Důchody jsou neudržitelné, varuje expertka. Češi si podle ní zaslouží zjistit, co se stane, když krachnou

Odborníci dlouhodobě volají po reformě stávajícího důchodového systému. Ta ale stále nepřichází, zatímco varování před neudržitelností současného systému se množí. Podle předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody a rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové si lidé zaslouží zjistit, co se stane, když se změny v důchodech neudělají. Systém to podle ní finančně nevydrží.

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Babiš už dříve avizoval, že v tomto volebním období se důchodová reforma pravděpodobně neschválí. Po ní však už několik let volá jak řada politiků, tak i expertů. Včetně Nerudové.

„Ta se s Babišem setkala a o důchodové reformě s ním hovořila na začátku roku. "Představila jsem mu variantu technickou, která vzešla z důchodové komise. Na té schůzce nezazněly faktické výhrady, neslyšela jsem žádné argumenty, proč by nebylo možné v této zemi po třiceti letech provést důchodovou reformu," řekla Českému rozhlasu.

Obává se, že stav současného důchodového systému není finančně udržitelný. Občané si podle ní zaslouží zjistit, co se stane, když "důchodovou reformu nebo změnu důchodového systému prostě neuděláme," dodala.

Současný systém podle ní počítá s tím, že první pilíř bude rozdělen na takzvaný nultý, který bude obsahovat minimální, resp. základní důchod, který bude hrazen z obecných daňových příjmů.

Následně bude i první pilíř, který by měl být hrazen z vybraného pojistného. Jde o koncept původní technické varianty důchodů, o niž se hovořilo už před řadou měsíců. 

"To je ta základní technická koncepce změny důchodového systému. Reaguje na požadavek srozumitelnosti – rozdělením bude jasné všem občanům, jaký budou mít důchodový nárok," dodala.

Upozornila také na nejistotu, kterou lidé pociťují. Dnes totiž občané v zásadě neví, jaký budou mít důchod za 10 nebo 20 let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

500 korun k důchodu za každé vychované dítě, navrhují lidovci. Vláda bude…

19.09.2020 12:39 Opětovnou snahu opozičních lidovců přidat rodiči k důchodu 500 korun měsíčně za každé vychované…

Neplatiči pokut za přestupky by měli přijít o část dávek, navrhuje…

11.09.2020 09:10 Chudší lidé, kteří páchají přestupky a neplatí za ně postihy, by mohli přijít o část doplatku na…

Lidovci navrhli změnu: Rouškovné jen pro lidi s nižší penzí, vdovy a vdovce

07.09.2020 12:48 Lidovci navrhují vyplatit příspěvek 5000 korun jen seniorům a seniorkám s podprůměrným důchodem,…

Bonus pro důchodce je volební dárek, tvrdí Bartoš. Babišův plán s rouškami…

06.09.2020 21:54 Aktualizováno Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš označil pětitisícový příspěvek seniorům za volební dárek od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama