Důchody jsou neudržitelné, varuje expertka. Češi si podle ní zaslouží zjistit, co se stane, když krachnou

Odborníci dlouhodobě volají po reformě stávajícího důchodového systému. Ta ale stále nepřichází, zatímco varování před neudržitelností současného systému se množí. Podle předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody a rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové si lidé zaslouží zjistit, co se stane, když se změny v důchodech neudělají. Systém to podle ní finančně nevydrží.

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Babiš už dříve avizoval, že v tomto volebním období se důchodová reforma pravděpodobně neschválí. Po ní však už několik let volá jak řada politiků, tak i expertů. Včetně Nerudové.

„Ta se s Babišem setkala a o důchodové reformě s ním hovořila na začátku roku. "Představila jsem mu variantu technickou, která vzešla z důchodové komise. Na té schůzce nezazněly faktické výhrady, neslyšela jsem žádné argumenty, proč by nebylo možné v této zemi po třiceti letech provést důchodovou reformu," řekla Českému rozhlasu.

Obává se, že stav současného důchodového systému není finančně udržitelný. Občané si podle ní zaslouží zjistit, co se stane, když "důchodovou reformu nebo změnu důchodového systému prostě neuděláme," dodala.

Současný systém podle ní počítá s tím, že první pilíř bude rozdělen na takzvaný nultý, který bude obsahovat minimální, resp. základní důchod, který bude hrazen z obecných daňových příjmů.

Následně bude i první pilíř, který by měl být hrazen z vybraného pojistného. Jde o koncept původní technické varianty důchodů, o niž se hovořilo už před řadou měsíců. 

"To je ta základní technická koncepce změny důchodového systému. Reaguje na požadavek srozumitelnosti – rozdělením bude jasné všem občanům, jaký budou mít důchodový nárok," dodala.

Upozornila také na nejistotu, kterou lidé pociťují. Dnes totiž občané v zásadě neví, jaký budou mít důchod za 10 nebo 20 let.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodová reforma: Návrh by vedl k propadu systému penzí o procento HDP…

13.01.2021 16:56 Navržená důchodová reforma, kterou představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), by mohla…

Kde vezme stát na důchody? Odbory se postavily proti reformě

07.01.2021 19:38 Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) jako největší odborová centrála v zemi…

Nový systém na výplatu dávek stále není. MPSV minutu před otevíráním…

05.01.2021 16:58 Ministerstvo práce dnes znovu prodloužilo lhůtu pro podávání přihlášek do soutěže na provozovatele…

Nárok na sociální dávky: MPSV navrhlo, aby se ošetřovné nepočítalo do…

21.12.2020 15:36 Ošetřovné by se nemuselo od ledna do konce září započítávat do příjmu při posuzování nároku na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama