dalším politikům. Maláčová chce věc řešit později změnou systému daní.

Přidejte svůj názor 86 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Stavíme vzdušné zámky nebo vilu, ale máme tak na slušnou chatku, to je základní problém," řekla novinářům předsedkyně TOP 09.

Komise se podle Jana Hrnčíře z SPD shodla na tom, že by se měla zavést individuální důchodová konta, aby lidé měli přehled, jaký důchod mohou očekávat, a na základním důchodovém pilíři. O dalších věcech bude komise ještě jednat. Problém komise i podle Hrnčíre tkví v tom, že až po roce se dostala ke kruciálnímu, tedy ústřednímu problému, kde na změny vzít. "Teď ta debata bude komplikovanější, ale doufám, že v rozumné době dospějeme k závěru, abychom vůbec stihli stihli nějaké změny nastartovat," řekl.

Maláčová podle Adamové předpokládá, že zhruba do pěti let by měla přijít další fáze reformy, a to reforma daní. "Tady i odborníci ekonomové upozorňují, že by mohlo dojít k dvojnásobnému zvýšení daní, aby byly pokryty náklady, se kterými se počítá v této reformě. Pokud by to férově ministerstvo přiznalo, tak takovou reformu ani neprosadí," uvedla Adamová. Myslí si, že v tomto volebním období důchodová reforma nebude, jak naznačila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Autoři návrhu změn počítají se základní solidární penzí z nultého pilíře ve výši 30 procent průměrné mzdy a zásluhovou částí za odpracované roky a odvody s bonusem za vychované dítě, který by mohl činit 500 korun. Nízké penze by se lidem do základního důchodu doplácely. Solidární část by se valorizovala podle růstu mezd a zásluhová podle inflace.

Podle Adamové to znamená upozadění zásluhovosti a preferování solidárního přístupu. "Myslím si, že by to mělo být opačně, že bychom měli motivovat," míní Adamová. Nelíbí se jí ani nastavení bonusu za vychované dítě, v jedné variantě se podle ní odměna zdvojuje, když počítá s 500 korunami za dítě měsíčně i fiktivním výměrem za dobu vychovávání. Pravicová politička nesouhlasí ani s růstem odvodů živnostníků.

Ministerstvo práce zdůraznilo, že návrh není konečný a jednat se bude o více variantách. Koaliční strany by o reformě měly debatovat v úterý. Vláda hnutí ANO a ČSSD ve svém programu slíbila, že reformu připraví.

Loading...
Vstupte do diskuze (86)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maláčová a její reforma penzí? Rozpočtová rada se zděsila

21.01.2020 10:46 Návrhy reformy penzí ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) nepředstavují zatím systémové řešení,…

Pomůcky pro postižené? Příspěvek by mohli získat i lidé s interními…

21.01.2020 10:01 Na příspěvek na zvláštní pomůcky pro postižené by měli mít od března nárok i lidé s vážnými…

Ekonomové prozradili, jak se mít v důchodu dobře. Lidem se to líbit nebude

20.01.2020 22:05 Aktualizováno Vyžít se současnou výší důchodů je navzdory neustálému zvyšování těžké. Lidé by si proto měli…

Změna v důchodech: Někteří lidé budou odcházet do penze dříve, má to ale…

20.01.2020 22:03 Aktualizováno Koaliční strany se dohodly na tom, že by za každých deset let práce v náročném povolání měli lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama